Přejít k hlavnímu obsahu
Elvis žije aneb pravděpodobně nejslavnější a nejznámější konspirační teorie hudebního průmyslu. Na fotce Elvis se Scottym Moorem a Billem Blackem v TV show Radio Mirror (září 1956). | Foto: Wikimedia Commons
Elvis žije aneb pravděpodobně nejslavnější a nejznámější konspirační teorie hudebního průmyslu. Na fotce Elvis se Scottym Moorem a Billem Blackem v TV show Radio Mirror (září 1956). | Foto: Wikimedia Commons
mbx -

TOP 5 hudebních konspiračních teorií

Stevie Wonder jenom předstírá slepotu, Elvis žije, Paul McCartney má dvojníka a Stephen King zabil Johna Lennona! Žijeme ve světě šílených konspiračních teorií, které se nekontrolovaně šíří digitálním prostředím. Pojďme se dnes podívat na TOP 5 bláznivých konspiračních teorií z hudebního světa.

1. Stevie Wonder není slepý

V roce 2010 byl v Bílém domě uspořádán koncert, na kterém vystupoval mezi jinými i Paul McCartney. Na videu je zachycena scéna, kdy McCartney při odchodu z pódia narazí do mikrofonního stojanu, který následně nonšalatně a velice pohotově zachytí Stevie Wonder. Jakže?! To není možné! Ze všech lidí na pódiu to je to ten nejméně pravděpodobný adept na tuto akci.

Dalším důkazem svědčícím o předstírané slepotě je vztah Stevieho Wondera a fotoaparátů. V roce 1998 můžeme na archivní fotografii vidět, jak si Wonder s profesionálním výrazem a suverenitou fotí Michaela Jacksona. Jak je tohle možné?!

V lednu 2018 se objevila na sociálních sítích fotka Wondera, jak se zaujetím sleduje obrazovku smartphonu, na kterém mu něco evidentně fascinujícího ukazuje neznámá paní. A třešnička na našem konspiračním dortu? Stevie Wonder chodí na příliš mnoho basketbalových utkání. Nevíme, co tam vlastně dělá, ale je tam. Hmmmm...

2. Paul je mrtvý

„Paul is dead“ je slavná a dlouhotrvající legenda a luxusní konspirační teorie, která tvrdí, že anglický hudebník Paul McCartney z Beatles zemřel 9. listopadu 1966. Aby se vše ututlalo a Beatles mohli dál pokračovat v kariéře, byl tajně nahrazen identicky vypadajícím dvojníkem. Fáma se začala šířit v roce 1967 a získala ohromnou popularitu během září 1969, když vyšla ve zprávách v amerických univerzitních kampusech.

Podle této teorie McCartney zemřel při autonehodě a ostatní členové Beatles se rozhodli vše zatajit. Nahradili McCartneyho dvojníkem a následně toto tajemství sdělovali prostřednictvím jemných detailů či kódů na přebalech svých alb. Zastánci teorie dokázali hledat vodítka a nápovědy v textech písní Beatles nebo v grafice alb. Tento lov stop se ukázal být nakažlivým a dokonce se v říjnu 1969 stal mezinárodním fenoménem.

Pověsti opadly poté, co časopis Life v listopadu 1969 zveřejnil rozhovor s McCartneym (hm, ale byl to to ten pravý Paul?). Paul McCartney se k této konspiraci ještě vrátil lišáckým názvem a přebalem živého alba Paul Is Live z roku 1993. Ale co myslíte? Který Paul to album vlastně vydal?

3. Hotel California hymnou satanistů

Jedním z „evidentních důkazů“ je obal alba, na kterém se nachází tato ikonická a veskrze hyperamerická skladba definující éru 70. let. Ale opravdu má fotka kapely a skupiny lidí v hotelovém koridoru nějakou satanistickou symboliku? Podle konspiračních teoretiků samozřejmě ano a jasným důkazem je pro ně tajemná postava shlížející na dění v koridoru z balkonu. Jedná se podle nich o Antona LaVey, zakladatele satanistické církve. A nic na tom nezmění ani fakt, že se jedná o slečnu, která byla najatá na focení.

Dalším „nezpochybnitelným“ argumentem je, že pokud si skladbu přehrajete pozpátku, odhalíte text vzývající Satana. Nicméně, skladba, jak řekl Don Henley (spoluautor textu) v rozhovoru z roku 1995, „tak nějak zachycovala tehdejší dobu, která byla v této zemi a v hudebním byznysu zvláště dobou velkého excesu... Textově se píseň zabývá tradičními nebo klasickými tématy konfliktu: temnota a světlo, dobro a zlo, mládí a stáří, duchovno versus konzum. Myslím, že by se dalo říct, že je to píseň o ztrátě nevinnosti.“

A ještě perlička na závěr. Skladba Hotel California byla tak úzce spjata s americkou kulturou, že když americké špionážní letadlo v roce 2001 nouzově přistálo v Číně, byli členové posádky požádáni, aby odrecitovali text skladby jako důkaz své americké identity.

4. Stephen King zabil Johna Lennona

V naší hitparádě konspiračních teorií musíme zmínit i tuto lahůdku. Ano, někteří lidé doopravdy věří, že v roce 1980 nebyl vrahem Johna Lennona vyšinutý Mark David Chapman, ale slavný hororový spisovatel Stephen King. Tato teorie má i svého konkrétního autora, kterým je jistý chlápek jménem Steve Lightfoot. Podle něho si totiž Ronald Reagan i Richard Nixon přáli smrt Johna Lennona kvůli jeho negativním postojům k válce a konfliktům. Takže kdo jiný by to mohl provést než spisovatel, který napsal „It“?

Steve Lightfoot si je svou bláznivou teorií tak jistý, že si ji dokonce napsal na dodávku, se kterou jezdí po rodné Floridě. Coby nevyvratitelný důkaz mu slouží fotka, na které se Lennon podepisuje Chapmanovi, který se ale (s jistou nadsázkou a přimhouřením obou očí) nápadně podobá Stephenu Kingovi. Bum, a máte důkaz jako hrom.

5. Elvis žije!

Samozřejmě jsme nemohli vynechat pravděpodobně nejslavnější a nejznámější konspirační teorii hudebního průmyslu. Pojďme se podívat na tři zásadní elementy, které daly podnět spekulacím o tom, že Elvis je pořád mezi námi.

Zaprvé, Elvis je prý špiónem americké vlády. Ano, král rock'n'rollu na sklonku své kariéry miloval policejní odznaky, které vášnivě sbíral. Ohromně mu imponovala autorita policistů či vojáků. Napsal proto dokonce tehdejšímu prezidentovi Richardu Nixonovi, že by mu rád pomohl v boji s drogami a proti šíření komunistické ideologie v uměleckých kruzích. Došlo na schůzku a Elvis dostal odznak protidrogového důstojníka.

Jednalo se spíše o symbolické gesto a Elvis rozhodně nebyl nějakým vládním špiónem, který by posílal hudebníky do spárů FBI či CIA kvůli drogovým excesům (celé je to navíc lehce absurdní vzhledem k faktu, že Elvis byl sám velice aktivním drogovým uživatelem).

Za druhé, prý panují nejasnosti kolem příčiny Elvisova úmrtí ve věku dvaačtyřiceti let. Všichni v jeho okolí mohli vidět, že Elvis není v nejlepší kondici kvůli nadměrně konzumaci drog, alkoholu a léků. Nicméně, doktoři oficiálně prohlásili, že zpěvák zemřel přirozenou smrtí a při této diagnóze stanoví zákony státu Tenesse, že lékařská zpráva není přístupná veřejnosti. To zavdalo samozřejmě příčinu ke spekulacím a přililo ještě více oleje do ohně konspirativních teoretiků.

Za třetí, živit Elvisovu legendu se hodilo mnoha lidem, například zpěvákovi Jimmy Ellisovi aka Orionovi, který s maskou na obličeji, hlasem i účesem tak silně evokoval Elvise Presleyho, že mnoho lidí prostě chtělo uvěřit magickému znovuzrození legendy. Bylo to skvělé pro prodeje desek, a tak se nikdo z vydavatelství ani nesnažil ony legendy a pověry vyvracet.

Elvise můžete najít zkrátka všude. Vždy se někdo bude králi rock'n'rollu podobat a objeví se jako záhadná postava ve filmu, na fotce či jiném „autentickém“ záznamu, který nevyvratitelně potvrdí, že Elvis přeci spokojeně žije v Buenos Aires, na Maledivách či ve sklepě v New Yorku. Jeden u něho nikdy neví.

Napadá vás nějaká další konspirační hudební teorie? Dejte nám vědět do komentářů níže.

Tagy TOP 5 elvis presley stephen king Eagles John Lennon stevie wonder konspirace

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

mbx
Marek Bero
Autor série knih Baskytarová posilovna & Bass Gym 101, baskytarista, lektor, audio-vizuální manažer, hudební PR & manipulátor spodních frekvencí ve Velké Británii & Evropě. baskytarovaposilovna.cz
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY