Přejít k hlavnímu obsahu
Pokud by někdo aspiroval na vítěze v anketě o největší módní ikonu hudební historie, bude to pravděpodobně David Bowie. | Artwork: Gil Zetbase on Wikimedia commons
Pokud by někdo aspiroval na vítěze v anketě o největší módní ikonu hudební historie, bude to pravděpodobně David Bowie. | Artwork: Gil Zetbase on Wikimedia commons
Tereza Karásková -

TOP 5 hudebníků, kteří přepsali historii módy

Hudba je fenomén, který zdaleka přesahuje hranice toho, co je slyšet. Přináší nové impulsy, vytváří trendy, které často ovlivní celou generaci. A zatímco někteří hudebníci směřují svůj tvůrčí potenciál zejména do hudby samotné, pro jiné je vizuální vjem neoddělitelnou součástí jejich tvorby. A tak jako je jejich hudba jedinečná a originální, pojímají novým způsobem i to, jak má vypadat rocková či popová hvězda. Pojďme se podívat na některé hudební osobnosti, které proměnily módní svět na celá desetiletí.

Následující výběr samozřejmě nebude vyčerpávající. Dalo by se říci, že v každé době jsou hudební hvězdy na špičce těch, kdo určují módní trendy a posouvání hranic mají, tak říkajíc, v popisu práce. Když začnete vyhledávat žebříčky nevlivnějších módních ikon hudební historie, zjistíte, že jména se často vůbec nepřekrývají a každý autor takového seznamu zjevně považuje za převratného něco jiného. Vybrala jsem ty, jejichž jména se v souvislosti s módou opakují nejčastěji a zároveň mohou být inspirací i pro nás.

1. Elvis Presley

Začínáme samozřejmě pěkně od začátku... od Elvise Presleyho. Král rock'n'rollu totiž ovlivnil nejen to, jak zněla hudba po následující dekády, ale také to, jak se hudebníci oblékali. Kalhotové kostýmy poseté kamínky, vysoké límce anebo používání očních linek. Přestože pracoval často „jen“ s módními trendy své doby, málokdo dokázal vypadat tak „cool“. Díky němu je také černá kůže synonymem oblečení rockerů - revoluci způsobil jeho černý kožený overal z Comeback show v roce 1968. 

Samostatnou zmínku si zaslouží Elvisův účes, který se mnoho jeho obdivovatelů snažilo napodobit. Jeho dlouhé „nemoderní“ vlasy inspirované dobou, kdy pracoval jako řidič kamionu, byly v příkrém rozporu s dobovým trendem a posilovaly jeho rebelskou image a sex-appeal. Presley si také vlasy pravidelně barvil – v té době pro muže neslýchaná věc – a nanášel si na ně tři druhy vosku najednou.

Zajímavé je, že Elvis Presley zásadně nenosil džíny, jakkoli byly v módě. Stále byly částečně brány jako pracovní oděv dělníků a příliš mu připomínaly jeho nesnadné dětství. Výjimku udělal pouze pokud to požadovala filmová role, anebo když mu firma Levi's nabídla, že po něm pojmenuje svojí první kolekci černých džínů.

2. Madonna

Za svojí přes čtyřicet let trvající hudební kariéru dokázala Madonna propojit svět nejvyšších pater módy a hudebního byznysu jako málokdo jiný. Když v roce 1990 během turné Blonde Ambition Tour při písni Express Yourself odhalila legendární růžový špičatý korzet, rázem se katapultovala mezi ikony popkultury a návrháře Jeana Paula Gaultiera mezi nejžádanější módní návrháře dekády. Poprask, který její kostýmy pro tuto show způsobily, komentovala tehdy stroze: „Umění by mělo být kontroverzní, a to je všechno.“ Její spolupráce i blízký vztah s Jeanem Paulem Gaultierem pokračovaly i v dalších desetiletích.

Madonna se nikdy nebála překračovat hranice, ať už to bylo prolínání sexuálních a náboženských témat jako v klipu k písni Like A Prayer, jímž pobouřila jak konzervativní Američany, tak představitele katolické církve ve Vatikáně, nebo míchání tradiční pánské a dámské módy. Někdo v tom viděl snahu upoutat na sebe pozornost za každou cenu, pro jiné zůstává vzorem toho, jak má vypadat popstar. Kromě Jeana Paula Gaultiera spolupracovala s mnoha dalšími tvůrci jako Versace nebo Stella McCartney a několikrát se objevila i na přehlídkových molech.

3. David Bowie

Pokud by někdo aspiroval na vítěze v anketě o největší módní ikonu hudební historie, bude to pravděpodobně David Bowie. Stejně geniální, jako jeho hudba, byla jeho chameleoní schopnost měnit podoby, přičemž mnoho z nich se nesmazatelně zapsalo do dějin módy. Bowie zcela přepsal definici maskulinity, když si oblékal oděvy či doplňky původně navržené pro ženy. A zatímco média spekulovala o jeho sexuální orientaci, neváhal kombinovat pánský oblek s náušnicemi a botami na podpatku a výrazným makeupem.

Možná víc než konkrétní „look“ ale zůstává inspirující svoboda, se kterou přistupoval k tomu, jak vypadá a kým je. Můžete mít mnoho podob, vytvořit si pro sebe úplně novou identitu... Každá jeho hudební etapa přinesla také „jiného Bowieho“. Oblečení se tak stává kostýmem, převlekem, novou kůží, která vyjadřuje novou podobu umělce. Davida Bowieho dodnes jako svoji inspiraci uvádí mnoho lidí napříč všemi kreativními obory.

4. Kurt Cobain

Kurt Cobain se pohybuje na zdánlivě opačném pólu módního spektra než David Bowie. Zatímco Bowie zůstává inspirací zejména módních návrhářů a světa umění, Kurtův odkaz se propsal hluboko do naší každodennosti. Přesto mají to základní společné – to jak vypadáte, odráží to, kým jste. Bowieho skutečná identita je ukryta někde mezi všemi jeho různými podobami, grunge je ale především o autenticitě.

Flanelové košile, sepraná trička, příliš velké svetry, roztrhané džíny, sešlapané conversky... A k tomu zvláštní doplňky z blešáku či dámského šatníku. Věci, které dnes považujeme za samozřejmou součást módní nabídky i stylu mnoha známých i neznámých kapel, působily v 90. letech revolučně. Pro Kurta byly ale především odrazem jeho osobnosti – kombinací rebelie, odkazu k dělnickému původu i vnitřní zranitelnosti a rozervanosti.

5. Björk

Björk sice nefiguruje v obvyklých seznamech módních ikon z oblasti hudby, možná je to ale jen pro to, že její styl je natolik osobitý a originální, že zůstává prostě jen její. Není lehké vystopovat jeho přímý dopad na módní průmysl, přesto se ale řada jejích outfitů, jako třeba labutí šaty z udílení cen americké akademie v roce 2001, zapsala do učebnic módy. Kdekoli se Björk objeví na pódiu či na červeném koberci, můžeme očekávat něco překvapivého. 

Přesto se Björk nesnaží v první řadě šokovat. Její často bizarní kreace vycházejí spíš z jejího výtvarného cítění a jakési neutuchající hravosti a zvídavosti. Stejně jako její hudba, i její koncertní kostýmy často čerpají inspiraci z přírody, různých kultur a národů a samozřejmě z rodného Islandu. Na pódiu se pak Björk v plasticky tvarovaných šatech sama stává téměř sochou či výtvarným objektem, který doplňuje a podtrhuje poselství samotné hudby.

Jaký je váš výběr módních ikon ze světa hudby? A je vůbec móda v hudbě důležitá? Napište nám do komentářů nebo na facebook!

Tagy TOP 5 Madonna David Bowie Kurt Cobain elvis presley

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Tereza Karásková
Zpěvačka kapely Taste The Lemon, sólová kytaristka, autorka písní, architektka... Hudba je pro mě prostor absolutní svobody a radosti, který jen velmi nerada opouštím.             …
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY