TOP 5 koncertů na neobvyklých místech
Hraní na stadionech, letištích, náměstích, ulicích, to už dávno nikoho moc nedojímá. Jeden z prvních krůčků při uspořádání koncertu na neobvyklém místě udělali dozajista v roce 1968 Jefferson Airplane, následováni o rok později The Beatles se svými koncerty na střeše nebo ještě později Pink Floyd ve starověkém amfiteátru v Pompejích. V současnosti jsou mnohé kapely ochotné zajít ale ještě dál.
1. Katie Melua – koncert odehraný 303 metrů pod hladinou moře
Britská multižánrová zpěvačka a skladatelka se rozhodla v roce 2006 uspořádat koncert co nejhlouběji pod vodní hladinou. A povedlo se jí to dokonale, neboť koncert odehraný 303 metrů pod hladinou ještě nikdo před ní (a zatím ani po ní) neodehrál a ona se tak rovnou zapsala do Guinessovy knihy rekordů. Taková akce se ovšem nedá uspořádat jen tak, a protože místo koncertního sálu posloužilo nejnižší patro ropné plošiny (přesněji řečeno prostor v obřím tubusu kotvící nohy plošiny) v Norském moři, bylo zapotřebí, aby se Katie, kapela i celý její doprovod podrobil důkladnému výcviku, jak se na plošině a pod mořskou hladinou chovat a co dělat v případě nutné evakuace.
Koncert, kterému z bezpečnostních důvodů přihlíželo pouze několik zaměstnanců plošiny, se nadmíru vyvedl, a fanoušci mohou alespoň jeho část zhlédnout v dokumentu Katie Melua – Concert Under The Sea. Bez zajímavosti určitě není ani fakt, že ač je tubus železobetonový, díky své obrovské výšce měl podle Katie naprosto úžasnou a jedinečnou akustiku.
2. Metallica – koncert na polární stanici, Jižní Shetlandy (Antarktida)
I polární pracovníci a výzkumníci jsou jen lidé a mají nějakou tu svou oblíbenou hudbu či kapelu. Jejich příležitosti ji spatřit naživo ale bývají důsledkem jejich práce často velmi omezené. V roce 2013 se Metallica rozhodla vyjít vstříc i těmto fanouškům. Prostory polárních základen ale nebývají největší, a tak bylo potřeba na ledovci postavit speciální průhlednou kopuli, která izolovala návštěvníky i kapelu od třeskutého mrazu. Aby nebyla hlukem koncertu rušena hejna tučňáků hnízdících nedaleko základny, byla všem přítomným rozdána sluchátka. Ani do kopule se ovšem všichni hudbychtiví příznivci nevešli, a tak těm, co se i přes silný mráz a vítr rozhodli sledovat koncert zvenčí, byla sluchátka nakonec rozdána také. Koncert byl přenášen živě přes internet a potřebný proud zajišťoval generátor a soustava slunečních panelů.
Metallica ovšem zdaleka není jedinou kapelou, která se kdy na tomto nehostinném místě rozhodla uspořádat koncert. Hráli zde například i norští elektronici Röyksopp, nebo náš přední klasický kytarista Lubomír Brabec.
3. Jamiroquai - 35 000 stop nad zemí, na palubě letadla
Funkypopový král Jamiroquai vydal v roce 2007 kompilaci svých největších hitů High Times a v rámci jeho propagace odehrál koncert přímo na palubě letounu Boeing 757. Nutno dodat, že soukromé letadlo bylo speciálně upraveno pouze pro tuto příležitost a Jamiroquai na jeho palubě odehrál pouze šest písní. Stalo se tak uprostřed trasy letu z Mnichova do Atén ve zmíněné výšce 35 tisíc stop. Koncertu přihlíželo 200 fanoušků, kteří si místo na palubě letounu museli vyhrát v soutěži. Koncert, který nakonec pokračoval v hotelu v Aténách, byl natočen a posléze vydán jako Gig In The Sky.
Jamiroquai se s tímto výkonem zapsal do Guinessovy knihy rekordů, ale o tři roky později jej překonal James Blunt, který koncertoval v letadle letícím ve výšce 42 000 stop. V roce 2013 byl údajně i tento rekord překonán popovou hvězdou Kim Wilde, která předvedla své umění ve výšce dokonce 43 tisíc stop.
4. Agonizer – koncert v hlubinném dole, 1410 metrů pod zemí
Finská heavy metalová smečka Agonizer sice hudebně stále stoupá, nicméně pro své koncerty si občas volí místa skutečně hodně hluboko pod zemí. V roce 2007 si k tomuto účelu vyhlédli finský hlubinný důl Pyhäsalmi, který je nejhlubším dolem v Evropě. Z bezpečnostních důvodů samozřejmě nebylo možné hrát v nejnižších patrech dolu, ale „pouze“ v hloubce 1410 metrů (některé prameny uvádí, že to bylo v hloubce 1271 metrů), což ovšem bohatě stačilo na překonání kapely Queen Of The Stone Age, která v témže roce koncertovala v německém solném dole nedaleko Erfurtu sotva v poloviční hloubce, tedy v 700 metrech pod zemí. Kapela Agonizer byla za tento výkon zanesena do Guinessovy knihy rekordů a striktně omezený počet diváků, který navíc musel během koncertu dodržovat přísná bezpečnostní opatření, si jistě odnesl jedinečný zážitek.
5. Pink Floyd - vodní kanál u náměstí Sv. Marka, Benátky
Postavit pódium uprostřed vodní plochy a nechat k němu připlout publikum na loďkách. Přesně to napadlo skupinu Pink Floyd v roce 1989, když jim byl zamítnut původní plán uspořádat koncert přímo na náměstí Sv. Marka v italských Benátkách. Obavy zastupitelů města o poškození památek vlivem decibelů i velkého množství lidí (pod kterými by se prý dokonce mohlo celé náměstí propadnout do okolních vodních kanálů) nakonec vyústilo v jedinečné uspořádání koncertu, kdy pódium bylo postaveno na vodní ploše zhruba 200 metrů od náměstí a návštěvníci koncertu mohli buď celou show sledovat ze břehu kanálu, nebo k pódiu připlout jednoduše na loďkách či tradičních gondolách. Hlasitost koncertu musela být navíc snížena z plánovaných 100 dB na pouhých 60 dB. Koncert, který byl zdarma, nakonec přilákal téměř 200 tisíc lidí.
Podobných příkladů by se dalo najít samozřejmě ještě mnoho. Koncertům za zdmi věznic jsme dokonce v minulosti věnovali samostatný článek 7 muzikantů za mřížemi. A například italský skladatel Ludovico Einaudi hrál na klavír na plovoucí kře u norského pobřeží Svalbard a zpěvačka Sarah Brightman by si v blízké budoucnosti ráda zazpívala ve vesmíru. Nemusíme ovšem lovit jen v zahraničních vodách, můžeme zmínit i jedinečný koncert Lenky Filipové uspořádaný na pražském Masarykově nádraží a to za jeho plného provozu, nebo kapelu Imodium a řadu dalších nejen českých muzikantů, hrající občas přímo v bytech svých fanoušků.
Chybí zde váš oblíbený koncert na netradičním místě, nebo jste dokonce nějaký takový navštívili? Podělte se o něj s námi v komentářích.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.