Přejít k hlavnímu obsahu
Všichni kytaristé milují svoje nástroje, krabičky, aparáty a další všechny možné vychytávky pro tvorbu šílených zvukových eskapád. Dá se vůbec někdy říct, že to už stačilo? | Foto: Anton Shuvalov (Unsplash)
Všichni kytaristé milují svoje nástroje, krabičky, aparáty a další všechny možné vychytávky pro tvorbu šílených zvukových eskapád. Dá se vůbec někdy říct, že to už stačilo? | Foto: Anton Shuvalov (Unsplash)
mbx -

TOP 5 nejdražších kytarových aparatur

Jakmile zahrajete svůj první powerchord přes kompletní stěnu Marshallů, nastavíte ideální preset v Neural DSP či rozezníte akord G dur na pravé americké Martin jumbo akustice, otevřeli jste Pandořinu skříňku, která v momentě vypustí všechny démony GAS syndromu (akronym anglického guitar acquisition syndrom neboli česky kytarový akviziční syndrom). Aneb jak říká klasik, chceš-li udržet děti od drog, nauč je hrát na kytaru a ony za vybavení utratí všechny peníze. Dnešní téma je totiž TOP 5 nejdražších kytarových aparatur.

Asi tušíte, že nejdražší kytarové sestavy si budou moci dovolit velké stadionové kapely a umělci. Dává smysl, že hromadu Marshallů, Mesa Boogie, nekonečné řetězce různých krabiček a hlavně nebřeberné množství kytar bude ošetřovat tým techniků, a také, že jediné místo, kde uplatníte tuhle mega výbavum bude stadion, či nějaká ohromná hala. I přes respektuhodné snahy mnoha alternativních či jazzových kytaristů, co se týká hodnoty vybavení, vedou rockeři a překvapivě i dva bluesmeni.

Níže popsané sestavy a jejich ocenění (cenu v amerických dolarech jsem převedl na české koruny pro lepší představu) byly analyzovány a pečlivě popsány ve videu Worlds MOST EXPENSIVE Guitar Rigs na kanále KDH a náš článek vychází z tohoto zdroje. Jedná se o aparáty, zesilovače a krabičky/efekty, kytary z této kalkulace vynecháváme.

A pozor, začínáme od nejlevnějšího (1) a končíme najdražším (5).   

1. Van Halen

Turné Van Halen 2015, které začalo 5. července v Auburnu ve státě Washington a skončilo 4. října v Hollywood Bowl v Los Angeles, se zapsalo do historie jako poslední veřejné vystoupení Eddie Van Halena s kapelou. A my se podíváme na jeho velkolepou sestavu kytar, krabiček a aparátů.

  • krabičky: Boss OC-3 a CE-5, EVH Wah, Phase90 a Flanger, G lab amp loop selector = 21 500 Kč
  • zesilovače, reproboxy a zapojení: zesilovače 5150III 100S (sedm kusů) a 5150III 100s el34, reproboxy EVH 4x12 (deset kusů), Furman PL Plus C, Roland SDE 3000 (dvakrát), Lexicon PCM70 = 757 750 Kč
  • celkem = 779 250 Kč

2. AC/DC

Jedná se o vybavení Anguse a Stevieho Younga z amerického turné v roce 2015. Oba kytaristé mají možná na první pohled to nejjednodušší možné zapojení kytar a aparátů – SG a Gretsche přímo do Marshallů, ale v pozadí se toho děje mnohem více jak ostatně uvidíte ze seznamu níže.

  • zesilovače, reproboxy a zapojení: Marshall 87 slp100 (devět kusů v akci a dalších dvanáct jako záloha), Marshall 1960 BXCab (patnáct kusů), Kikusui Power Supply, Furman PL8E, Shure ATX400 (dvakrát), Shure ATX630, Shure ATX900, Mike Hill Switcher (dvakrát), Shafer Replica (dvakrát), Rocktron Hush (dvakrát), Radial JD7 (dvakrát)
  • celkem = 3 174 067 Kč

3. Yngwie Malmsteen

Tak jistě, tenhle kytarový šílenec, mistr arpeggií a zastánce nekompromisní „víc je víc“ strategie v našem seznamu rozhodně nemůže chybět. Pojďme se podívat na cenovku jeho vybavení, se kterým vyrazil na turné v letech 2022-2023.

  • krabičky: Line 6 G90 Wireless, Dunlop Wah, Boss NS-2, DD7, CE2W, RE200 a ES8, Fender YMOD, MXR Dynacomp, Digitech Whammy = 62 800 Kč
  • zesilovače a reproboxy: zesilovač Marshall YJM100 (padesát dva kusů!!!), reprobox Marshall 1960 AX a BX (osmnáct kusů) = 4 883 000 Kč
  • celkem = 4 945 800 Kč

4. John Mayer

Kytarová výbava Johna Mayera se v průběhu let často měnila, kdy si vytvořil s narůstající slávou (a s tím v synchronu i bankovního konta) rozsáhlou sbírku kytar, zesilovačů a pedálů. Jeho expresivní soulový tón kytary vás zasáhne přímo na první signální. Ale stejně tak vás zasáhne i jeho velmi specificky vytuněný seznam vybavení během turné v roce 2021. 

Krabičky - Boss OC-3, TU3 (X3), MXR M107, Ibanez TS-10, Way Huge Aqua Puss, Strymon Flint, Pete Cornish Tape Echo, Ernie Ball Volume Pedal, Real McCoy RMC8 Wah, Keeley Katana, KLON, EHX QTron, Strymon OB.1 = 213 900 Kč

  • zesilovače a reproboxy: zesilovač Two Rock JM (dvakrát) a Dumble Steel String (v ceně 220 000 amerických dolarů!!!), reproboxy Alessandro 2x12 (šestkrát) = 7 202 000 Kč
  • celkem = 7 415 900 Kč

5. Joe Bonamassa

Hm, tak bluesmeni mají zřejmě velmi vytříbený vkus, protože v našem TOP 5 má suverénně nejdražší sestavu pentatonikový virtuóz Mr. Joe Bonamassa. Pojďme se podívat s jakými vintage poklady vyrazil na turné v roce 2022.

  • krabičky - Bonna Wah, Lehle Switch, Supa Trem, JB Fuzz Face, POG, Ibanez TS808, MXR Flanger, Boss DD2, WayHuge OD, H&K Rotosphere, Pedal Power 2+ = 51 600 Kč
  • zesilovače, reproboxy a příslušenství - plexi kryty reproboxů, Custom Cab, Dumble ODS, Dumble ODS kombo (dvakrát), Fender JB Twin (dvakrát), Mesa Revollver, Marshall Jubilee (čtyřikrát) = 10 970 700 Kč
  • celkem = 11 022 300 Kč

Tak nakonec vyhráli dva kytaristé s velmi sofistikovaným vkusem a díky neuvěřitelně drahým aparátům značky Dumble, které vyšponovaly jejich sestavy do miliónových částek. Obdivuhodný výkon a odhodlání zůstat „analog“ v době kapesních digitálních simulací a minimalistických sestav moderních kytarových mágů. Předpokládám, že k týmu techniků mají i bezpečnostní tým, který se stará o zajištění těchto luxusních aparátů.

Tagy Eddie Van Halen ACDC Yngwie Malmsteen John Mayer joe bonamassa dumble ods TOP 5

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

mbx
Marek Bero
Autor série knih Baskytarová posilovna & Bass Gym 101, baskytarista, lektor, audio-vizuální manažer, hudební PR & manipulátor spodních frekvencí ve Velké Británii & Evropě. baskytarovaposilovna.cz
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY