TOP 5 novoročních mouder z Facebooku
Svátky jsou za námi a další rok výzev před námi. Doufám, že jste si nedávali žádná absurdně nesplnitelná předsevzetí a přežili hodování bez žaludeční koliky či žlučníkového záchvatu. Ve chvilkách výdechu mezi polykáním řízků, mícháním Fernetu s tonikem a masírováním proleženin ze sledování nekonečných pohádek jste pravděpodobně neunikli ani intimním momentům na sociálních sítích. Tolik šťastných tváří, svetrů se soby a přání překypujících pozitivními vzkazy dokáže jednoho pořádně zdeprimovat. Nicméně, narazil jsem i na překvapivě inspirativní a hluboce dojemné výzvy či povzbuzení od hudebníků, které velmi respektuji. Pojďme se podívat na TOP 5 novoročních mouder zachycených na Facebooku.
1. Nevzdávejte to – Yolanda Charles
Yolanda Charles je fenomenální baskytaristka, která hrála třeba s Paulem Wellerem, Robbie Williamsem, Mickem Jaggerem nebo Hansem Zimmerem a v současné době tvrdě pracuje na své autorské tvorbě s názvem Project PH (kde mimochodem působí můj kamarád a skvělý kytarista Nick Linnik).
Její slova mě hluboce zasáhla, tak doufám, že podobný efekt budou mít na vaše vědomí.
„Denně se nahrává přes 100 000 nových skladeb do streamovacích platforem a očekává se, že do konce roku se tento počet zdvojnásobí. Doporučuji hudebníkům, aby si našli jiný způsob sdílení hudby. Spotify není měřítkem, podle kterého byste měli měřit svůj úspěch nebo hodnotu. Vždycky se najde někdo, kdo udělá něco skandálnějšího a poutavějšího, než k čemu byste se kdy snížili vy.
Doufám, že letos budu co nejčastěji hrát naživo. Mou prací je hrát hudbu – ne vypustit 50 skladeb ročně a čekat, až přijdou honoráře. Dělat hudbu je zaměstnání, ne vydělávání peněz, takže více reálné práce (hraní) pro skutečné hráče je snem mnoha z nás. Většina z těch, kteří produkují hudbu na streamovacích platformách, nejsou oddaní hudebníci, jen skočili na myšlenku 'snadných peněz' – že jim PPL (anglická organizace proplácející tantiémy, pozn. aut.) bude platit za úpravy či remixy populárních skladeb nebo jednoduše za cokoliv, co generuje peníze.
Vydávání skladeb je možné díky systému autorských poplatků, který má chránit práva – místo toho je to jen systém vydělávání peněz pro některé lidi, kteří se nikdy nepropracovali k tomu, aby se stali umělci (než se objevil streaming). Doufám, že hudebníky nedemoralizuje způsob, jakým se spousta této hudby tvoří. Je to nefér v porovnání s hodinami/týdny/měsíci práce, které jsme všichni vynaložili, včetně roků cvičení na nástroje a pěněz vynaložených za hudební vzdělání atd.
Pracujte dál na tom, abyste přišli na to, jak dělat co nejlepší hudbu, a pak ji sami vydávejte. Nicméně věnujte čas i práci na reálné finanční podpoře svého životního stylu, do doby, kdy vám hudba nebude přinášet většinu příjmů. Potřebujeme, aby se skládala a produkovala kvalitní hudba, a skuteční hudebníci jsou pro to nejlepší cestou.“
(volný překlad autora)
2. Cvičte – Tim Lefebvre & Ron Carter
Tihle dva basoví střelci jsou neskuteční. Tim Lefebvre natočil poslední desku s Davidem Bowiem, hrál se Stingem, Johnem Mayerem či The Black Crows. Z jeho hraní čiší živočišnost, muzikálnost a hlavně radost. Ron Carter je naproti tomu jazzový profesor. Legenda kontrabasu, která si zajistila s 2221 nahranými skladbami místo v Guinessově knize rekordů jako nejvíce nahrávaný jazzový basista v historii. Jinak hrál snad se všemi v branži, asi nejvíce se ovšem zapsal jako kontrabasista Milese Davise.
Jejich poselství na nový rok (a každý rok) je naprosto blbuvzdorné: cvičte, makejte na svých hudebních dovednostech. Buďte cool a hlavně buďte konzistentní ve svém snažení.
3. Víra v tvůrčí impuls – Robert Fripp
„V podivných a nejistých časech si někdy rozumný člověk může zoufat. Ale naděje je nepředvídatelná a láska vždy nejmocnější. Kéž bychom mohli důvěřovat nevýslovné laskavosti tvůrčího impulsu.“
Nádherná slova od kytarového génia podivnosti, prog rockového císaře a absolutního vládce v mimozemském uskupení jménem King Crimson. Robert Fripp mluví nebo hraje, já tiše a s respektem naslouchám.
4. Není čas ztrácet čas – The Rolling Stones
Rolling Stones jsou tady s námi od roku 1962, kdy začali kvílet své blues rockové riffy v Londýně. Sedm desetiletí na křížku a pořád patří mezi nejpopulárnější a hlavně nejtrvalejší kapely rockové éry. Loni vydali skvělou desku Hackney Diamonds, první nové album kapely s původním materiálem po osmnácti letech, které se stalo jejich čtrnáctým albem s prvním místě v žebříčcích ve Velké Británii. A jejich poselství pro nový rok?
„2024! No time to stop...“
Díky za to a budeme se tohoto hesla držet také.
5. Víra v laskavost – Bertrand Russell
Náš závěčný citát nepochází od hudebníka, ale od britského matematika, filozofa a intelektuála Bertranda Russella, který významně ovlivnil matematiku, lingvistiku, kognitivní vědu a také různé oblasti analytické filozofie. Jeho slova jsou moudrá, krásná a plná půvabné umělecké naivity, které si cením nade vše.
„Dovoluji si doufat, že se svět dostane ze svých současných potíží, že se jednoho dne naučí svěřit řízení svých záležitostí nikoli krutým podvodníkům a darebákům, ale lidem, kteří mají moudrost a odvahu. Vidím před sebou zářivou vizi: svět, kde nikdo nemá hlad, kde je jen málo nemocných, kde se pracuje příjemně a ne nadměrně, kde je laskavý cit běžný a kde mysl osvobozená od strachu vytváří potěšení pro oko, ucho i srdce.
Neříkejte, že je to nemožné. Není to nemožné. Netvrdím, že se to může podařit zítra, ale tvrdím, že by se to mohlo podařit do tisíce let, jen kdyby lidé sklonili svou mysl k dosažení takového štěstí, které by mělo být pro člověka charakteristické.“
Bertrand Russell, Lidská společnost v etice a politice (1954), část II: Konflikt vášní, kapitola X, Prolog nebo epilog?, s. 238.
(volný překlad autora)
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.