TOP 5 pozitivních trendů současné hudební scény
V minulém článku jsme si trochu pofňukali nad negativními trendy, takže teď je načase otočit list a zkusit novou kapitolu s optimističtějším naladěním. Vždyť dnešní doba nabízí bezprecedentní možnosti tvorby hudby a opravdu fenomenální (a hlavně cenově dostupné) nástroje pro hudební kreativitu. Pojďme se podívat na TOP 5 pozitivních trendů současné hudební scény.
1. Demokracie v přístupu k prostředkům tvorby
Odpusťte mi lehce politický nadpis, ale opravdu žijeme v době, která je v tomto ohledu naprosto výjimečná. Vždyť doslova za pár korun si můžete vybavit své domácí studiu špičkovou technikou a nástroji, vše umístit do pokojíčku hned vedle postele a začít produkovat skladby s profesionálním kvalitativním standardem – ještě docela nedávno představa ze sci fi filmů. Můžete sice už poměrně dlouhá léta nahrávat na různá zařízení, ale dost dlouho to bylo na úrovni demáčů, kdy zachytíte syrovou zvukovou stopu. Nyní lze demo stádium vývoje rovnou přeskočit a udělat si kompletní produkci doma.
Pokud jste šikovní, umíte anglicky, máte dostatek času a trpělivosti, dá se vše naučit zadarmo pomocí různých videí, samo studiem manuálů a stylem pokus-omyl. Nebo si zaplatíte jeden z online kurzů v řádech pár tisíců korun, kde vás vše potřebné naučí top profesionál z oboru. Zredukujete tak desítky let praxe a tisíce hodin strávených ve studiu na měsíční rychlokurzy, protože technika je tak daleko, že spoustu věcí za vás už udělá automaticky a uživatelské rozhraní programů se neustále zjednodušuje.
Samozřejmě, talent a léta praxe nejdou nahradit mávnutím kouzelného proutku a hromadou pluginů. Ale stejně se mi točí hlava nad tou záplavou kreativních možností, které nabízí současné DAW a technologie.
2. Kvalita vs. cena nástrojů
Tady jsem zaznamenal neuvěřitelný pokrok v posledních dvaceti letech. Z mého pohledu baskytaristy se jedná o malou revoluci. Dříve jste v ekonomické třídě baskytar věděli, že si kupujete „šlupku“ a moc se s tím nedalo dělat, jenom si počkat, trpělivě šetřit a pak prodat ledvinu, abyste si mohli dovolit opravdu profi nástroj. Dnes není problém pořídit si opravdu luxusně vypadající, kvalitně zpracovanou a překvapivě dobře znějící baskytaru třeba za pět tisíc. Pokud investujete dalších pár korun do snímačů a doladění nástroje, máte najednou v ruce baskytaru na úrovni některých butikových značek.
Ve vyšší cenové kategorii (řekněme mezi patnácti až třiceti tisíci korunami) už saháte po opravdu nádherných nástrojích od renomovaných značek. A pokud jste ochotni dát za baskytaru třeba padesát tisíc, dostanete opravdu exkluzívní nástroj v top kvalitě.
Takhle to rozhodně nebylo vždy a i u drahých nástrojů jste dříve museli pečlivě vybírat kus po kusu. Ekonomické kategorie nástrojů byly opravdu tragické a ještě k tomu o hodně dražší oproti dnešku (přidejte si i celkovou devalvaci síly peněz oproti takovým devadesátým létům). A to nemluvím o ohromném počtu značek, nových materiálů a špičkových technologií (viz rozmach značky Dingwall s fan fret pražci). Davie504, jeden z nejpopulárnějších baskytaristů na YouTube, používá ve svých videích jenom ekonomické modely baskytar a nikoho ani nenapadne řešit, proč nemá butikový signature nástroj. Zkrátka, z pohledu výběru, ceny a kvality žijeme v muzikantském nebi. A netýká se to jenom baskytar, ale i kytar, bubnů, kláves a ostatních nástrojů populární hudby.
3. Distribuce hudby
Pokud neočekáváte, že budete žít z tantiém a chcete prostě mít svoje alba na Spotify či dalších streamovacích platformách, není nic jednoduššího. Za pár korun můžete poslat svoje milované tracky do celého světa. Je s tím sice trochu práce (musíte mít ten správný formát na grafiku obalu, odpovídající technické parametry audia, umět si nastavit profil v distribuční platformě, dodatečný digitální admin a tak dále), ale po pár vydaných singlech se z vás stane vydavatelský profík a můžete chrlit do světa jedno album za druhým.
Pokud vás baví točit a editovat videa, není problém sypat obsah na YouTube, TikTok či dalších X platforem, kde na vás čekají možní posluchači či diváci. Opět se jedná o naprosto revoluční záležitost, kterou si může užívat hudebnictvo nového věku. Můžete tvořit a distribuovat stejně snadno jako si ráno udělat míchaná vajíčka.
4. Celebrity na dosah
A teď nemám na mysli jenom globální superstars z obálek časopisů a televizních show. Mám na mysli i vaše lokální idoly, muzikantské osobnosti a vzory. Skoro všichni teď mají nějaký profil na sociálních sítich a velmi často jsou aktivní v přímé komunikaci s fanoušky. Kapely pořádají různé meet-and-greet před a po koncertech (aby si přilepšili během finančně vyčerpávajích turné). Můžete si zajít na workshop (často zdarma) oblíbeného virtuózního hudebníka či si rovnou objednat jeho kurz, lekci nebo společný víkend strávený v luxusním spa hotelu.
Celebrity jsou tady pro vás, pro fanoušky, tak jako nikdy dříve v historii. Jsou na dosah, protože vás potřebují. Jste jejich živobytí, pomáháte jim žít jejich sen a oni si to moc dobře uvědomují. Tytam jsou doby tajemství, nedostupnosti či výjimečně udílených rozhovorů. Dnes se bojuje o světla reflektorů vždy a všude. Využijte toho a potkejte své hrdiny – ať již online, nebo v reálném světě.
5. DIY sen
Pokud jste hudebník, který dychtí po informacích, ale má hluboko do kapsy nebo averzi vůči akademickému světu, můžete získat kompletní vzdělání v online světě. Ať se chcete naučit na ukulele či se stát profesionálním producentem, YouTube a nesčetná diskusní fóra (zaměřená na konkrétní, velice specifická témata) jsou zde pro vás coby nekonečná studnice inspirace a moudrosti. Musíte se občas prokousat nesmysly či zavádějícími zdroji informací, ale to už patří k dobrodružství internetu.
Pokud vše doplníte i starou dobrou tištěnou literaturou, může se z vás stát větší expert v oboru než někteří tituly a cenami ověnčení matadoři. V hudební branži je také výhodou být neortodoxní ve způsobech, jakými využíváte nejenom technologie, ale i váš nástroj či hlas. Například Skrillex vymyslel svojí verzi dubstepu na laptopu v dodávce v dobách, kdy byl ještě frontmanem klasické rockové kapely.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.