TOP 5 totálně nepochopených hitů
Zamysleli jste se někdy nad tím, o čem vlastně jsou všechny ty velké a slavné skladby, které dnes a denně slyšíme kolem nás? Zatímco chytlavou melodii nebo groove skladby vnímáme na první dobrou, samotný obsah textu už jde často tak trochu mimo nás. Pro autora skladby jde ovšem o osobní vyznání – opravdu mu záleží na textu, sdělení a emoci dané skladby. Pojďme se podívat na TOP 5 totálně nepochopených slavných skladeb, které mají buď úplně jiný význam, než si myslíme, nebo třeba skrývají překvapivé poselství.
1. John Lennon – Imagine
Lennova nejúspěšnější skladba po rozpadu The Beatles byla napsána společně s Yoko Ono a je obecně považována za neoficiální hymnu všech bojovníků za mír, pravdu a lásku. John Lennon ale skladbu napsal v podstatě jako komunistický manifest. A protože si uvědomoval, že by takhle napřímo nebyla akceptována, zabalil toto jasné politické sdělení do poetických a libozvučně znějících veršů o světě bez materialismu, bez hranic oddělujících národy a bez náboženství. Hm, Marx Engels Beatles?
2. Phil Collins – In The Air Tonight
„If you told me you were drowning, I would not lend a hand.“ Tento kousek textu v Collinsově skladbě je příčinou obecně rozšířených legend, z nichž jedna tvrdí, že zpívající bubeník byl inspirovaný děsivým příběhem ze svého dětství, kdy viděl muže, jak se topí a nemohl mu pomoci. V další verzi se vypráví o tom, že Collins nepomohl tonoucímu muži, protože znásilnil jeho ženu. V devadesátých letech to bylo velmi populární téma, které se probíralo ze všech stran. Nicméně skutečností je, že Collins improvizoval text ve studiu během natáčení. Jedná se o ventilování frustrace a vzteku z právě prožitého rozvodu s jeho první ženou v roce 1980. Collins byl tak vnitřně rozladěný, že dokonce nakrátko opustil Genesis. Také dnes večer cítíš to napětí ve vzduchu, miláčku?
3. Baha Men – Who Let the Dogs Out?
Mega pártyhit roku 2000, kde se vykřikuje pořád něco o psech bez vodítka, že? Ve skutečnosti se jedná o feministický song, který odsuzuje „catcalling“ (anglický slangový výraz pro sexuálně explicitní a urážlivé výkřiky na veřejnosti, většinou pocházející od mužů a adresované atraktivním a výrazným ženám). Příběh, který text skladby popisuje, se odvíjí následovně: metaforické užívání si života jako jedné velké párty, kde se všichni baví, se náhle změní, když se partička nevycválaných chlapíků začne navážet do ženského osazenstva. Ženy si to ale nenechají líbit a nakonec jedna z nich zařve: „Who let the dogs out?!“ neboli hezky česky „Kdo vypustil ty psiska?!“. Co takhle dát psovi náhubek, aby přestal poštěkávat na kolemjdoucí?
4. Green Day – Good Riddance (Time of Your Life)
K velkému překvapení kapely se tato skladba stala nepostradatelným nostalgickým soundtrackem maturitních plesů (v USA se jim říká proms). Jakpak by ne, když v refrénu zazní dojemná fráze „I hope you had the time of your life“ neboli „Doufám, že sis to náramně užil“. Tenhle verš ale vůbec neodkazuje k tomu, že gympl byla sranda a teď je načase vyrazit do světa dospěláků, jak si všichni celkem logicky vyložili. Skladba je totiž o rozchodu zpěváka Billie Joe Armstronga s jeho přítelkyní, která dala přednost životu v exotickém Ekvádoru před vztahem s punkovým bouřlivákem.
Jak už název písně napovídá (riddance = zbavit se něčeho otravného v životě), Billie nebyl z jejího rozhodnutí dvakrát šťastný, a proto také ironicky podotýká, že se jeho bývalá má bez něho určitě skvěle. Nicméně, poetický text a nostalgická atmosféra skladby se přece jenom více hodí pro přechod z dětství do dospělosti. Nakonec i samotní Green Day její nový význam pro posluchače akceptovali. Ztráta iluzí s rozchodem nebo s koncem dětství, není to náhodou jedno?
5. The Police – Every Breath You Take
Lidé tuhle skladbu milují a dokonce na ni tančí i na své svatbě...! Kdyby tak jen tušili, že láskyplné „I'll be watching you“ (které na konci skladby zazní asi stokrát) není o starostlivé péči o milovanou osobu, ale o úchylném stalkerovi. Sting totiž v roce 1982, kdy skladbu napsal, procházel složitým rozchodem se svojí ženou, herečkou Frances Tomelty. Trudie Styler, jeho nová partnerka a žena, se kterou zůstal až do dnešních dní, byla nejlepší kamarádkou a zároveň blízkou sousedkou Tomelty. Hm, život je občas komplikovaný, že?
Samotný mistr Sting k procesu tvorby skladby podotknul: „Probudil jsem se uprostřed noci s frází 'every breath you take / every move you make' ve své hlavě, posadil se za klavír a napsal celou skladbu asi za půl hodiny. Samotná melodie je dost všední, zní podobně jako stovky dalších, ale slova jsou zajímavá. Na první poslech totiž zní jako klidná milostná píseň. V té době jsem si ani neuvědomoval, jak je její poselství vlastně zlověstné. Myslím, že jsem přitom hlavně myslel na Velkého Bratra, sledování a kontrolování.“ Haló, tady policie, sledujeme každý váš nádech!
Napadá vás další skladba, jejíž význam si lidé vykládají úplně jinak? Dejte nám vědět do diskuse pod článkem.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.