TOP 5 výroků Emila Zátopka s twistem pro hudebníky
Víte o tom, že Emil Zátopek bude mít za pár dní stoleté výročí od svého narození? Kromě toho, že to byl fenomenální běžec s naprosto osobitým stylem a projevem, který se sice ne každému zamlouval, ale rozhodně nikoho nenechal chladným, byl v podstatě i takovým lidovým filozofem. Jeho pět slavných výroků může inspirovat i nás, hudebníky – alespoň to zkusíme a uvidíme, kam nás to zavede.
1. „Vítězství je skvělá věc, ale přátelství je ještě lepší.“
Představte si situaci na zkoušce či na koncertě. Každý soupeří o své místo na výsluní, respektive ve zvukovém mixu. Pokud nenajdete společnou řeč a nezkrotíte své touhy po „volume doprava“, zruinujete nejenom své vlastní ušní bubínky, ale hlavně celkový zvuk kapely. Vše bude příliš nahlas, aby se z toho dal pro posluchače vydedukovat zpěvný refrén, basa soupeřící s dvojšlapkou na vás bude podnikat soustředěný frontální útok a brutální nástup gainu u sólujícího kytaristy zaručí tinnitus už v prvních vteřinách. Přátelství v kapele znamená, že vítězství podřizujete celku, vyznění jednotlivých skladeb a péčí o zvukový soulad.
2. „Jestli chcete něco vyhrát, běžte 100 metrů. Jestli chcete něco zažít, běžte maraton.“
Neboli v naší moderní hudební parafrázi: „Jestli chcete mít instantní slávu, natáčejte instantní videa. Jestli chcete něco zažít, natočte album.“ Nechci znít jako boomer nebo volat po starých dobrých časech, to vůbec. Hudba nemá mít pravidla nebo podléhat nějakým předpisům a úsudkům o tom, co je správné, autentické nebo kvalitní. To je práce hudebních kritiků a snobů.
Myslím tím spíše hudební cestu, hledání meziprostoru v realitě, pátrání po výživné stravě pro naší duši. Formát alba vám dává hodně prostoru a nutí vás udržet nějakou koncepci. Musíte najít svůj zvuk, téma a něco, co prostě udrží půlhodinový až hodinový materiál pospolu. Na to, abyste natočili autorské originální album, tak musíte i něco zažít. Jinak se vždy můžete naučit nějaký populární riff, sólo či melodii a šup s ní na Instáč. Neříkám, že jedno či druhé je lepší, jenom je to jiná cesta a hlavně jiné zážitky.
3. „Nebylo mi dáno běžet a usmívat se zároveň.“
No a co? Někomu zase není dáno vypadat na pódiu či ve videu skvěle. Někdo u hraní slintá, někdo hází krutopřísné obličeje, někdo se divně kymácí a někdo vypadá, že každou chvíli zkolabuje. Pokud máte svůj styl, který zrovna není populární nebo vás za něj lidé kritizují či na něj s úsměškem poukazují, zkuste jít Zátopkovou cestou. Přiznejte svoje podivnosti, ale buďte zároveň vítězi. Nikdo vám nebude vyčítat, že se tváříte divně, když při tom zasáhnete jejich srdce. Přeneste pozornost na svoji hudbu a ne na podružnosti. Budete si pak při hraní moci dělat, co se vám zlíbí.
4. „Je to hranice bolesti a utrpení, která dělí chlapce od mužů.“
Tohle je taková (nejen chlapská) klasika, téma Lvího krále o odmítání zodpovědnosti a oddalování dospělosti. U hudebníka se to projevuje většinou romantickými představami o „múze“, „ono se to stane“ nebo mé oblíbené „hraj od srdce“. Tyhle obecně sdílené a nic neříkající pravdy vás můžou ve vašem hudebním vývoji slušně pozdržet.
Ano, srdce a emoce jsou v hudbě velmi důležité, ale už přes dvě stě let je tady nashromážděná moudrost a hlavně praktická znalost hudebních géniů, kteří moc dobře věděli, jakými akordy či melodií rozplakat i kámen. Nezapomeňte, že každá vaše publikovaná skladba je v okamžité konkurenci toho nejlepšího z dějin hudby. Opravdu si myslíte, že píšete lepší písničky než Paul McCartney nebo máte lepší produkci než Billie Eilish? Hranice bolesti a utrpení pro každého hudebníka přichází v momentě, kdy si uvědomí, kde jsou jeho sny a kde je realita.
5. „Všichni mi říkali: ‚Emile, ty jsi blázen!‘ Ale když jsem poprvé vyhrál na mistrovství Evropy, tak říkali: ‚Emile, ty jsi génius.‘“
V téhle situaci se ocitlo už hodně hudebníků. Nejprve naprosté odmítání a výsměch, aby nakonec lidé o tom samém umělci prohlásili, že je génius. Buďte blázni, buďte jako Emil a nenechte se odradit posměváčky, kteří vás mají za naivky a šílence, kteří dokonce věří, že jejich skladba může být hit.
Natočte sto skladeb a sto alb a možná se sto první chytí. Úspěch má zázračnou moc. Kdo ho v hudbě zažije, najednou zjistí, jaký byl celou tu dobu vlastně génius. Nicméně, jediným skutečným měřítkem úspěchu je váš vnitřní pocit. Sami víte nejlépe, co se vám povedlo a kdo je tu skutečný génius.
Máte také svého nehudebního „průvodce z lidu“, jehož inspirativní myšlenky vás na vaší muzikantské cestě provázejí? Napište nám do komentářů!
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.