TOP 5 zlozvyků muzikantského světa
Léto a festivalová sezóna je v podstatě za námi a když bude září milosrdné, dopřeje nám ještě pár kouzelných pozdně letních dnů s magickými západy slunce. Pokud se vám podařilo detoxikovat se během dovolených z vlivu sociálních sítí, máte bonus navíc. Nicméně, k dnešnímu tématu mě přivedla právě diskuse v muzikantské skupině na Facebooku, kde jeden frustrovany bubeník řešil laxní přístup svého kolegy, který vůbec nebral ohledy na časovou tíseň při střídání kapel na pódiu. A těch momentů, kdy si řeknete „Panebože, proč mě trestáš“, vzniká docela dost nejenom v reálném světě, ale i v našem oblíbeném virtuálním meta guláši. Pojďme se podívat na TOP 5 zlozvyků muzikantského světa.
1. Pomalé balení
Pokud hrajete na festivalu, vždy spěchejte s přestavbou pódia. Bubeníci, připravte si vše předem, dejte činely na stojany, vybalte všechno, co jde, a poté ladnými a hlavně rychlými pohyby vše smontujte. Klidně si to natrénujte ve stylu chlapíků, kteří mění pneumatiky ve Formuli 1. To samé platí pro klávesáky, kytaristy, basáky a samozřejmě i vokalisty. Dnešní moderní, digitální vybavení je skvělou cestou k rychlejšímu setupu kapely. Zkuste popřemýšlet a prakticky zrealizovat patnáctiminutový setup vašeho hudebního tělesa.
O víkendu jsem hrál na The British Country Music Festival v Blackpoolu a pořadatel nám dal pět minut na line-check pódiovou přípravu (hráli jsme v sestavě zpěv + akustická kytara, elektrická kytara, klávesy, baskytara a bicí). Samozřejmě že to nebylo pět minut, ale nakonec asi patnáct. Nicméně, byl to fofr a díky tomu jsme stihli odehrát všechny skladby našeho setlistu. Tohle je extrémní příklad (a ze strany pořadatele lehce absurdní), ale festivalová realita prostě taková bývá. Buďte proto rychlí, efektivní a ohleduplní k časům ostatních interpretů a kapel. Rádi vás příští rok zase pozvou.
2. Nabídky, které se snadno odmítají
Hledá se kytarista do rockové kapely. Napíšu text do jakékoliv skladby. Jsi pohodář a umíš vybrnkávat power akordy? Nechtěl by někdo vyprodukovat světový hit? Kdyby někdo sháněl kytaristu, dejte vědět. Ahoj, vydali jsme klip k hitovce... Dej nám Like a follow.
Podobné lákavé nabídky jsou dnes a denně k vidění na různých online fórech či muzikantských skupinách. Asi tušíte, jak velkou mají odezvu a úspěšnost. Pokud hledáte někoho do kapely nebo máte sami zájem se členy nějaké kapely stát či nabízíte své profesionální služby, buďte co nejspecifičtější, ale zároveň struční a vyjadřujte se k věci. Určitě bude fungovat představení maximálně v pěti větách: co nabízíte, co očekáváte a poté link na váš web či kvalitní online prezentace s mediálně atraktivním obsahem (foto + video je naprostou nezbytností). Je dobré být osobití a pokud máte vkusný smysl pro humor, tak také vtipní, ale doporučuji se zaměřit spíše na fakta a nechat mluvit spíše vaší tvorbu bez zbytečného sebepochlebování.
Zde je pár příkladů frází, které jsou funkčním repelentem pro zdařilou hudební spolupráci (nalezeno na hudebnibazar.cz): „zdarec sranec“, „vybavení a praxi samozřejmě mám“, „věk nehraje hlavní roli“, „nejsem nějaký sebestředný onanista“, „co se týká žánru, tak to už je pak na vás“ a perlička na závěr „pokud jsi zpěvák a máš rád prachy, bigbeat a jsi odkudkoliv ze středočeského kraje, volej“.
3. Chytrolíni
Můžu dát na YouTube cover verze slavných skladeb? Jasně, v pohodě. Není problém. Jo, super nápad. Tento typ odpovědí vám nikdy nepomůže a pochází od „lidiček“, kteří jsou vždy „v pohodě“, „nad věcí“ a kterým interně říkám chytrolíni, protože mají odpověď na všechno. YouTube je velmi citlivý na používání audio či video materiálu někoho jiného. Je hlídaný AI a dalšími bezpečnostními opatřeními (včetně tisíců lidí, jejichž prací je právě sledování porušování pravidel zvěřejňování), takže v lepším případě se vaše cover verze (pokud v ní použijete audio z originálu) nebude zobrazovat v určitých regionech a budete na ní mít reklamu. V horším případě vám video rovnou smažou a můžou vám i zablokovat celý YT kanál. Vždy si dejte práci s ověřováním zaručených rad a doporučení od neznámých „chytrolínů“ v diskusních fórech a skupinách. Nebudete pak překvapení, že něco ani zdaleka není „v pohodě“.
4. Omezené zdroje inspirace
Tohle je taková klasika, která má mnoho podob a variací v běžné praxi. Pokud se delší dobu pohybujete na omezené lokální scéně, může se vám stát, že vaše standardy a vnímání širšího kontextu lehce zakrní. Výsledkem jsou pak vtipné a často trapné pokusy, které objevují Ameriku. Zas a znova, stále blbě, ale stále dokola. Je naprosto přirozené, že když něco děláte poprvé, prostě to není ono. První pokusy na nástroj, první zpěvová linka, první text, první koncert, první natáčení ve studiu jsou většinou zkušenosti, na které chcete zapomenout. Až časem se z nich stanou ony romanticko nostalgické střípky, na které rádi vzpomínáte při sklenici vína v dobré společnosti. Jinak je dobré mít pořád otevřenou mysl, cestovat, zkoušet nové věci (a nejenom hudební) a mít zdravou porci sarkastického pohledu na svoji tvorbu. Udrží vám to vkus a charisma.
5. Jak (ne) založit kapelu
Pojďme si popsat, co udělat, aby se vám zaručeně nikdo, ale opravdu nikdo, neozval na vaší nabídku ohledně založení kapely. Pokud uděláte pravý opak níže popsaných doporučení, máte vyhráno (sic! kapela je monstrum žijící často vlastním životem).
- Napište inzerát pouze s velkými písmeny.
- Ignorujte pravidla gramatiky.
- Buďte přehnaně sebevědomí a ukažte světu hned na začátku, že nejste žádná ořezávátka.
- Nebo naopak. Ukažte světu, že jste pesimista už na začátku a vlastně ani nevěříte, že by se něco mohlo podařit.
- Mějte přehnané požadavky na členy kapely.
- Demonstrujte pevná pravidla a tvrdou ruku při řízení kapelního provozu. Hudba je především business a zábava až po práci. Dejte najevo, že kapela je prostě jenom další forma akciové společnosti a budete k ní takto přistupovat.
- Vyjmenujte co nejvíc kapel a interpretů (idálně z naprosto odlišných hudebních žánrů), které chcete následovat.
- Nebo naopak. Nepište nic o hudbě, kterou plánujete hrát. Ono se to nějak vyvrbí.
- Použijte generickou fotku.
- Použijte opravdu nevkusnou, rozmazanou fotku z hraní v místní hospodě.
- Použijte video natočené na telefon s přebuzeným zvukem, kde hrajete sólo po požití sedmi piv.
- Vynechte jakékoliv linky na web či sociální sítě.
- Vynechte svůj osobní kontakt.
- A nakonec nezapomeňte urazit nebo pohanět nějaký hudební žánr, rasu, náboženství a přidat svůj názor ohledně současné politické situace.
Napadají vás nějaké další perly, se kterými máte osobní zkušenost? Dejte nám vědět do komentářů pod článek.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.