Přejít k hlavnímu obsahu
Stanley -

TOP 7 protiválečných songů

Válečné konflikty provází lidstvo od samých počátků. Některé státy se stále snaží harašit zbraněmi, aby z nejrůznějších důvodů zastrašily státy jiné, které zase tak moc harašit nemohou, nebo ani nechtějí. A hlasy obyčejných lidí volajících po míru v tom všem většinou zanikají. Až na některé výjimky. I dnes je dobré si je připomínat.

Protestsongy vždycky ponejvíce "slušely" folkovým trubadúrům, ale v hudebním světě naleznete mnoho povedených protiválečných songů i z jiných žánrů. Některé ač povedené, pouze prošuměly éterem, jiné se staly doslova klasikou. Na následujících řádcích si jich pár představíme.

1. Give Peace a Chance – John Lennon

Nelze mluvit o protiválečných písních a nezmínit na jednom z předních míst Johna Lennona. Ten se tímto citlivým tématem zabýval v celé řadě skladeb, ale mezi dvě nejznámnější patří určitě "Happy Xmas (War Is Over)" a "Give Peace a Chance". Druhá jmenovaná vznikla v roce 1969 a byla natočena v hotelovém pokoji v Montrealu na prostý čtyřstopý magnetofon. Ze stejného místa pak pochází i jednoduchý klip k této písni. Nahrávání a natáčení klipu bylo součástí protiválečného happeningu Bed-In Johna Lennona a Yoko Ono. Skladba s opakovaným jednoveršým refrénem: "All we are saying is give peace a chance..." se nakonec stala hymnou mírových hnutí a až do roku 1982 byla k sehnání pouze na původním singlu z roku 1969, nebo v živé verzi na albu Plastic Ono Bandu: Live Peace In Toronto 1969. Na dlouhohrající desce se původní nahrávka této skladby poprvé oficiálně objevila až na kompilačním albu The John Lennon Collection 1.


2. Civil War – Guns N´Roses

Skladba, která je společným dílem trojice Slash, Duff McKagan a Axl Rose byla napsána pěkných pár let před svým oficiálním vydáním coby součást desky Use Your Illusion II z roku 1991. Úplně poprvé se ale objevila ještě o rok dříve na charitativním albu Nobody´s Child: Romanian Angel Appeal, které zosnoval George Harrison. Ačkoliv skladba nese název "Občanská válka", cílem jejích autorů bylo údajně vyslovení proti všem válkám a ozbrojeným konfliktům a tak je v textu zmíněna jak válka ve Vietnamu, tak boj za lidská práva i atentát na prezidenta J.F. Kennnedyho a potažmo i jeho bratra Roberta. Verš: "Did you wear the black arm band when they shot the man who said: 'Peace could last forever'..." pak zcela nepochybně odkazuje na jeden z mírových projevů Martina Luthera Kinga. V úvodu skladby je jako intro použit úryvek z filmu Frajer Luke.


3. One – Metallica

Skladbou One se Metallica vrací k tématu 1. světové války a v textu se nechává inspirovat protiválečným románem Daltona Trumba z roku 1939 - Johnny Got His Gun (v češtině vydáno v roce 1971 pod názvem Johnny si vzal pušku). Román byl v roce 1971 zfilmován a právě záběry z tohoto filmu doprovází i klip k této písni (mimochodem první klip v historii Metalliky). Děj písně vypráví silný a skutečný příběh britského majora zasaženého v roce 1917 dělostřeleckým granátem, který jej připravil o ruce, nohy, a většinu obličeje. Až do své smrti v roce 1932 byl udržován při životě díky přístrojům a jeho jediným prostředkem komunikace bylo vyťukávání morseovy abecedy hlavou, kdy neustále touto formou žádal, aby mu někdo pomohl zemřít: "Fed through the tube that sticks in me, just like a war time novelty. Tied to machines that make me be, cut this life off from me..." Metallica tuto skladbu poprvé vydala na albu ...And Justice For All v roce 1988 a v roce 1989 za ni získala cenu Grammy.


4. Brothers In Arms – Dire Straits

Závěrečná píseň ze stejnojmenného alba kapely Dire Straits z roku 1985. Poklidná nálada skladby s nádherným kytarovým motivem ostře kontrastuje se silně protiválečným obsahem textu. Mark Knopfler údajně tento text napsal již v roce 1982 a to pod vlivem právě probíhající války o Falklandy. Verše na konci první sloky jsou více než výmluvné a dokládají, že Knopfler se jako autor dokázal i s takto neveselým a vážným tématem vyrovnat s poetikou sobě vlastní: "Some day you´ll return to your valleys and your farms. And you´ll no longer burn to be brothers in arms." V roce 2007 byla píseň znovu vydána, jako připomínka uplynutí 25 let od tohoto válečného konfliktu a výtěžek z prodeje byl věnován na podporu veteránů s posttraumatickou stresovou poruchou. Zajímavý a působivý je rovněž animovaný (tzv. rotoskopovaný) videoklip k této písni, který je vyveden ve stylu kresby uhlem a v němž se prolínají záběry hrající kapely s krátkými válečnými motivy.


5. Born In The U.S.A. – Bruce Springsteen

Jedna z nejslavnějších písní amerického rockového barda Bruce Springsteena byla často omylem považována za píseň oslavující USA. Ve skutečnosti ale Springsteen v textu Ameriku kritizuje a poukazuje zejména na nesmyslnost války ve Vietnamu a také na lhostejnost a nezájem ze strany státu při péči o své válečné veterány. Šikovně zvolená slova a refrén navozující pocit glorifikace, chvílemi jakoby maskují pravou podstatu textu. Ten kdysi nepochopil ani samotný prezident Ronald Reagan, který měl dokonce v úmyslu využít píseň pro svou prezidentskou kampaň. Ostatně píseň je dodnes občas použita ve zcela nesprávných souvislostech. Verš: "Got in a little hometown jam so they put a rifle in my hand. Sent me off to a foreign land to go and kill the yellow man..." dává ale jasně najevo jak to ve skutečnosti Springsteen myslí, když poté v refrénu stále dokola vykřikuje: "I was born in the U.S.A." Píseň vyšla v roce 1985 na stejnojmenném albu a časopis Rolling Stone ji zařadil na 275. místo v žebříčku 500 největších písní všech dob.


5. The Unknown Soldier – The Doors

Také Jim Morrison se svými The Doors si v jedné ze svých písní vzal na přetřes téma války ve Vietnamu. Dramaticky vystavěná skladba obsahující zvuk vojenských bubnů a křik vojenských rozkazů, vyšla na albu Waiting For The Sun v roce 1968. I Morrison se podobně jako Springsteen dotýká otázky válečných veteránů, ale také nepříjemného a nebezpečného faktu, že válka se pomalu stala běžnou součástí našich životů. V novinách, v televizi, v rozhlase se každodenně dozvídáme o "neznámých vojínech" padlých v nejrůznějších válkách, aniž bychom v sobě našli dostatek identity a empatií s těmito vojáky: "Breakfast where the news is read, television children fed, bullet strikes the helmet´s head..." Vzhledem k faktu, že píseň vznikla v době, kdy válka ve Vietnamu stále ještě probíhala, řada rozhlasových stanic ji odmítala hrát, aby nemusela čelit obvinění z politické nekorektnosti.


6. In The Army Now – Status Quo

Málo známý fakt u téhle jinak notoricky známé písně skupiny Status Quo je ten, že se jedná vlastně o cover verzi. Píseň poprvé natočilo nizozemské duo Bolland And Bolland v roce 1982, opět jako reakci na před pár lety ukončenou válku ve Vietnamu. O čtyři roky později ji na stejnojmenné album zařadila kapela Status Quo a získala tak jeden ze svých největších hitů. Píseň sama se přímého tématu války dotýká jen okrajově a zaměřuje se spíše na armádu a její mašinérii jako takovou. Text písně se dotýká i péče o vojenské vysloužilce a válečné veterány: "Smiling faces as you wait to land, but once you get there no one gives a damn..." Dalším málo známým faktem u téhle písně je i to, že výkřik: "Stand up and fight!" natočil do skladby Noddy Holder - zpěvák kapely Slade. V roce 2010 Status Quo skladbu znovu nahráli společně s armádním orchestrem a výtěžek z prodeje byl věnován charitativním organizacím British Forces Foundation a Help For Heroes. Mnoho lidí kapele tento krok vyčítalo jako podporu armády, přičemž text byl původně zamýšlen opačně, nicméně kapela vše vysvětlila tak, že lze být proti válce, ale přitom podporovat lidi - vojáky, které válka jakýmkoliv způsobem pozmanenala.


Písní na protiválečné téma je samozřejmě nepřeberné množství a náš výčet je tak pouhým zlomkem. Chybí-li v něm ta vaše oblíbená, neváhejte a podělte se o ni s námi v komentářích.

Tagy top

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Stanley
Mé muzikantské motto: "Když se ti něco nelíbí, tak to nehraj. Ale nejdřív se to pořádně nauč..."
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY