Tritest #3: akustické kytary Martin X2
O záplavě novinek v portfoliu ikonické firmy Martin už vás Frontman informoval. Na tři nástroje z inovované série X2 se teď podíváme podrobněji.
Řada Martin X je varianta šetrnější jak k vaší peněžence, tak hlavně k naší přírodě, protože používá celou řadu umělých materiálů bez drancování zásob stále vzácnějších tropických dřev na nástroje, u kterých se nebojme přiznat, že to tak úplně není nezbytně nutné. Tedy nejen kytary startovací, ale i tzv. workhorse, u kterých se tak nemusíte bát, že v hospodě nebo u ohně dojdou k úhoně. Základem je totiž HPL (vysokotlaký laminát) s vizuálním vzorem exotických dřev koa, palisandr nebo macassar doplněný ozvučnou deskou z masivního smrku sitka. Znalci „vědí“, že bez kvalitního dříví kytara hrát nemůže, tak jak si s touto výzvou poradili u Martinů?
1. Martin D-X2E
První mi padl do ruky světlý dreadnought s hmatníkem a kobylkou z velmi tvrdého dřeva katalox, k nimž jsou barevně sladěny boky, záda a hlava se vzorem vzácné a vyhledávané havajské koa. Není to úplně vizuálně obvyklá kombinace, ale vypadá to efektně. Na omak je sice trochu cítit, že HPL není dřevo, ale všechno je zapomenuto při prvním prohrábnutí strun. Vlastně jsem nic moc nečekal, ale tohle mně fakt překvapilo – perfektně znělý, zvonivý, vyrovnaný zvuk, výborně se mi na ni hraje. Dobře Martin!
2. Martin DC-X2E
Další „déčko na holení“ má navíc výřez a vzor žíhaného ebenu označovaného macassar, opět je to efektní kombinace, odstínem mi připomínající palisandr, takže má z těchto tří testovaných kousků nejstandardnější vzhled (světlá deska, tmavé záda). Další zajímavý detail řady X2 paradoxně umožnila absence obvyklého zdobení okrajů kytary (binding neboli lemování). Je to jednodušší a levnější, ale zároveň je možné na hraně desky udělat malý rádius. Zdánlivě nepodstatná, ale pro vaše předloktí velmi příjemná drobnost, skoro až na úrovni speciálního armrestu nedávno probíraného v Laboratoriu Dr.Hyenika. A kromě pohodlí znovu výborný zvuk. O trochu méně basů než předchozí sourozenec, za to ještě zvonivější a konkrétnější a oba s parádním sustainem. Pomalu už začínám přehodnocovat svůj názor na trvale udržitelné kompozitní materiály.
3. Martin D-X2E 12
Poslední byla dvanáctistrunná verze dreadnoughtu se vzorem mahagonu a hmatníkem/kobylkou z granadilla (přezdívaného mexický palisandr) s lehkým červeným nádechem. Jednoduchou perleťovou rozetu bych si dokázal představit v jemnějším odstínu bílé a pohled do tmavého nitra korpusu je také poněkud nezvyklý, ale zase je tělo voděodolné. Zvukově mi připomněla předchozí DC, lehce komprimovaný výrazný zvuk posazený ve středech, který se bude dobře prosazovat. Tady samozřejmě výrazně obohacený dalšími šesti strunami a dlouhým sustainem.
Za mě jednoznačně palce nahoru, kytary s označením E jsou osazeny snímačem Fishman MX. Všechny kytary jsou z domovské mexické továrny vybaveny originálními strunami Martin Authentic a kvalitním soft gig bagem. Určitě si tyto nové „eco friendly“ nástroje běžte vyzkoušet, můžete být velmi pozitivně překvapeni, podobně jako já. Doporučuji otevřeným nekonzervativním osobnostem, co kytaru nehodlají chovat jako v bavlnce a přitom chtějí mít pořád k dispozici výborný signature Martin sound.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.