Tritest #8: barytonové kytary Furch
Po hloubkovém rozhovoru s Petrem Furchem o prémiových kytarách jsem se rozhodl zažít i prémiový zážitek – exkluzivní osobní prodej. Produktový specialista Lukáš mi totiž přichystal na ochutnávku tři barytonové kytary Furch Blue, Yellow a Red.
Taková příležitost se vám nenaskytne jen tak, protože i ve výborně zásobovaných obchodech máte málokdy šanci si zkusit najednou tři různé barytonové kytary – i přesto, že se za přibližně čtvrtstoletí své existence na scéně už postupně etablovaly. A spousta (především fingerstyle) kytaristů má nějakou barytonku ve svém arzenálu. Ostatně světoznámý Pat Metheny, v podstatě takový Kolumbus akustické barytonky (objevil ji pro svět), zrovna nedávno vydal své třetí barytonové album MoonDial.
Furch prodává ročně několik desítek barytonových kytar, což mě sice pozitivně překvapilo, ale pořád je to spíš specialitka, takzvaná tržní nika. Do portfolia ji už před lety zavedli samozřejmě kvůli častým dotazům zákazníků. Přestože z podobně „podladěného“ segmentu nabízí Furch i sedmistrunnou kytaru, barytonová je přece jenom ještě specifičtější disciplína.
Nejprve bylo třeba zvolit optimální menzuru (samozřejmě delší než klasických 650 mm). Na základě zkušeností uživatelů ze světa a tržní oblíbenosti vyhrálo 710 mm – za mě přesně tak akorát, ostatně jako celá konstrukce Furch barytonek, které vždycky doporučuju, když někoho neuspokojuje levnější čínská produkce a chce něco lepšího, ale přitom ještě přesně neví. Jsou totiž „tak akorát“ velikostí, zvukem, hratelností a ve srovnání s konkurencí i cenou. Délka menzury pak ovlivnila i všechno ostatní – tvar, velikost nebo žebrování optimalizované pro hlubší ladění i větší tah strun.
1. FURCH Blue BARc CM
Nejlevnější celomasivní Furch barytonka z řady Blue. Horní deska z cedru, záda a boky z mahagonu. S produktovým specialistou Lukášem jsme pořádně probrali i druhy dřeva, kdy já jsem asi spíš tým smrk (i moje osobní Blue barytonka je smrková). Lukáš zase víc fandí cedru. Už před časem jsem dělal srovnání Blue BARc cedr vs. smrk, takže můžete posoudit sami. Petr Furch s úsměvem glosoval, že na tom zas tolik nezáleží, protože se pořád dobře prodávají obě dřeva. Navíc umí konstrukci vyladit tak, aby hrály výborně obě varianty.
S čímž souhlasím a „cedrovka“ hrála výborně, zvonivě a hluboce. Cedr totiž rozehraje už i menší množství energie a pod větším začne zvuk komprimovat. Smrk potřebuje větší tlak, ale je zase dynamičtější. Není to ani lepší ani horší, ale jak co kterému kytaristovi a jeho stylu hraní vyhovuje.
2. FURCH Yellow BARc CR
Střední třída ze žluté řady Yellow. Ozvučná deska opět cedr, záda a boky palisandr. Nejhlasitější z všech tří a přestože zvukové rozdíly nejsou velké a moc se mi líbily všechny tři, je slyšet, že do tónu přibývá ušlechtilosti, komplexnosti a plnosti.
Jestli je to procesem ladění rezonanční desky nebo lesklou povrchovou úpravou Full-Pore High-Gloss, netuším. Ale je radost na ni preludovat a Lukáš by si z těchto tří vybral tuhle. Na stránkách Furch u jednotlivých modelů vidíte dostupné modifikace, a jestli je tam Barytonové provedení, můžete si ji objednat právě v téhle konfiguraci. Tak jsem to ostatně provedl také, pouze jsem zvažoval, jestli záda z ořechu, nebo zebrana. Jenomže než jsem se rozhodl, tak zebrano z nabídky zmizelo. Protože tohle vizuálně zajímavé dřevo (pro zajímavost při zpracovávání silně zapáchá) prostě už nebylo od dodavatele k dispozici.
Vybranou konfiguraci jsem si pak objednal u příslušného prodejce. Protože většina lidí si barytonky stejně objednávala s výřezem, je to dnes Furch standard a pro barytonku bez výřezu musíte vyrazit až do custom řady Rainbow.
3. FURCH Red BARc SR
Nejvyšší červená třída, ozvučnice smrk sitka, záda a boky palisandr. Při ní jsme vedli zajímavou debatu o designu, který je na můj vkus už lehce přezdobený, ale Petr Furch mi vysvětlil, že i tohle vzniklo na základě zpětné vazby zákazníků, kteří prostě chtějí mít vlajkovou loď značky oslnivě blyštivou. Proto mnohem víc lesklého abalonu a tak dále. Takže původní umírněnější design Red se přetavil do mého vizuálního favorita – modelu Red Pure. Standardní Red je pak tedy třpytivý statusový šperk, které lidé mají rádi odnepaměti.
Možná kvůli dynamickému smrku mi osobně seděla asi nejvíc. Ale rozdíly byly opravdu decentní a skvěle mě bavily všechny tři barvy. K tomu ještě odborný výklad generálního ředitele s individualizovanou podporou specialisty, genius loci starého mlýna, muzeum historických kousků i s exemplářem mého prvního Furcha (hybridního elektroakustického speciálu, kterého se vyrobilo jen pár kusů) a samozřejmě komentovaná prohlídka závodu.
Drnkat můžete v luxusním prostředí doslova hodiny (což se prý občas i odehraje), osahat si kompletní škálu Furch modelů ve všech modifikacích, různých druzích dřeva (konečně jsem si vyzkoušel unikátní sekvoj z říční těžby), barevných úrovních včetně Rainbow a můžete si odnést kytaru svých snů, kterou vám pomůže vybrat školený specialista. Všem fanouškům akustické kytary rozhodně tenhle exkluzivní zážitek doporučuji.
Všechny tři modely uvedené v tomto článku si můžete individuálně objednat i přes Kytary.cz!
P. S.: Kdo by se chtěl o barytonových kytarách dovědět více a do hloubky, může si posloužit záznamem workshopu Baritone Guitar Dreams:
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.