Unikátní mikrofony Placid Audio na českém trhu
Firma Placid Audio z texaského Dallasu vyrábí netradiční mikrofony se stylovým vintage designem a unikátními zvukovými vlastnostmi. U zrodu úspěchu této značky stál elektroinženýr a baskytarista Mark Pirro, který v roce 2003 představil prototyp dnes vyhledávaného modelu Copperphone. Od té doby společnost rozšířila svůj produktový katalog o další mikrofony, jež jsou stále ručně sestavovány v americké centrále. Na český trh se nyní dostaly verze Copperphone, Copperphone Mini, Resonator A, Resonator B, Carbonphone RU-80 a „standardní“ Carbonphone, který je dostupný v setu doplněném tzv. „Tone boxem“.
Copperphone
Na rozdíl od širokopásmových Hi-Fi mikrofonů pracuje Copperphone v omezeném frekvenčním pásmu 200 Hz až 3 kHz , které signálu dodává nostalgický témbr, přirovnatelný k rádiu nebo telefonu. Zvuku je dosaženo kombinací elektrického obvodu a mechanického filtračního zařízení. Prvek je umístěn v duté rezonanční komoře a při průchodu zvuku přes membránu do komory se zvýrazní vyšší středové frekvence, zatímco nízká a vysoká pásma se sníží.
Copperphone Mini
Kompaktní model, jenž byl původně navržen pro hráče na foukací harmoniku jako ruční alternativa k Copperphonu. Má podobně zabarvený zvukový projev, protože také pracuje v částečně eliminovaném pásmu 200 Hz – 1.4 kHz, ale používá modernější koncepci bez rezonanční komory. Výsledkem je mikrofon, který je citlivější a zní příměji než Copperphone. K mikrofonu je dodáván pružinový shock mount o průměru 6 palců.
Resonator A
Mikrofon, založený na elektricko-mechanické konstrukci Copperphonu, poskytuje zvuk přirovnatelný k projekci starých gramofonových desek. Posílená frekvenční odezva se pohybuje v rozmezí 115 Hz – 10 kHz a maximální hladina SPL činí 105 +/- 2 dB.
Resonator B
Verze velmi blízká Resonatoru A, s níž sdílí konstrukci, frekvenční rozsah i kardioidní směrovou charakteristiku, ale navyšuje dynamickou limitní hranici SPL na hodnotu 119 dB, opět s odchylkou +/- 2 dB.
Carbonphone / Carbonphone + Tone box
Jak název napovídá, u tohoto modelu byla použita uhlíková kapsle s jedinečnou odezvou, poskytující přirozeně zkreslený, frekvenčně ořezaný Lo-Fi signál, kterého je dosaženo průchodem proudu přes drobná uhlíková zrnka uvnitř kapsle. Když zvukové vlny tuto strukturu naruší, elektrický odpor kapsle se změní a poté je převeden na audio signál stejně jako u jakéhokoli jiného mikrofonu.
Integrován byl kvalitní transformátor Hammond, frekvenční rozsah je dán mantinely 100 Hz – 10 kHz a maximální SPL dosahuje limitu 120 dB. V případě pořízení setu je součástí balení externí Tone box, nabízející fantomové napájení a pět filtračních režimů. Tone box je navíc možné použít i s jinými typy mikrofonů.
Carbonphone RU-80
Varianta využívající stejnou technologii jako předchozí mikrofon Carbonphone se od předlohy liší kapslí normovanou pro účely ruské armády. Mikrofon s malým tubusem nabízí širší odezvu v rozsahu 50 Hz až 10 kHz a SPL dosahuje maxima 120 dB + 2dB / 1 kHz. V obou případech je napájení řešeno fantomem 48 V nebo Tone boxem, jemuž energii dodává 9 V adapter.
Všechny kardioidní mikrofony Placid Audio disponují masivním měděným tělem, XLR konektorem Switchcraft a nechybí ani lehký a odolný stojanový držák z leteckého hliníku. Oficiální české ceny byly nastaveny následovně: Resonator A a Resonator B – shodně cca 9500 Kč, Copperphone – cca 10000 Kč, Copperphone Mini – cca 11000 Kč, Carbonphone RU-80 – cca 11 000 Kč, Carbonphone + Tone box – cca 16000 Kč.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.