Ušetřete si nepříjemnosti při natáčení: dejte na tipy kapely The Colorblinds
V červnu nám vyšel klip k prvnímu singlu z nového alba. Jmenuje se Pulls My Blood a zpíváme v něm o tom, co nám vhání krev do žil – a to je hlavně hudba! Klip jsme natáčeli v lednovém mrazu v krásném prostoru starých sladoven, které se těší na rekonstrukci v rámci projektu La Stoda. Nové album vzniklo už na podzim 2021 ve studiu Faust Records s americkým zvukařem Derekem Saxenmeyerem a předcházelo mu asi dva roky skládání nového materiálu a příprav. Chtěl bych se s vámi podělit o to, co jsme u toho s The Colorblinds podcenili a co jsme naopak zvládli dobře. Pár tipů vám třeba ušetří budoucí nepříjemnosti.
1. Natočte si demo před natáčením ve studiu
Před natáčením ve studiu jsme všem deseti songům natočili demo ve zkušebně. Donutilo nás to vymyslet další vokály a klávesové / synthové party, nad kterými bychom ve studiu ztráceli čas a hlavně peníze. Ve studiu nám pak prakticky stačilo 6 dní, sedmý den už jsme se spíš tak flákali. A to jsme stihli natočit všechny kytary a pohrát si se zvukama na klávesách a synthech.
2. Promyslete, jaké studio potřebujete a s kým chcete pracovat
Faust je velké a dobře vybavené studio. Střídali jsme bubny, aby zvuk seděl do daných songů. Mohli jsme experimentovat s různými aparáty a boxy. Taky jsme měli možnost všechny klávesové a synthové party natočit na analog – na albu byly použité Hammondky, synthy Moog a Juno-6 nebo elektrická piana Rhodes a Wurlitzer. S Derekem jsme si dobře rozuměli a často měl i „producentské” rady, které nám pomohly získat si trochu odstup. Po sedmi dnech ve Faustu se dalších několik dnů točily zpěvy přímo u Dereka v malém studiu – takhle jsme nemuseli platit za pronájem velkého studia.
3. Anglické texty si projděte s rodilým mluvčím
Naše (anglické) texty píše skoro výhradně zpěvák Vítek. I přes jeho dobrou znalost angličtiny a nějaký čas strávený v USA a Anglii to ale není vždy ono. Jsou to většinou maličkosti, ale Derek v každém textu našel něco. Nad každým textem bylo tedy třeba s ním strávit 1 až 2 hodiny a udělat korektury. Kdybychom na to mysleli předem, tak jsme mohli ušetřit nějaký čas i peníze.
4. Plánujte vše dostatečně dopředu
Klip nám režíroval Oliver Beaujard ze studia Bao-bab, ale vzhledem k tomu, že jsme kamarádi a vše běželo na malém budgetu, museli jsme si spoustu věcí obstarat sami. A samozřejmě jsme je neobstarávali úplně včas, což vedlo k mnoha stresovým situacím a nouzovým řešením. Lokaci jsme naštěstí našli poměrně rychle v krásné staré sladovně (La Stoda); jídlo a pití jsem zařizoval já spolu s dvěma kamarády, kteří byli ochotní na natáčení vypomoct. Potřebovali jsme červené kostýmy a ty přišly z e-shopu až na poslední chvíli, takže kalhoty byly spíš oranžové… Během natáčení jsme úplně zapomněli udělat si nějaké reprezentativní fotky. Na konci dne ale na plac přiběhl majitel sladovny Dalibor Konopáč (který je i fotograf), že by nám rád udělal pár fotek. Bez toho bychom vlastně neměli pořádné fotky na sítě.
Když si organizujete všechno sami a chcete se držet malých rozpočtů, je třeba myslet na to, že nestačí jen přijít do studia a nahrát své party. Vyžaduje to spoustu práce a času okolo. Ve výsledku ale můžete být pyšní na to, že jste to zvládli sami. Jaké tipy byste k těm mým přidali?
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.