Utrpení mladého rekordisty aneb jak ulevit rukám
V dnešním digitálním věku, kdy se počítač stává nezbytnou součástí nejen nahrávacích studií, ale i běžného života, dochází často k tomu, že spousta lidí trpí nejrůznějšími bolestmi spojené s nadměrným používáním počítače. Velmi často jsou to bolesti předloktí a zápěstí. Pokud se tyto problémy nezačnou včas řešit, můžou vyústit až v nepříjemný zánět, syndrom karpálního tunelu a další nepříjemnosti, jejichž léčba bývá obvykle dlouhá a nepříjemná. Jak tedy těmto onemocněním předejít, nebo aspoň do značné míry omezit jejich výskyt?
Já sám, jakožto dlouholetý houslista a zvukař samouk, jsem před nějakou dobou trpěl bolestmi v zápěstí pravé ruky. Hlavní příčinou nebyla ani tak hra na housle, ale dlouhé hodiny, někdy i dny, které jsem proseděl za počítačem s myší v ruce a nahrával, upravoval a mixoval hudbu. Po návštěvě u ortopeda jsem dostal doporučení, abych tuto práci omezil, či nejlépe na nějakou dobu úplně vypustil. Jenže to nebylo bohužel možné, neb jsem měl spousty nedodělané práce. A proto jsem se začal zabývat tím, jak to udělat tak, abych mohl dále nerušeně pracovat a ruce přitom tolik netrpěly.
1. Myš vs. Trackball
Trackball – pro někoho pojem známý, pro někoho ne. Ve zkratce je to jakási alternativa myši, kde nevyužíváte sílu celého zápěstí, ale jenom samotných prstů. Myš ovládá pohyb kurzoru pomocí spodního čidla v reakci s podložkou, kdežto u trackballu pohyb kurzoru zajišťuje koule ovládaná prsty (od tohoto odvozen název), která je umístěna v horní části zařízení. S trackballem ulevíte celé své ruce, díky čemuž můžete pracovat i mnohem déle bez bolestivých křečí, neboť ruka má větší pohodlí a komfort. Bohužel trackball má i své nevýhody. Tou základní je vyšší pořizovací cena oproti klasické myši. Hold, za pohodlí se platí. A druhou nevýhodou je, že trvá nějaký čas, než si na ovládání trackballu zvyknete. Způsob jeho ovládání je totiž úplně jiný. Avšak pokud to se zvukařinou a zdravím myslíte dobře, našetřit si pár stovek navíc a koupit si byť i základní model trackballu, se určitě vyplatí.
Výborný přehled trackballů se stručnou charakteristikou zde.
2. Klávesové zkratky
Jedním ze zlozvyků, kterého se amatérští "rekordisté" dopouštějí je to, že při práci s hudebním softwarem používají pouze jednu ruku – tu, která ovládá myš/trackball/touchpad. A zatímco tato ruka dostává celou dobu pořádně zabrat, tak druhá se v klidu fláká. Když zapojíte ruce obě, vaše práce bude i rychlejší a snadnější. Každý nahrávací software má své klávesové zkratky, ať už to jsou jednotlivé klávesy, nebo jejich kombinace. Tento seznam zkratek se dá snadno dohledat na internetu. Teď už jen vyvstává otázka, jak se s nimi naučit pracovat. Buď si je můžete doslova nabiflovat, nebo můžeme použít "tahák". Tahákem je myšleno to, že si jednotlivé značky na klávesy připevníte, nebo si koupíte externí klávesnici, která má barvami a značkami jednotlivé funkce vyznačené. Pro program Pro Tools jsou tyto klávesnice bez problému k dostání, avšak k dalším nahrávacím softwarům, jako jsou např. Cubase, Audacity… už je to o něco horší. Avšak není nic jednoduššího a levnějšího, než si tyto značky vyrobit podomácku. V každé slušné tiskárně už je možnost tisku na lepící papír, což nám tento proces ještě usnadňuje.
Takže, vzhůru do toho, ať ruce slouží, jak mají a dlouho poslouchají.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.