Pipes and Pints, z videa Raise our Flag

V dubnu nás konečně vypustí z klece

Potřebovali jsme si některé věci srovnat a vůbec nic jsme neplánovali. Travis nám ale přišel do cesty a je to to nejlepší, co nás mohlo potkat.

Poslední koncert naší kapely Pipes and Pints před plánovanou pauzou jsme odehráli 21. září 2016 na brněnském festivalu Hudba z FEKTu pro více než 5.000 lidí. Bylo to pro nás epické a zároveň i trošku smutné. Měl jsem pocit, že to může být opravdu naposledy, protože takové pauzy nejsou vyřčeny jen tak do větru.

Na začátku roku 2016 kapelu z osobních důvodů opustil kytarista Tomáš Novotný. Dohodli jsme se, že seženeme kytaristu, který s námi odehraje nasmlouvané letní festivaly a po nich si dáme pauzu na neurčito. Oslovili jsme našeho kamaráda Ivoše, původně kontrabasistu a bandžistu, který se do toho zakousl jako Rafan a během měsíce se s Tomášem naučil celý set. No a v dubnu už s námi stál na pódiu prvního společného festivalu v Berlíně.

Letní festivaly byly skvělé, hrozně jsme si to užívali a moc se nám vidina pauzy nezamlouvala. Ale už 4 roky jsme nevydali žádný nový song, zpěvák Mike se chystal vrátit do Ameriky, a tak to bylo po více než 8 letech intenzivního koncertování bez přestávky víc než nutné.

Každý z nás se na chvíli vydal trošku jiným směrem a věnoval se tomu, na co při hraní nezbýval žádný čas. Po nějaké době jsme se zase začali scházet, cítili jsme takové vnitřní prázdno. Něco nám chybělo. Byla to muzika, společně strávený čas, sranda a energie. Začali jsme zase zkoušet, přehrávali staré songy a samozřejmě probírali i téma návratu kapely. Nedávali jsme si žádné termíny ani zatím nechtěli dělat konkrétní plány. Říkali jsme si až to přijde, tak to přijde.


Někdy na jaře už bylo jasné, že se Mike rozhodl v Americe zůstat na stálo. Pro nás by takové fungování kapely bylo nemožné a oboustranně jsme se dohodli na ukončení spolupráce. Jako první jsme si vzpomněli na Travise, se kterým jsme byli v kontaktu od té doby, co Mike opustil kapelu poprvé v roce 2013.

Travis je Ir léta žijící v Praze a hned s prvním setkáním přinesl do zkušebny pohodovou atmosféru. Navíc se prokázal jako úžasný zpěvák a muzikant, se kterým jsme se po pár měsících dohodli na spolupráci a vzali ho za stálého člena kapely. Začali jsme plánovat a dali si za cíl začátkem podzimu nahrát tři nové singly, které budeme postupně vypouštět s nějakým video obsahem.

S producentem Yardou Helešicem jsme nakonec na Svárově nahráli songy čtyři. Nápadů najednou bylo víc než dost a inspirace různými směry k nezastavení. Jako by z nás za ty roky něco spadlo. Jako bychom se cítili daleko svobodnější. Každá skladba brousí do trochu jiných žánrů, takový náznak toho, co bude dál. My jsme z nich nadšení.

No a už je to tady. Po tom všem je to pro nás skoro neuvěřitelné a venku je první singl Raise our Flag. Klip k němu jsme nahrávali s kamarády v pražském klubu Drive House. Všichni zúčastnění se do toho obuli na 100 % a my jsme nechápali, jak se dokázali tak rozvášnit. Bylo tam skoro víc energie než na koncertě. Pro nás to vlastně takový koncert byl, téměř po dvou letech. Řvali jsme a cákal z nás pot. Myslím, že ty upřímné emoce všichni cítili a vzájemně jsme se nechali strhnout. Chtělo to ven.

Když jsme 11.11. v 11:11 vypouštěli první z nových singlů, klip a první fotky s Travisem, byli jsme ve velkém očekávání. Nepochybovali jsme o tom, že máme skvělý materiál a pevně jsme věřili tomu, že i ostatním se bude naše nová poloha líbit. Ale i tak nám spadl velký kámen ze srdce a měli jsme všichni obrovskou radost z pozitivních ohlasů a vstřícnému přivítání Trava do našich řad. Teď už nemůže být žádných pochyb, jedeme dál.

Další nový singl zveřejníme začátkem nového roku a pak každé 2 měsíce další. Momentálně pracujeme na dalších skladbách, připravujeme playlist na festivaly a další videa. V dubnu nás konečně pustí z klece ven...