Přejít k hlavnímu obsahu
Stanley -

Vánoční Malý bubeníček sedmkrát jinak

Nedávno jsme vám poskytli pár rad a tipů, jak nedostat osypky z času všudypřítomné vánoční muziky. Jedna vánoční píseň ale již řadu let přitahuje pozornost hudebníků všech stylů a ras. Proč si ji dát třeba právě na Štědrý den? A v čem tkví její kouzlo?

Little Drummer Boy – jedna z nejznámějších vánočních písní, přestože není koledou, zlidověla snad po celém světě. Její autorkou se v roce 1941 stala americká skladatelka a učitelka Katherine Kennicott Davis. Skladba nesla původně název Carol Of The Drum. Bez zajímavosti není ani fakt, že píseň dle slov samotné autorky vychází z jedné české koledy. Ta však doposud nebyla spolehlivě identifikována. Jisté ale je, že specifická atmosféra a podmanivost této skladby přitahuje hudebníky doslova všech žánrů.

Po celém světě vzniklo již více jak 200 oficiálních cover verzí a další stále vznikají. Pozadu nezůstává ani tuzemská hudební scéna. Tuto skladbu můžete slyšet opatřenou originálními českými (či slovenskými) texty i v podání Lucie Bílé, Pavola Habery nebo Mirka Hoffmanna a jeho Zelenáčů.

Při takovém množství coverů přirozeně jsou zdaleka ne všechny zdařilé. Pár těch povedených ovšem určitě stojí za připomenutí. První příčky pak samozřejmě věnujeme bubeníkům, které přitahuje už svým názvem.

1. Casey Cooper

Pětadvacetiletý bubeník, autor vzdělávacího projektu pro bubeníky COOP3RDRUMM3R a firemní hráč značky Pearl, se v případě své coververze písně Little Drummer Boy rozhodl demonstrovat celou škálu bubenických stylů a technik, kterými lze tuto skladbu doprovodit. Jako podklad si vybral vlastně již také cover této písně od vokální skupiny Pentatonix. A tak v tomto případě dostáváme vlastně hned dvě cover verze za cenu jedné.


2. Steve Moore

Bubeník známý též pod přezdívkou "Mad Drummer", působící v rock'n'rollové kapele Rick K. & The Allnighters, bývá často k vidění nejen po boku takových bubenických es, jako je např. Mike Portnoy, ale také na řadě prestižních hudebních a bubenických akcí. Bubenická média o něm píší v superlativech, neboť kromě skvělé techniky hry vládne i obrovskou dávkou showmanství. Nepostrádá vtip, nepůsobí vyumělkovaně a především tím netrpí hra samotná. Steve totiž při všech svých vylomeninách, co za bicími tropí, nikdy neuhne ani o píď z rytmu, ani neošidí hru samotnou. Proto i jeho vskutku osobitý cover Little Drummer Boy nepostrádá pověstný humor, ztvárněný neméně osobitým vánočním klipem.


3. The Almost

Americká rocková skupina The Almost uskupená okolo zpěváka a bubeníka v jedné osobě Aarona Gillespieho, funguje od roku 2005. Je důkazem toho, že skladba Little Drummer Boy oslovuje i poměrně mladší generaci muzikantů.


4. Sean Quigley

Dalším důkazem, že tato píseň neztrácí atraktivitu ani u mladší generace a spolehlivě funguje v lecjakém žánru, je i její zajímavé zpracování od multiinstrumentalisty Seana Quigleyho, jinak člena kanadské kapely, nebo spíše dua Bold As Lions, které tvoří spolu se svojí manželkou Karli.


5. Alex Boye´

Tribal verzi této slavné vánoční písně natočil svého času i britský zpěvák Alex Boye´, který se ve své tvorbě často obrací ke svým senegalským kořenům. Pro potřeby této písně se navíc obklopil početnou skupinou tradičních afrických bubeníků a natočil k ní i působivý a vánočně dojemný klip.


6. Bing Crosby & David Bowie

V roce 1977 spojili své síly ve společném duetu dva hudební velikáni. Jeden ze světa swingu, druhý ze světa rockového. Píseň byla původně natočena pouze pro vánoční televizní pořad a jako singl vydána až mnohem později. Toho se již ale Bing Crosby nedožil, neboť zemřel krátce po natáčení a zmíněný singl s touto písní spatřil světlo světa poprvé až v roce 1982.


7. Marina Prior

Do světa vážné hudby pronikla píseň Little Drummer Boy díky australské sopranistce Marině Prior, která ji v roce 2013 zařadila na své album Candlelight Christmas. Album sklidilo nadšené kritiky a trhalo rekordy v prodejnosti, což v daném žánru pravidlem zrovna nebývá.


Přestože většina cover verzí této písně se drží i původního textu s biblickým námětem, čas od času můžete narazit i na předělávku, která se jej drží jen okrajově, nebo vůbec. Po světě tak můžete slyšet nejen nejrůznější hudební, ale i textové verze, včetně několika protiválečně zaměřených. Sama píseň také zazněla v několika válečných filmech a to i navzdory tomu, že píseň sama sice vznikla v roce 1941, ale oficiálně byla poprvé natočena až v roce 1951.

Jak už jsem uvedl v úvodu, píseň se dočkala bezpočtu cover verzí a můžete ji slyšet např. i v podání Johnnyho Cashe, Boba Segera, Seana Kingstona, Dolly Parton, Boba Dylana, Susan Boyle, Jennifer Nettles, Franka Sinatry, Johna Denvera či kapel jako je Abba, Apocalyptica, Boney M., Cranberries, Celtic Woman, Destiny´s Child, Jackson Five, ve svébytné metalové úpravě Duga Pinnicka, nebo v italském provedení od dua Al Bano a Romina Power.

Znáte ještě další zajímavé úpravy této proslulé vánoční písně? Podělte se o ně s námi. A hlavně, užijte si krásné Vánoce!

Tagy humor vánoce

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Stanley
Mé muzikantské motto: "Když se ti něco nelíbí, tak to nehraj. Ale nejdřív se to pořádně nauč..."
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY