Variabilní octaver EHX Pitch Fork
Electro Harmonix uvádí na trh polyfonní octaver/harmonizer nesoucí označení Pitch Fork. Malá krabička s velkými možnostmi nabízí celkem 33 různých transpozičních variant a lze ji ovládat i externím expression pedálem.
Ovládání je poměrně jednoduché - potenciometrem Blend nastavujeme poměr transponovaného a originálního signálu a přepínačem Shift volíme mezi 11 základními režimy transpozice. To ale není vše, třípolohovým mini switchem určujeme, zda se budeme od původního tónu posouvat nahoru, dolů nebo jestli chceme obě možnosti využívat současně.
Navíc zde najdeme tlačítko Latch pro změnu pracovního režimu hlavního footswitche z klasického na Momentary, ve kterém je efekt aktivní pouze když máme footswitch stále sešlápnutý. Pokud sundáme nohu z přepínače, tak se efekt bez různého lupání nebo prodlev okamžitě deaktivuje. V tomto modu si můžeme uložit do paměti i délku glissanda a to v rozmezí 4 ms do 2 s.
Toto řešení je výhodné pokud například rychle střídáme pasáže s originálním a transponovaným zvukem, kde by stálé zapínání a vypínání efektu mohlo rušit plynulý průběh tónu. Po připojení expression pedálu můžeme samozřejmě tóny ohýbat v reálném čase. Výrobce na svých stránkách udává, že Pitch Fork je schopen spolupracovat s většinou exp. pedálů na trhu. Pokud je exp. pedál nekompatibilní, tak většinou stačí pořídit si redukci, která mění polaritu zapojeného kabelu.
Octaver nabízí kromě možnosti přeladit až o 3 oktávy (nahoru i dolů) také transpozice o kvartu, kvintu, sekundu, velkou tercii, malou septimu nebo velkou sextu, což je plně dostačující pro většinu aplikací.
Po přepnutí mini switche do prostřední polohy s modem Dual můžete horní i spodní oktávy použít současně, ostatní intervaly jsou v tomto režimu nastaveny v pevných algoritmech (čistá 5 nahoru + oktáva dolů, malá 7 nahoru + velká 6 dolů, velká 3 nahoru + čistá 5 dolů atd.).
Electro Harmonix Pitch Fork je variabilní efekt spojující v sobě vlastnosti octaveru, jednoduchého pitch schifteru a Whammy pedálu, který využijí kytaristi, basisti i klávesoví hráči. V kombinaci se zkreslením a dalšími efekty lze dosáhnout i netradičních syntetických zvuků, takže na své si přijdou také zvukoví experimentátoři.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.