Přejít k hlavnímu obsahu
Roman Rejda -

Veletrh pro kytarové blázny, mágy i fachmany

Snad jen pár lidí zachytilo v tisku informaci, že v Berlíně, pár hodin cesty od našich hranic, proběhne vůbec první a jediná exhibice stavitelů kytar z celého světa na evropské půdě: The Holy Grail Guitar show. Já jsem to štěstí měl. Přináší vám pár postřehů a fotografií. Pozdě, ale přece.

Cituji pořadatele, jak to celé začalo

Myšlenka vznikla v roce 2012, kdy byla na základě podobné show v Montrealu založena organizace European Guitar Builders v Evropě. Mapování věčného hledání svatého kytarového grálu tak postihlo i Evropany a 1. ročník na sebe nenechal dlouho čekat. Ve dnech 15. – 16. listopadu 2014 v moderním hotelu Estrel, v ulici s postindustriálními pozůstatky NDR, se srdce každého blázna do kytar a baskytar doslova rozbuší. Viděl jsem skoro 1000 nástrojů, u kterých počet strun, materiály a design nejsou limitující. Od tradičních nástrojů až k těžko představitelné avantgardě, a to vše z rukou více než 110 absolutních kytarářských špiček z celého světa na jediném místě v Evropě. Seznam zákazníků-čekatelů na nástroje některých mistrů je tak dlouhý jako vaše paže, uvádí německý katalog.

Expozice je rozdělena do dvou sálů – akustického a elektrického. Někteří kytaráři vystavují ve svých expozicích nástroje obojího typu. U každého stolku sedí mistr osobně a vysvětlí vám vše o svých nástrojích, pochlubí se konstrukčními finesami a nic pro vás už pak nebude tajemstvím.

Design

Uvidíte, co jste ještě nikdy neviděli. Nástroje klasických koncepcí, jejichž tvůrci se zhlédli v historicky úspěšných sériových modelech a dovedli je tak daleko, kam až se odvážili. Jsou k vidění klasické typy LP, Telecasterů, PRS, ES335... U těchto kousků oceníte vybrané materiály, různé druhy dřev s nádhernou kresbou a dokonalou povrchovou úpravou. Další skupinu tvoří nástroje, které jsou zjevně historicky inspirované sériovkami, ale jejich autoři se odchýlili tak daleko, až došli k vlastnímu jedinečnému stylu, ve kterém sice rysy inspirace poznáte, ale nápaditost vylepšení je vždy okouzlující. No a pak potkáte “úlety”, jako kytaru ve stylu Ducati i s víčkem nádrže, kytary připomínající střelné zbraně s precizním kováním, kytary zářící perleťovými barvami oblých tvarů, jako z doby glamrocku, nebo třeba baskytaru, jejíž konstrukce připomíná větve nebo kořeny stromu. Můžete potkat “oboustrannou” kytaru kdy z “lícové” strany je to dvěma snímači osazená kytara a z rubové strany je druhá kytara s piezosnímači v kobylce, se zvukem ala masivní Godin. To celé je umístěno v rámu, aby se kytara dala “celkem snadno” otočit.


A co basáci?

Baskytaristy potěší, pokud přímo štěstím neomdlí, že z vystavených exponátů je skoro polovina baskytar. Vícestrunné mistrovské baskytary určují budoucí trendy i pro sériovou výrobu, to znamená, že vše je navrženo ve prospěch tuhosti nástroje, kdy horní křídlo sahá poměrně hluboko pod krk, což výrazně vylepšuje stabilitu a délku tónu. Jsou k vidění celodřevěné designy, kdy snímače i ovládání jsou skryté dřevěnými kryty. Zpracování je vždy precizní, a tak některé nástroje patří spíše do uměleckého oboru sochařství-řezbářství.

Akustiky

V oblasti akustických kytar můžete obdivovat fantasticky zpracované standardní designy, zahledl jsem tu například i jediného českého zástupce pana Zajíčka s jeho nádhernými, poctivými a krásně znějícími akustickými nástroji. Dále můžete vidět například i nástroje s obřím tělem, které jakoby byly replikami středověkých nástrojů, s přidanými sadami dalších hmatníků a strun, které se ovšem ovládají, jen čert ví jak.

Hledání svatého grálu je prostě fuška

U Italů se dozvíte například, že finální lak je hodně naředěný polyuretan v několika vrstvách, který je pak z kytary téměř úplně sedřen skelnou vatou, jímž se docílí matně sametového vzhledu, naproti tomu skandinávští kluci říkají, že to je hřích dávat na nástroj lak, že ideální pro zvuk i vzhled je přesně 36 vrstev kokosového oleje. Někteří kytaráři preferují podle vzoru starých mistrů houslařů šelak nebo jeho další přírodní alternativy. Japonský pár má své nástroje pestře mořené a silně lakované. Další preferují klasické nitro. Zkrátka všichni stále hledají. Svatý grál se může nacházet ve dřevě, lakování, tvaru, konstrukci... nebo úplně ve všem.


Dotkněte se, zahrajte si, zamilujte se a kupte si

Všechny nástroje si můžete přímo u stolku zkusit a zvuk si poslechnout ve velmi kvalitních sluchátkách, nezřídka poháněných lampovými předzesilovači. Kdo má hlubší zájem, může si pak nástroj odnést do zkušebních kabin, o které je sice rvačka, ale jsou odhlučněny a vybaveny velmi kvalitními aparaturami. Valnou většinu nástrojů je také možno na místě koupit, ale když už se zamilujete, bude to dražší. Na dotaz se minimální ceny pohybovaly od 3000 Eur, za nástroje s víceméně standardní konstrukcí, které sice připomínají design sériových, ale už na první pohled jsou zpracované do nejmenšího detailu. Někdy jen dotek takového nástroje doslova elektrizuje. Každý milovník kytar to cítí a ví, o čem mluvím.

Předvádění nástrojů a přednášky

Řada skutečně výborných muzikantů Vám nástroje v malých sálcích předvede, měl jsem tu čest slyšet excelentního Cliva Carrolla, který prezentoval akustické kytary Adriana Lucase. Ten předvedl svou první kytaru, kterou postavil v roce 1990, a na jejíž víko použil dřevo ze staré skříně. Clive zahrál excelentně na obě, a ani ta ze skříně nehrála vůbec špatně. Mezi muzikanty byste našli například i Joe Bergera z New Yorku, vyhledávaného koncertního i studiového kytaristu (Dream Streets, Les Paul, John Entwistle, Vangelis, Jon Hammond, Allan Holdsworth...), který předváděl kytary stavitele Jeffa Guilforda. Zároveň řada kytarářů prozradila své cesty při hledání svatého grálu na svých přednáškách. Toto vše je v ceně vstupenky.

Vstupné

Celá legrace stála pouhopouhých 15 Eur, nebo 25 Eur na oba dny. V ceně je velmi hezký informační katalog, obsahující vše co vás zajímá, včetně kompletního představení všech vystavovatelů.

Příští Holy Grail Guitar show v Berlíně proběhne ve dnech 31. října - 1. listopadu 2015 (Estrel Berlin, Hotel And Convention Center, Sonnenallee 225). Akci doporučuju všem kytarovým bláznům, hráčům, mágům, konstruktérům, pánům mistrům kytarářům i kutilům. Pro mě to byl přímý zásah. Zasáhne-li vás stejně jako mě, je to fantastický pocit...

Tagy The Namm Show 2014

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY