Přejít k hlavnímu obsahu
Doepfer A-100LC1V | Foto: Doepfer
Doepfer A-100LC1V | Foto: Doepfer
Alex Švamberk -

Velké divadlo s malým kašpárkem #18: stavíme modulár

Ať už budeme stavět jednoduchý modulární syntezátor, kombinaci sampleru s filtrem a jednoduchý, bicím automatem či efektovou modulární jednotku, nikdy se neobejdeme bez několika základních stavebních kamenů – těmi jsou case, tedy bedna, do které se moduly montují, napájecí zdroj a také vstupní a výstupní bloky. Pokud pak stavíme sekvencer, tak i hodiny a děličku časovaného signálu.

Bednu si sice můžeme postavit sami, ale lišty, do nichž se jednotlivé eurorackové moduly montují šrouby M3, si je lepší si koupit  Nejlevněji vychází Behringer Eurorack Rack za 2600. Levnější je sice moogovsky vypadající Eurorack 104 za 2000, ovšem do něj si musíme dokoupit zdroj Behringer CP1A za 1400. Eurorack Rack je sice bez bedýnky, ale můžeme ho dát do normálního rackového caseu, nebo si nějakou bednu z dřevotřísky či překližky uděláme. Kdo má k Behringeru nedůvěru. přece jen jde i zdroj, může si za necelé tři a půl tisíce koupit totéž od Tip Top Audia pod názvem Happy Ending Kit.

Na stejnou cenu jako Behringer vyjde i Doepfer A-100MC, který má bedýnku i zdroj, ovšem je menší, vejde se do něj jen kombinace modulů do šířky 32 HP. Větší A-100 LC-1 o šířce 48 HP vyjde na 3100.  

Samozřejmě ještě potřebujeme šroubky, jimiž se jednotlivé moduly montují do racku, většinou jsou to metrické M3x6, pokud mají moduly čela ze dřeva, jako některé od Bastlu, tak M3x8. A taky jsou potřeba patchové kabely, což jsou monofonní stíněné kabely s jackem 3,5 mm. V nouzi se dají použít stereofonní, zakoupené na nějakém počítačovém e-shopu, které jsou levnější, ale lepší jsou specializované. Ovšem obligátní o délce 10 až 15 cm občas stačit nebudou, vždy se bude hodit pár delších, zejména pokud spojujeme s moduly nějakou vnější jednotku.

Pokud neslouží modulární sestava jen k rozšíření nějakého semimodulárního syntezátoru nebo analogového syntezátoru s CV výstupy pro řízení výšky tónu a gate, jako je Arturia Microbrute nebo Korgu Arp, kdy můžeme řídící signály i audio signály zapojovat rovnou do modulů, tak potřebuje interface na vstupu, jako je modul externího vstupu Doepfer A-119 za 1700 se symetrickým i nesymetrickým vstupem, u něhož lze nastavit vstupní úroveň, získat dvě jeho kopie, ale i signál pro řízení obálky a gateu s nastavením úrovně. Hodí se i Doepfer A-181 za 1200, který umožňuje převádět signál z jacku 6,3 mm na 3,5, přičemž je možné i stereosignál rozdělovat na levou a pravou stranu. Jasně, že se to dá dělat pomocí kabelů, ale toto je nejen elegantnější, ale i jistější. 

Pro připojení kytary se hodí modul Hendrikson od Bastlu, který upraví signál z kytary na standardní linkový signál o napětí až 5 V. Má vstup i výstup na velké jacky a umožňuje i nastavit úroveň vstupu i výstupu, ovšem vyjde to na 4000. Svět moduláru není zrovna levný, na druhou stranu ale umožňuje využít pro zpracování signálu i kytarové efekty, které jsou v řadě případů levnější.

Pro výstup se hodí Behringer CP3A-M, který kombinuje výstupní modul s pozitivními i negativními stupu se čtyřkanálovým mixážním pultem a ještě má dvě děličky signálu, přitom stojí jen 1400. Na 2700 přijde Behringer 305 se stereovýstupem, čtyřkanálovým mixážním pultem s panoramou a čtyřkanálovým ekvalizérem.  Navíc má i sluchátkový výstup.

Pokud nestavíme jen efektovou jednotku nebo nemáme semimodulár či syntezátor nebo klávesnici s napěťově řízenými výstupy jako byl v minulém díle zmíněný KeyStep od Arturie, nebo Korg Arp, ale externí klávesnici nebo klávesový syntezátor s MIDI, tak si musíme ještě opatřit nějaký interface s MIDI. To výborně zvládá modul 1983 od Bastlu, který je polyfonní a má transponování i dolaďování, jenomže stojí skoro devět tisíc. Stačit proto musí Doepfer A-190-3 za 3800, který má převodník MIDI signálu na CV nebo Doepfer A-192-2 s USB za 3400. Dokonalejší se Doepfer A-190-4 za 4700, který má MINI In i MIDI through a hodiny. Umožňuje i nastavit stupnici a ladění. Za podobnou cenu je Erica Synths Black MIDI-CV V2, které umožňuje fungovat i parafonicky, kdy při dvojzvuku každý tón přiřazuje jinému výstupu. 

Hodí se i dělička signálu, Behringer 994 Multiples přijde na necelých 900. Jen o málo dražší je Doepfer A-180-2.

Tagy Velké divadlo s malým kašpárkem do 5 tisíc korun modulární syntezátory

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Alex Švamberk
O hudební scénu a techniku se zajímám už desítky let, jako publicista i jako aktivní muzikant.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY