Vinyla Academy: zdarma o bookingu, PR, managementu i do Amákova studia
Workshopy s etablovanými osobnostmi české nezávislé scény nejen pro muzikanty chystají organizátoři hudebních cen Vinyla. O své zkušenosti se podělí hudební publicisté Pavel Turek a Miloš Hroch, hudebník a provozovatel bookingové agentury Prokop Holoubek, zvukař a producent Michal „Amák“ Šťastný i šéfredaktor našeho magazínu Zdeněk Neusar.
Celodenní workshopy Vinyla Academy proběhnou 16. října, 6. listopadu a 21. listopadu. Všechny jsou zdarma, s ohledem na omezenou kapacitu je ale nutná předchozí registrace na email: tomas@vinyla.cz. Bližší informace o workshopech i lektorech najdete zde.
WORKSHOP 1: PR + Booking a management
Praha, Pracovna Žižkov, 16. říjen 2021, sobota 9:00 – 18:00
Tipy a triky, jak na hudební PR (Zdeněk Neusar)
Nedaří se vám prosadit a novináři se o vás nezajímají, přestože jste přesvědčení o tom, že vaší muzice nic nechybí? Pojďte se zamyslet nad tím, jestli něco neděláte špatně. Na workshopu budete probírat, jakým způsobem efektivně promovat vaši hudbu a koncerty. Dozvíte se, co od vás hudební publicisté očekávají a jakým způsobem připravit a realizovat úspěšnou PR kampaň. Inspirujete se konkrétními příklady z praxe – nahlédnete do kuchyně Midi Lidí, Katarzie, Zrní, Ventolina nebo Krajiny Ró.
Booking a management (Prokop Holoubek)
Máte skvělou kapelu, ale nevíte, jak začít s bookingem? Proč je lepší se nezacyklit v kruhu „máme letos 22 koncertů v Praze a 1 v Brně“? Jak může booking pomoct v růstu umělce, ale proč vás samotný booking nespasí? Jak zaujmout promotéry a jak s nimi vyjednávat? V kterém momentu je lepší předat booking agentovi a je to vždy nutné? Co je a co není agendou booking agenta? Jak sehnat koncerty v zahraničí?
WORKSHOP 2: Hudební (kulturní) publicistika (Pavel Turek a Miloš Hroch)
Praha, Pracovna, Žižkov, 6. listopadu 2021, sobota 9:00 – 18:00
Kritizovat umí každý. Recenze, kritika, komentář, profil rozhovor plus další žánry a postupy z ranku psaní o hudbě a tančení o architektuře představí publicisté Pavel Turek (Respekt) a Miloš Hroch (A2larm, Deník N, The Wire), kteří rovněž spolupracují s katedrou žurnalistiky FSV UK. Během jednodenního kurzu se tu zájemci mohou seznámit s různými přístupy ke psaní o kultuře a také si vše prakticky vyzkoušet. Řeč bude o tom, jak překonávat úskalí první věty, ale také druhé a třetí. Dojde na praktické základy a trendy současné kulturní & hudební kritiky, ale i editorské práce. Tomu bude odpovídat i program dne, během něhož se výkladová část bude prolínat s tvůrčí. Právě proto od účastníků v předstihu vítáme čerstvé autorské – publikované i nepublikované – texty, o nichž bychom mohli mluvit a přijít na to, jak je třeba vylepšit.
WORKSHOP 3: Produkce & natáčení alba
Praha, Golden Hive Recording Studio, 21. listopadu 2021, neděle 9:00 – 18:00
Jak natočit originální desku? Desku lze dnes nahrát a vydat doma. Proč ale pracovat se zkušeným producentem? Jak probíhá hledání osobitého zvuku? Jak se připravit na vzájemnou spolupráci? Co dokáže dobrý producent poznat z demo nahrávky?
Ve studiu samozřejmě prakticky s Amákem proberete tato témata: 1. úvod do nahrávání, 2. příprava nahrávaní, 3. stavba a výběr mikrofonů a preampů, 4. zvuková produkce, 5. spravováni nahrávky, 6. mix a master. Celodenní kurz se odehrává přímo ve studiu Golden Hive.
Jedním z hlavních cílů organizátorů Vinyly je zařazování hudby do širšího společenského kontextu, poukázání na kvalitní hudební produkci a stírání hranic mezi mainstreamovou a alternativní hudbou. Umělci nominovaní za rok 2021 budou ohlášeni v první polovině prosince. Už na začátku listopadu ale bude možné nominovat nejzajímavější (nejpřínosnější) publicistické počiny autorů a autorek do 27 let v rámci Ceny Jany „Apačky“ Grygarové, která loni doplnila hlavní kategorie Deska, Objev a Počin roku. Už nyní dále probíhá „Průběžného festivalu Vinyla“.
Více o akcích Vinyly najdete zde.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.