Vinyla zve na celodenní kurz do Golden Hive a workshop o natáčení podcastů
Dva klíčové workshopy Vinyla Academy se blíží. Už 13. listopadu se uskuteční workshop o produkci a natáčení alba s respektovaným zvukařem a producentem Michalem „Amákem“ Šťastným ve studiu Golden Hive. Druhým zářezem Vinyly je workshop věnovaný podcastům, který 27. listopadu v Pracovně na pražském Žižkově naservírují zkušený hudebník, grafik a sound designer Martin Hůla (Bonus, Martin Tvrdý), hudební/podcastový dramaturg a moderátor Radia Wave Aleš Stuchlý a Anna Vošalíková, která má v Českém rozhlasu na starost obsahové inovace pro audioportál mujRozhlas. Oba workshopy jsou po registraci zdarma.
Jak natočit originální desku? Desku lze dnes nahrát a vydat doma. Proč ale pracovat se zkušeným producentem? Jak probíhá hledání osobitého zvuku? Jak se připravit na vzájemnou spolupráci? Co dokáže dobrý producent poznat z demo nahrávky? Tohle všechno můžete ve studiu probrat s kapacitou z oboru, Michalem „Amákem“ Šťastným, který kromě např. českých Please The Trees, Kalle, Lvmen nebo Kovadliny spolupracoval s řadou zahraničních hvězd, mj. třeba s Killing Joke. Ve studiu s ním proberete tato témata: úvod do nahrávání, příprava nahrávaní, stavba a výběr mikrofonů a preampů, zvuková produkce, spravování nahrávky, mix a master. Celodenní kurz se odehrává přímo ve studio Golden Hive. Rezervujte si své místo co nejdříve!
Jak vznikají úspěšné digitální projekty Českého rozhlasu? Co je to vlastně storytelling podcast a v kterých zemích nejlépe funguje? Zajímají posluchače víc dávné hudební ikony nebo současná jména? Jaké jsou největší překážky pro tvůrce hudebních podcastů? A jak se v době nadprodukce nejlépe dostat k posluchačům? Na workshopu s Martinem Hůlou, Alešem Stuchlým a Annou Vošalíkovou získáte vhled mj. do následujících projektů: interaktivní povídkový podcast Stopař, projekt založený na umělé inteligenci s názvem Digitální spisovatel, influencerské podcasty Polštář a Filtr, hrané podcasty Neklid, Rozchod a Zkouškový. Lektoři s vámi dále rozeberou hudební pořady jako rapový podcast Brrrap, show Karaoke, rubrika Topinky atd. Kromě obsahu pak rozeberou podcast také z hlediska techniky a zvuku. Martin Hůla na příkladech ukáže, jak o sound designu přemýšlí, v čem spatřuje možné kontroverze i jak ho vytváří. Představí také možnosti střihu a osobní tipy.
Jedním z hlavních cílů organizátorů Vinyly je zařazování hudby do širšího společenského kontextu, poukázání na kvalitní hudební produkci a stírání hranic mezi mainstreamovou a alternativní hudbou. Umělci nominovaní za rok 2022 budou ohlášeni v první polovině prosince. Už v půlovině listopadu ale bude možné nominovat nejzajímavější (nejpřínosnější) publicistické počiny autorů a autorek nově až do 30 let v rámci Ceny Jany „Apačky“ Grygarové, která předloni doplnila hlavní kategorie Deska, Objev a Počin roku. Vypsána podruhé v listopadu bude také výzva Bastl Electronic Track pro mladé hudební producenty a producentky do 30 let.
Workshopy Produkce & natáčení alba i Jak vytvořit dobrý podcast jsou zdarma, mají však omezenou kapacitu. Přihlášky posílejte na e-mail tomas@vinyla.cz.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.