Vokální multiefekt TC-Helicon Critical Mass

S podlahovými vokálními procesory z produkce kanadského výrobce TC-Helicon se v poslední době takříkajíc roztrhl pytel. Důkazem je další, v pořadí už pátý multiefekt z řady Stompbox nesoucí tentokrát označení TC-Helicon Critical Mass, jenž je schopen zpěvovou linku obohatit o harmonizer, reverb a několik efektových algoritmů ukrytých pod funkcí Tone.

Základní vlastností Critical Mass je možnost obohatit původní vokální party o další hlasy, o což se stará inteligentní harmonizer s automatickou detekcí, jehož mody vybíráme pomocí potenciometru Style. Nabídka sestává z celkem 8 režimů (2 x Unison, 2 x Oct Up, 2 x Oct Down, 2 x Up&Down) rozdělených do sekcí Melodic určené pro emulaci delší pasáží a Gang pro využití s kratšími frázemi.

Ovladač Mix slouží k plynulému nastavení hlasitostního poměru mezi originální linkou a generovanými hlasy a knoflíkem Reverb nastavujeme míru dozvuku v modech Room, Club a Hall. Tlačítkem Tone aktivujeme preset s algoritmem využívajícím adaptivní ekvalizaci v kombinaci s kompresorem, de-esserem a noise gatem a také volíme mezi frekvenčními režimy Normal a Less Bright.

Nášlapný footswitch má duální funkci - při krátkém zmáčknutí vypíná pouze harmonizer a teprve po delším stisku i reverb, což oceníte především při koncertním hraní. Efekt je osazen špičkovým mikrofonním předzesilovačem s automatickým gainem a 24V phantomovým napájením, energii obstarává 9V adapter nebo 4 AA baterie s tříbarevnou indikační diodou (zelená - plná kapacita, žlutá - stále dostatek energie, červená - potřeba výměny).

Veškerá konektivita je umístěna na čelní straně šasi a kromě symetrického mikrofonního XLR vstupu a výstupu zde najdeme napájecí konektor, síťový spínač a micro USB port pro update firmwaru.
Nový vokální multiefekt TC-Helicon Critical Mass by se v těchto dnech už měl začít objevovat v evropské distribuci a jeho cena byla nastavena pod hranicí 150 eur.