Přejít k hlavnímu obsahu
Stanley -

VOX AC15: dopřejte si luxus

Kytarové zesilovače Vox patří mezi pár vyvolených, které doslova psali dějiny populární hudby. A ačkoliv tahle britská legenda rozhodně nechce žít jen ze staré slávy a na trh přináší i nové a moderně znějící aparáty, nezapomíná ani na milovníky "vintage" zvuku a luxusu v každém ohledu. A právě takový je Vox AC15HW1X.

Jak to vypadá?

Design aparátů Vox je od počátků historie firmy prakticky neměnný a lehce identifikovatelný. Firma experimentuje pouze s barvami koženky či vinylu a průzvučné tkaniny (vyjma modelů Valvetronix, kde reproduktor kryje perforovaný plech). Tvarově se v případě kytarových zesilovačů příliš "kouzlit" také nedá a tak se vždy jedná buď o obdélník nebo čtverec. V tomto případě máme před sebou kombo spíše čtvercového tvaru s tradičně robustní a bytelnou šasi z březové dýhy, ukrývající v sobě dvoukanálový zesilovač o výkonu 15W, jeden 12" reproduktor Celestion AlNiCo Blue a to vše samozřejmě v celolampovém provedení. Perličkou pak určitě je tzv. hand wired provedení, což znamená, že vše v aparátu je propojeno a letováno pěkně postaru – ručně.

Firma Vox nespí na vavřínech, a tak i do tohoto vintage modelu se dostalo pár moderních prvků, z nichž tím asi nejdůležitějším je přepínač výkonu, který sníží výkon zesilovače na pouhých 7,5 W, což je ideální např. pro domácí cvičení či nahrávání. V útrobách vlastního zesilovače najdeme celkem 6 lamp, z toho 3 x 12AX7 v předzesilovači, 1 x EZ81 v usměrňovači a 2 x EL84 v koncovém zesilovači. Ovládání zesilovače je umístěno tradičně na horní straně zesilovače. Kombo disponuje jedním madlem pro přenášení a při své poctivé váze téměř 23 kg se po chvíli dost pronese.


Jeho větší (a přirozeně i těžší) bratříček AC30 má ale již pro jistotu možnost dvou-mužného přenášení. No, alespoň si vypracujete svaly na léto k vodě. Osobně jsem byl nadšen i z vizuálního zpracování tohoto komba, neboť kombinace světlehnědé vynilové látky s tmavohnědou průzvučnou tkaninou kryjící reproduktor, na níž nemůže chybět typické "diamantové" prošívání, ve spojení se zlatými lemovkami a logem Vox v téže barvě na čelní straně, je prostě nádhera. Na kombo se tudíž i krásně dívá. Ovšem pouze jako bytový doplněk zcela určitě sloužit nemá, pojďme tedy nažhavit lampy a pořádně kombo provětrat.

Jak to hraje?

Aparát disponuje dvěma kanály a to Normal (čistý kanál) a Top Boost (zkreslený kanál) a oba obsahují dva vstupy High a Low. Kanál Normal je vybaven ovladačem Volume a přepínačem Bright, který má za úkol zvuk ještě více vyčistit a jeho použití je skutečně na výsledném zvuku znát. Kanál Top Boost má kromě ovladače Volume i možnost ekvalizace výšek a basů (Treble, Bass) a je rovněž vybaven jedním přepínačem, tentokráte nazvaným Hot/Cool.

Při nastavení v poloze Hot se vypne ovládání ekvalizace a výsledkem je čistý, ale silnější a hlasitější zvuk a v poloze Cool dostaneme klasický zkreslený zvuk. Poslední sekcí je pak Master, která disponuje ovladači Tone Cut, Volume a přepínačem MV/Bypass, pomocí kterého lze funkci Master Volume vypnout. Ovladač Tone Cut slouží jak už název napovídá k oříznutí výšek. Na ovládacím panelu pak najdem už jen vypínač On/Off Power a přepínač OP Mode, pomocí kterého volíme režim výkonu aparátu, mezi zmíněnými 15W a 7,5W. Na zadní straně aparátu nalezneme vstup pro footswitch a výstup pro připojení externího reproduktoru.

Jako první jsem vyzkoušel kanál Normal se zapnutou funkcí Bright. Jestliže firma v reklamě na tento aparát deklaruje nejčistší zvuk jaký kdy aparáty Vox měly, není daleko od pravdy. Zvuk skutečně zůstává – na lampový aparát – až neuvěřitelně čistý a to až někam do tří čtvrtin dráhy potenciometru Volume.


Dokonce ani při vytočení Master Volume na maximum se mi nepodařilo aparát přebudit a zvuk nabíral pouze na hlasitosti, nikoliv na zkreslení. Teprve při otočení Volume na maximum se dostavil lehký crunch a zároveň jakoby nakopnutí zvuku a při vypnutí funkce Bright už se jednalo o naprosto lahůdkový crunch. Pomocí potenciometrů Tone Cut a Master Volume lze navíc se zvukem dále pracovat a dojít k velmi zajímavým a inspirativním barvám.

Kanál Top Boost pěkně navazuje na možnosti kanálu Normal a při nastavení přepínače do polohy Hot tu máme luxusně čitelný zkreslený zvuk s minimem gainu, který roste s úrovní Volume. Tam kde končí možnosti polohy Hot, nastupuje poloha Cool, ve které se dá již pracovat s korekcemi basů a výšek, které fungují velice citlivě, zvuk neprzní, ale naopak jej velmi decentně kultivují. I při hi-gainovém nastavení je zkreslení čitelné, bez jakéhokoliv chlupatění, zrnění a jiných pazvuků. Lampy produkují skutečně nádherné, hřejivé zkreslení, které navíc velmi dobře reaguje na dynamiku vaší hry a zrovna tak na typ snímače.

Svůj nezanedbatelný podíl na kvalitě zvuku jistě má i zde použitý špičkový reproduktor Celestion AlNiCo Blue. Aparát je ovšem k dostání i v o poznání levnější variantě s reproduktorem Celestion G12 Greenback. Je zde více než patrné, že výrobce dobře ví, co dělá a že tato řada zesilovačů se právem označuje jako vlajková loď firmy.

Závěr

Hledáte-li špičkový, lampový aparát, který je navíc zvukově prakticky univerzální a pojí v sobě to nejlepší z časů minulých s několika moderními vychytávkami, tak aparáty Vox AC ze série HW nemůžete minout. Testovaný model se svými 15 W vám dobře poslouží ve zkušebně, ve studiu i na klubovém pódiu a nebude potřeba ho zbytečně krotit. Cena není úplně nejnižší, ale na druhou stranu za tenhle luxus není těch bezmála 44 tisíc zase tak moc. Aparáty jako je tenhle si beztak nekupujete každý den. A jeden slavný módní návrhář kdysi řekl, že není důležité kolik co stojí, ale je důležité, jestli se vám to líbí, nebo ne.

Tagy vox

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Stanley
Mé muzikantské motto: "Když se ti něco nelíbí, tak to nehraj. Ale nejdřív se to pořádně nauč..."
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY