Přejít k hlavnímu obsahu
Honza Plíhal - Út, 21.04.2015 - 08:00

Vybíráme ukulele

Chcete začít hrát na ukulele, ale nevíte, podle čeho vybírat? Hrajete, ale pořád to není ono? Připadáte si v záplavě různých tvarů a barev občas stejně zmatení jako po vykouření veselé cigarety na srazu vícerčat v Boskovicích? Tak si v tom pojďme udělat trochu jasno.

Hlavní čtyři typy ukulelí jsou tyto (pro ilustraci uvádíme nejobvyklejší délky):

Sopránové ukulele

délka: 53 cm
menzura: 33 cm
ladění: GCEA (nejčastěji), ADF#B
pražce: 12-15
pro koho: začátečníci, děti, hlídači rozpočtu, cestovatelé, objevitelé nových zvuků, útloprsťáci

Sopránové ukulele je nejmenší z rodiny a bývá označováno také jako standardní. Díky malým rozměrům nabídne typicky tenký, zvonivý zvuk, jaký si s tímto nástrojem spojí většina lidí. Vzhledem k menzuře (vzdálenost nultého pražce od kobylky) jsou pražce poměrně blízko u sebe a proto se doporučuje spíše hráčům s tenčími prsty, případně dětem jako první nástroj. Sympatické je, že koupí sopránového ukulele ve většině případů také nepřipravíte rodinu o jídlo na celý měsíc a pravděpodobně vám ještě zbude na malý výlet, kam si ho díky kompaktním rozměrům můžete vzít pohodlně s sebou.Koncertní ukulele

délka: 58 cm
menzura: 38 cm
ladění: GCEA (nejčastěji), ADF#B
pražce: 15-20
pro koho: hráči se širšími prsty, pokročilí, milovníci plnějšího tónu, vystupující

Koncertní ukulele vzniklo ve dvacátých letech dvacátého století jako vylepšení svého sopránového předchůdce. Díky robustnějšímu tělu nabídne hlubší a plnější tón, vzdálenosti mezi pražci uspokojí i hráče s širšími prsty. Delší menzura způsobuje větší napnutí strun, které je tak možné i ohnout, aniž byste se museli strachovat o rozladění celého nástroje. Pokud jste větší tělesné konstrukce, bude se vám pravděpodobně při hraní lépe držet a díky většímu počtu pražců si sem tam můžete udělat i nějaký ten výlet po hmatníku směrem k vyšším polohám. Zní výborně i v případě, že spodní strunu G nahradíte její o oktávu nižší variantou. Jak napovídá samotný název, je ideální také pro veřejná vystoupení, kde by vás nemělo nechat ve štychu.

Tenorové ukulele

délka: 66 cm
menzura: 43 cm
ladění: GCEA
pražce: 15 +
pro koho: pokročilí, seriózní hráči, hráči se šišími prsty, sólisté, milovníci plného tónu

Pokud už to s hraním na ukulele myslíte vážně, pravděpodobně si časem najdete cestu k tenorovému ukulele. Jeho tón už dokáže být pěkně hlasitý a nabídne větší frekvenční rozsah. Daní za to je větší velikost, ale pokud svůj nástroj nevnímáte jen jako módní doplněk, bude vám to pravděpodobně jedno. Je ideální pro živá vystoupení o čemž svědčí i to, že si ho oblíbil jak Eddie Vedder, tak na něj nejčastěji uvidíte hrát i čtyřstrunného mága jménem Jake Shimabukuro. Širší rozestupy mezi pražci už dovolí pořádně vyznít i vyhrávkám ve vyšších polohách a i v tomto případě většina hráčů sáhne po balení strun, které obsahují strunu G ve své o oktávu nižší variantě.Barytonové ukulele

délka: 74 cm
menzura: 48 cm
ladění: DGHE
pražce: 19 +
pro koho: přeběhlíci z kytary, milovníci hlubších tónů, doprovodní hráči, hledači osobitých nástrojů

Největší ukulele, pro které už by se snad dal většinou hráčů nenáviděný výraz “malá kytara” použít jakž takž se ctí. Zaujme robustním tělem, bohatými rozestupy mezi pražci a basověji zabarveným tónem. Ideální je pro přeběhlíky z kytary, protože jeho ladění odpovídá čtyřem nejtenčím strunám na kytaře. S kytaristy si tedy zahrajete bez transponování a akordy vám budou povědomé (jen si musíte odmyslet struny E a A). Vyznavači klasického ukulele soundu by měli ale raději sáhnout po některé z menších variant.

Tagy ukulele
Rozhovory přepisuju hrozně dlouho.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY