Výkonná modelingová komba Blackstar ID:Core 100 a 150

Modelingové aparáty značky Blackstar z cenami ověnčené edice ID:Core si za poměrně krátkou dobu své existence stačily získat mezi muzikanty mnoho příznivců a staly se vážnou konkurencí pro v tomto segmentu etablované výrobce jako např. Roland, Vox nebo Yamaha. Většina současných modelů ze série ID:Core se svou koncepcí řadí spíše mezi zařízení vhodná hlavně pro cvičení, ale dvojice nových stereo komb Blackstar ID:Core 100 a 150 s výkony odpovídajícími číslům v jejich označení už představují aparáty, které se neztratí ani na větších pódiích.

Obě komba se kromě výkonů stereo koncových zesilovačů (100 nebo 150 Wattů), liší rozměry kabinetů (573x447x241 mm a 624x486x259 mm) a hmotností (12.5 kg a 14.5 kg), veškeré funkce včetně ovládacích prvků a dvojice speciálních reproduktorů jsou identické.

Aparáty se systémem Super Wide Stereo nabízejí šest zvukových modů - Clean Warm, Clean Bright, Crunch, Super Crunch, OD 1 a OD 2, inovovanou efektovou sekci, kde kromě 4 typů delaye (Linear, Analog, Tape, Multi), stejného počtu reverbů (Room, Hall, Spring, Plate) a modulací (Chorus/Flanger, Phaser, Tremolo) najdeme i sofistikovaný polyfonní Octaver (okt - a okt +) a looper.

Hlavní panel je osazen přepínačem Voice pro volbu zvukového modu, gainem a hlasitostí předzesilovače, klasickými třípásmovými korekcemi a samozřejmě také patentovanou tónovou clonou ISF, díky níž lze výsledný zvuk upravovat směrem k americkému (pevnější basy, agresivnější středy) nebo naopak britskému charakteru s rozdílnou kompresí a měkčím středovým pásmem.

Jednotlivé efektové jednotky (Mod, Dly, Rev) jsou aktivovány prosvícenými tlačítky a u většiny efektů lze nastavit tři parametry pomocí potenciometrů Type, Level a spínače Tap. Hlasitost koncového stupně je ovládána potenciometrem Master. Ve spodní řadě jsou uspořádána tlačítka Manual, Bank (3 volby) s presety CH1 až CH3, funkce Tap a také konektor pro USB.

Ekvalizace obou aparátů je navíc rozšířena o možnost nastavení hlubokých basů (Resonance) a vyšších středů (Presence) a to kombinací tlačítka Tap + pot. Bass nebo Tap + pot. Treble. V případě nahrávání přes rozhraní USB je výstupní hlasitost signálu nastavována kombinací Tap + pot. Gain. Pomocí aplikace Blackstar Insider je také možno přepnout obvod preampu do režimu Reamping. Na zadní straně je umístěn síťový spínač, duální výstup (sluchátka a emulace), minijacková zdířka MP3/Line In, vstup pro footswitch FS 12 a stereofonní efektová smyčka (1 x send, 2 x return).

Modelingová komba Blackstar ID:Core 100 a 150, představující vlajkové lodě této série, pokrývají široké spektrum zvuků od křišťálově čistých cleanů přes dynamické crunche až po moderní, agresivní zkreslení s masivními středy a dlouhým sustainem. Efektová jednotka nabízí velmi slušný výběr efektů včetně simulace dnes tak oblíbeného analogového delaye, plnohodnotnou ekvalizaci a výkonné koncové stupně, díky kterým se zvuk těchto aparátů prosadí i v razantních stylech. V Evropě by se novinky měly objevit v průběhu června a předpokládané ceny se mají pohybovat okolo 300 (ID:Core 100) respektive 400 Euro za 150-ti wattovou verzi.

Tagy: