Výroční akustika Martin D-28 John Lennon 75th Anniversary

V minulém roce si hudební svět připomněl nedožité 75. narozeniny kytaristy, zpěváka a skladatele Johna Lennona a vzhledem k tomu, že frontman Beatles byl v době své kariéry spojován především s akustickými kytarami Martin D-28, se americký výrobce rozhodl uvést na trh limitovanou edici modelu s označením Martin D-28 John Lennon 75th Anniversary, která je na rozdíl od standardní série vyrobena z rozdílných materiálů a zdobena stylovými intarziemi.

Přední deska této sběratelské lahůdky je ze smrku adirondack, záda tvoří dva kusy madagaskarského palisandru a z identického dřeva jsou i luby těla. Krk z jednoho kusu výběrového mahagonu nese ebenový hmatník s 20 pražci a originálně řešenými značkami poloh. Na oktávě je vlepena intarzie v podobě Lennonových typických brýlí a na poslední poloze najdeme kytaristův podpis vykládaný pravou perletí.

Hlavice je potažena plátem palisandru a kromě loga značky je zde také Lennonův autoportrét. Roseta je zdobena známými znaky hippies (symbol míru tvořený písmeny ND - nuclear disarmament v semaforové abecedě), podobnou grafiku najdeme také na zadní desce korpusu a designovou úpravou prošel i černý pickguard s motivem slunce odkazujícím na hity Sun King a Here Comes the Sun.

Kobylka typu Modern Belly má ebenovou základnu a radius 16 palců a o ladění se starají otevřené mechaniky s niklovaným povrchem. Dostupná bude výhradně varianta v transparentním laku ve vysokém lesku, který dává vyniknout přirozené kresbě dřeva. Ke kytaře je dodáváno luxusní pevné pouzdro a certifikát pravosti.

Limitovaná série výročního modelu Martin D-28 John Lennon 75th Anniversary bude čítat pouze 75 exemplářů a od toho se částečně odvíjí také cena tohoto výjimečného nástroje, která přesahuje hranici 9 000 dolarů. Nicméně stejně jako v případě speciálních edicí několika dalších tradičních amerických značek, patří i tento Martin mezi nástroje, jenž si budou svou cenu stále držet a pro řadu sběratelů může představovat velmi výhodnou investici.