Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Ne, 16.04.2017 - 00:01

Výroční Fendery Founders Design z Custom Shopu

Prémiová divize Fender Custom Shop, kde vzniká to nejlepší, co v současné době může tato legendární americká značka nabídnout, letos slaví třicet od svého vzniku. Firma se rozhodla tento milník připomenout speciální řadou osmi kytar z edice Founders Design. Výrobu originálních a tím pádem i sběratelsky cenných nástrojů si vzali na starost mistři kytaráři, kteří v osmdesátých letech stáli u zrodu Custom Shopu a jejichž jména jsou také součástí názvu jednotlivých modelů.

Michael Stevens Founders Design Esquire s korpusem z jednoho kusu lehkého dřeva Sassafrass a krkem z očkového javoru s profilem 10/56 "V" je osazen ručně vinutým kobylkovým custom single coilem. Transparentní bílý lak v kombinaci se zlatým hardwarem odkazuje na vintage Straty Mary Kay.

John Page Founders Design Double F-Hole Esquire s polodutým mahagonovým tělem a topem ze dvou plátů exotického dřeva koa odkazuje na raritní model "Page-o-caster", který si před třiceti lety Page vyrobil pro vlastní potřebu. Nástroj má ebenový hmatník o rádiusu 12 palců a o přenos zvuku se stará single coil Custom Shop HW Original Blackguard Tele.

George Blanda Founders Design Jazzmaster s klasickým designem modelů z šedesátých let a jasanovým tělem v laku White Blonde, hmatník i pickguard je vyroben z mořeného javoru, hardware tvoří vibrato s pevnou kobylkou RSD a strojky Sperzel Trim-Lok. Kytara je vybavena dvěma singly
Custom HW Small-Footprint Jazzmaster.

Fred Stuart Founders Design Herringbone Telecaster s intarziemi inspirovanými předválečnými akustikami Martin Herringbone D28 má základnu těla ze dvou kusů pečeného jasanu, na zadní straně jsou nalepeny pláty guatemalského palisandru a top tvoří smrková deska. Hmatník z afrického blackwoodu nese 21 subtilnějších pražců a dva snímače Fred Stuart Blackguard Tele jsou ovládány čtyřpolohovým switchem umožňujícím i zapojení obou singlů v sériovém režimu.

J.W. Black Founders Design Stratocaster s korpusem z lehkého jasanu částečně vychází z původních Stratů z padesátých let, ale javorový top s obláčkovou kresbou evokuje jeho oblíbený FMT model. Krk s profilem Soft V nese hmatník z očkového javoru osazený 22 pražci Jescar Evo Gold. Trojice snímačů Abby HW Fat '50s SC Strat je doplněna klasickou stratovskou elektronikou.

Mark Kendrick Founders Design Stratocaster s olšovým korpusem má přední stranu lakovánu působivým odstínem Golden Teal Sparkle Burst a hrany těla jsou zdobeny bílou lemovkou. Hmatník s proměnlivým radiusem (7.25 až 12 palců) je vyroben z indického palisandru a pickguard rozdělený na plastovou a kovovou část je osazen třemi singly Custom Mark Kendrick Design SC Strat.

Alan Hamel Founders Design Sparkle Telecaster disponuje sendvičovým tělem jehož střední část tvoří dva kusy výběrového jasanu, které jsou z přední i zadní strany polepeny pláty olše. Javorový hmatník s radiusem 9.5 palce nese 21 pražců Jim Dunlop 6105 a polohové značky ve tvaru hvězd připomínají signovaný model Stratu Richieho Sambory. Kytara v elegantním Black Sparkle Burstu je vybavena krkovým singlem Twisted Tele, kobylkovým speciálem Alan Hamel Custom Blackguard a pětipolohovým přepínačem.

Gene Baker Founders Design "Stelecaster" kombinuje nenásilným způsobem design a elektroniku Stratocasteru a Telecasteru, což se odrazilo nejen na tvaru těla jehož horní část je stratovská a spodní linie kopírují Telecaster, ale také na netradičním pickguardu s kovovou destičkou nebo hlavicí se stratovskou základnou z níž vystupuje telecasterovský reliéf. Kytara ve dvoutónovém čokoládovém sunburstu s relic úpravou je vybavena krkovým a středním snímačem Custom Shop HW '69 SC Strat a kobylkovým singlem Custom Shop HW Original Blackguard Tele.

Každý z modelů Fender Founders Design Custom Shop bude vyroben v limitované edici čítající třicet kousků, jednotlivé nástroje se mají dostávat do distribuce v měsíčních cyklech (březen až říjen) a to ve stejném pořadí jako jsou řazeny v tomto článku.

Tagy Fender Fender Custom Shop Fender Founders Design
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY