Výroční Gibson 50th Anniversary 1968 Les Paul Custom

V létě roku 1968 se Gibson rozhodl pro v té době bezprecedentní krok a obnovil výrobu modelů LP Goldtop a LP Custom, které z produkce vyřadil v 50. letech. V případě Les Paulu Custom 1968 ovšem kytara nepředstavovala detailní repliku svého předchůdce - novější verze dostala javorový top dodávající zvuku potřebnou porci výšek, trojice snímačů byla zredukována na dva humbuckery, úpravou prošel profil krku a snížen byl také úhel hlavice.

Inovovaná série těchto nástrojů zaznamenala mimořádný úspěch na americkém i evropském trhu a z hlediska konstrukce ustanovila nový standard, který Gibson u této kolekce využívá dodnes. Po padesáti letech se k edici LP Custom 1968 výrobce vrací výroční limitovanou řadou 50th Anniversary 1968 Les Paul Custom, jejíž produkci zajišťuje prémiová divize Custom Shop.

Stejně jako u LP Customu z šedesátých let byl pro stavbu korpusu použit masiv z jednoho kusu mahagonu kombinovaný s dvěma pláty javorového topu. Mahagonový krk s profilem Medium-Chunky C je díky skenu přesnou kopií původní verze s níž má společný také čtrnáctistupňový úhel zalomení hlavice a k lepení jednotlivých komponent byla použita směs míchaná podle staré receptury.

Ebenový hmatník s patinovanými lemovkami hran a radiusem 12 palců nese pro Customy tradiční obdélníkové značky poloh z pravé perleti, 22 středně silných pražců Historic medium-jumbo a nultý nylonový pražec o šířce 42.85 mm.

Kytara je osazena dvojicí speciálních humbuckerů Gibson 68 Custom uložených v kovových pouzdrech a ovládaných třípolohovým přepínačem Switchcraft, samostatnými hlasitostmi plus tónovými clonami. Ručně pájená elektronika sestává z osvědčených potenciometrů CTS s impedancí 500 kOhm a kvalitních kondenzátorů Black Beauty.

Hardware se skládá z hliníkového struníku Stopbar, kobylky ABR-1 Tune-O-Matic s nylonovými kameny, černozlatých číslicových krytek potenciometrů, akrylátového pickguardu a ladicích strojků Kluson Waffleback. Veškeré kovové součásti mají zlatě chromovanou úpravu.

Gibson 50th Anniversary 1968 Les Paul Custom v elegantním černém odstínu Ebony VOS s povrchovým nitro lakem bude vyráběn v limitované sérii čítající 300 kusů. Oficiální cena se na americkém trhu pohybuje okolo 5500 dolarů včetně luxusního pevného pouzdra, certifikace, dobových reklamních materiálů, medailonu v podobě zadního kulatého krytu šachty přepínače, trsátek, servisních klíčů atd.

Tagy: