Přejít k hlavnímu obsahu
Waldenky přitom stojí zlomek ceny, kterou by si za něco podobného řekl Bob Taylor | Foto: Walden Guitars
Waldenky přitom stojí zlomek ceny, kterou by si za něco podobného řekl Bob Taylor | Foto: Walden Guitars
Jan Hamerský -

Walden Guitars: hluboké rozjímání mezi čtyřmi stěnami

Každá mince má dvě strany. Známe pohled Strunalu, který na přelomu tisíciletí jen tak tak ustál nápor čínských výrobců a nově se zotavuje z dopadů pandemie. Jaký je však příběh jednoho z jeho konkurentů? Přiblížíme si v profilu Walden Guitars, které z anonymní masy čínské produkce vyčnívají sympatickou snahou dělat nástroje po svém i pod kuratelou obří korporace.

Společnost sídlí v městečku Lilan poblíž Lang-Fangu, čtyřmilionové metropole provincie Chu-pej. Už jméno firmy naznačuje, že její zakladatel a prezident Jonathan Lee nebuduje další zaměnitelný brand. Walden aneb Život v lesích je román z pera jeho krajana, amerického spisovatele Henryho Davida Thoreaua (1817-1862). Ten svým dílem vybízel k prostému životu v přírodě a hlubokému zadumání se mezi čtyřmi stěnami. Kytarový Walden sice portfolio staví jako polední menu a za lidové ceny nabízí jen pár chodů, dává si však záležet, aby je hráč hned tak nedal z ruky.

První nástroje Lee vyráběl pod dohledem Charlese Foxe, jednoho z prvních DIY kytarářů, jehož dílna a posléze i škola výrazně ovlivnily vzhled a funkčnost dnešních akustik. Jeho vynález, univerzální ohýbač lubů, výrazně usnadňuje práci s tvrdými tropickými dřevy a do značné míry sjednocuje vlastnosti jednotlivých nástrojů. Waldenky však sotva znějí jako fádní prefabrikáty. Obsahují hned několik pozoruhodných konstrukčních prvků.

Například sníženě vybrané žebrování ubírá nástroji na váze a objemu a naopak přidává znělosti, tónu i jeho stabilitě. Zvuk zpevňuje také krk s dvoucestnou grafitovou výztuží, který ho rovněž prodlužuje, rozjasňuje a maže nežádoucí vlky (tupě znějící zvuky s kratším sustainem). Starší barytonová kytara B-1 obsahuje navíc v horním rohu taylorovského profilu Grand Auditorium dvě(!) ozvučnice, hlavní ve svrchní desce a přídavnou v lubu. Proto má top větší dynamiku a též zvýrazňuje hlubší registry. Waldenky přitom stojí zlomek ceny, kterou by si za něco podobného řekl Bob Taylor. Příklad za všechny – WAG570ETB.

Luby a zadek jsou sice ze zvrstveného, ale pořád mahagonu. Dekorativně vyuzená svrchní deska ze severoamerického cedru reaguje na úhozy do strun citlivěji než Engelmann nebo Sitka. Proto se nástroj skvěle hodí pro decentní vybrnkávání. Kvůli tomu ale můžete natahovat i silnější dráty než nylonky. Štíhlý a poměrně slabý krk na to možná nevypadá, ale hned tak pod něčím se neprohne. Vedle už zmíněného dvoucestného grafitu ho zpevňují také dvě skelná vlákna.

Jestli i přesto pochybujete, že se uslyšíte, za lubem má nástroj tovární předzesilovač. Podle potřeby vytáhne středy, basy a výšky, nebo zvuk očistí od nežádoucích ruchů. Ovladač „Notch“ gumuje Helmholtzovu ozvěnu vypité flašky, kterou se zrovna prohání vítr. „Phase“ zase retušuje vybrané frekvence. A jako sladkou tečku na závěr si nástroj můžete přes preamp naladit. To nezní špatně za devět a půl litru. Ještě lépe, za úplně stejnou sumu pořídíte i novinku, dvanáctistrunku Dreadnought WAD552E s velmi podobnou výbavou.

Obdobně je stavěný i šestistrunný Dreadnought WAD600CEW – s tím rozdílem, že top je ze sitky a ovládání předzesilovače výrobce omezil na basy, výšky, hlasitost a „rušičku“. Ale zase si vyhrál s rozetou a pickguardem. Gigbag, který tuhle krásu nesmírnou chrání, je samozřejmě zahrnut v ceně blížící se dvanácti tisícům.

Od počátků v roce 1996 až donedávna Walden Guitars subvencoval koncern KHS. Tento taiwanský moloch chrlí myriády dechových, perkusních a strunných nástrojů, ale asi nejvíc ho proslavily Mapexy. Značku Walden hodil přes palubu roku 2014. Ukončil výrobu a prezident společnosti Jonathan Lee si přechodně musel najít jiné zaměstnání u Washburnu. Značky, kterou pod KHS vybudoval, se však nevzdal. S partnerem Jacem Liaem, manažerem kvality a prodeje, loni získali práva a výrobu znovu rozjeli. Proč by taky dělal opak? Málokdo za tak nízkou cenu prodává tolik zvukových možností, které jiní pouze naznačují, a nikde nešidí. Á propós, už si hledáte samotu u lesa?

Tagy Walden Guitars Jonathan Lee KHS Mapex Charles Fox příběh značky

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Jan Hamerský
/*1988/ Když se v patnácti rozhodoval, co dál dělat, psaní byla jasná volba. V devatenácti si to rozmyslel. Přišlo mu, že to dějiny píšou příběhy. Pak zjistil, že to jsou vítězové a dal se k poraženým. Historii i tak vystudoval a tři roky ho živila, než od ní zběhl. Stalo se t…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY