Washburn TCP130SWK: parlorka ze 140 let starého dřeva

Tradiční americký výrobce nástrojů Washburn, jehož historie sahá do roku 1883, rozšířil nabídku o speciální edici Timelles Collection, do níž spadají modely vyrobené z velmi starého dřeva, pocházejícího z dnes už neexistujících britských farem, mostů, hospod a dalších budov. Po trojici mandolín se jako první akustická kytara této unikátní edice představuje model TCP130SWK, k jehož stavbě byl použit materiál starý minimálně sto čtyřicet let.

Na vrchní ozvučnou desku TCP130SWK s korpusem ve stylu Parlor byla, stejně jako u mandolín, použita evropská jedle a u některých kousků i masivní cedr, doplněný mahagonovou zadní deskou a luby. Vnitřní žebrování je pro zachování maximální mechanické stability řezáno kolmo k letům (tzv. quarter sawn) a rosetu kolem otvoru tvoří intarzie z abalonu.

Z kusu vyzrálého mahagonu je i krk se saténovým lakem a dvoucestnou výztuhou, palisandrový hmatník je osazen 20 pražci, ořechem z pravé kosti o šířce 44 mm a menzura činí 24.75 palce. Struny jsou uchyceny pomocí ebenových kolíčků do palisandrové základny kobylky a přes kompenzované sedlo míří do otevřených ladicích strojků Graphtech Ratio-Tuned.

Cena Washburnu TCP130SWK, seřízeného v továrně na struny D'Addario EXP-16 Phosphor Bronze, se na americkém trhu pohybuje okolo 1 200 dolarů včetně luxusního pevného pouzdra v němž kromě nástroje najdete také v akrylátu zalitý hřebík vytažený z původních trámů.

Na závěr je třeba dodat, že stáří dřeva nerozhoduje automaticky o jeho zvukových a rezonančních kvalitách, čemuž odpovídá také nekompromisní konečný výběr, kdy pomyslným sítem projde do série Timeless Collection pouze 0.01 procenta testovaného materiálu.