Wayne Kramer důstojně uzavřel příběh s názvem MC5
Během letošního roku přišel svět o poslední členy kultovních MC5, kapely, která před více než půlstoletím položila základy toho, co později v hudebním světě vešlo ve známost jako punk. Po únorovém úmrtí kytaristy Wayna Kramera následoval v dubnu někdejší manažer kapely John Sinclair a o měsíc později pak zemřel ve věku pětasedmdesáti let také bubeník Dennis „Machine Gun“ Thompson. 18. října vyšlo poslední album MC5 nazvané Heavy Lifting, den na to byla kapela uvedena do rock'n'rollové síně slávy.
Nahrávka Heavy Lifting vznikla pod vedením Wayna Kramera a producentským dohledem Boba Ezrina. Oba se touto myšlenkou začali zabývat už před třemi lety, když spolu pracovali na albu Detroit Stories krále rockového hororu Alice Coopera. Závěrečná deska, která nadobro uzavírá příběh s názvem MC5, zahrnuje vedle již zmíněného bubeníka Dennise Thompsona také plejádu hostujících muzikantů.
„Všichni jsme MC5“, zní motto provázející album. Zhruba dvacítka muzikantů připravila explozivní třináctku skladeb. Hned úvodní titulní skladba s hostujícím Tomem Morellem má revoluční nádech a zní přesně tak, jak byste si od spojení Kramera a Morella přáli. Esence starých MC5 nadobro ožívá v následující Barbarians At The Gate. Nekompromisní rytmika, kytary, které si spolu hrají a skvělý Brad Brooks za mikrofonem vrací starý, poctivý high energy rock'n'roll zpátky do hry.
William DuVall a Slash se k mejdanu přidají ve svižné The Edge Of The Switchblade, po ní pak Tim McIlrath z Rise Against předvede silný výkon v Black Boots. Ta rovněž slušně nakopává a ukázkově kombinuje moderní prvky s old schoolem. I'm The Fun nebo Because Of Your Car jsou méně přesvědčivé a spíš než jako MC5 zní jako něco ze sólových počinů Wayna Kramera.
Boys Who Play WIth Matches nebo Can't Be Found s Dennisem Thompsonem a Vernonem Reidem z Living Colours jsou mnohem zajímavější a navazují tam, kde původní MC5 před třiapadesáti lety skončili. Thompson se ještě objevuje v power popové lahůdce Blind Eye s nakažlivě melodickými vokály. Úplný závěr patří rozhýbanému funky Hit It Hard s dechovou sekcí a ženskými doprovodnými zpěvy. Ale jo, tahle vzpomínka na jednu z nejdůležitějších kapel rockové historie se povedla.
Co na desce oceníte jako muzikanti?
Heavy Lifting je osvěžujícím projektem, na němž se podílela muzikantská špička. Vedle výše zmíněných přidali ruku k dílu ještě třeba Don Was nebo bubeník Abe Laboriel Jr. Je zřejmé, že čas strávený během nahrávacích frekvencí si každý z účastněných užil naplno. Nikdo se nesnaží vyčnívat, neexhibuje se, všichni slouží albu. Heavy Lifting nepůsobí nijak hořce a je pěknou oslavou práce Wayna Kramera a MC5.
Limitovaná dvoudisková edice navíc nabízí ještě živé nahrávky MC50, tedy koncertní formace, kterou dal Wayne Kramer dohromady v roce 2018 u příležitosti padesátého výročí alba Kick Out The Jams. V sestavě se tehdy nacházeli borci jako Billy Gould (Faith No More) nebo Kim Thayil (Soundgarden). Dobře tenkrát zapadl i zpěvák Marcus Durant (Zen Guerilla), což nahrávka potvrzuje. Je tak trochu škoda, že se nikdo z nich nakonec nepodílel i na albu Heavy Lifting.
MC5 – Heavy Lifting
earMUSIC, 00:45:00
proto punk
75 %
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.