5 funkčních webových inspirací pro kytaristy
Kam nejčastěji na webu chodíte, abyste se inspirovali? Z nepřeberného množství možností vybírám mně nejbližší pětici, míchám kanály placené i neplacené (ostatně většina zadarmo webů nabízí možnost si připlatit). Kritériem výběru je, že mi to pomohlo a pravidelně se tam vracím. Vynechávám videa z classes kytarových hvězd, i když si neodpustím komentář, že cokoliv od Guthrieho Govana je paráda a ještě se u toho pobavíte. Ale o tom jsem už psal v tomto článku.
1. TrueFire
Asi nejkomplexnější a nejvíc profi z této pětice. Buď můžete mít měsíční all pass, anebo kupujete jednotlivé kurzy (někdy za velmi dobrou slevovou cenu). Desítky kurzů a instruktorů nabízí skvěle natočená videa s tabulaturami a notami. Najdete i pár zvučných jmen – dost aktivní je Robben Ford (můj pohled na něj najdete zde), velmi zajímavý pohled na kytaru nabízí Pat Martino, který se musel po zdravotních komplikacích na kytaru znovu učit, vybodoval si svérázný, ale docela inspirativní systém. Najdete zde Johnnyho Hillanda a připojil se i Steve Vai. Moc hezky učí i Tommy Emmanuel. Ale hlavně i u méně známých jmen najdete systematickou výuku a výukové materiály. Server vám nabízí různé learning paths, kurzy jsou velmi dobře popsány a klasifikovány dle náročnosti. Upřímně, můžete si ušetřit čas hledání a zůstat u TrueFire. Je tam všechno a práce na celý život.
2. Guitar Master Class
Není tak komplexní jako TrueFire, ale najdete tam velmi dobré instruktory a materiály. Já tam chodím hlavně pro techniku – dostali mě na 25 jazz fusion licks. Uživatelsky trochu méně friendly, ale na počítači se to dá bez větších problémů. Docela vyladěné po stylech a uspokojí i velmi pokročilé hráče (podle mě ještě spolehlivěji než TrueFire).
3. Tim Pierce
Velmi vyhledávaný studiový hráč se s vámi přímo ze svého domácího studia podělí o to, co se za svoji kariéru naučil. Hodně se dozvíte z neplaceného YT kanálu, vyplatí se ale pustit kačku a některá masterclass uzavřená videa si odemknout. Uživatelsky je to malinko punk, ale informační hodnotu to má velkou. Oproti jiným zde vyjmenovaným zdrojům zde nacházím velkou inspiraci v aranžování. To umí Tim Pierce perfektně a pěkně to i komentuje. Hodně mi to pomohlo v kompozici mých vlastních kytarových partů – jak výběrem not, tak zvuku a přemýšlením o roli kytary v dané písni či její pasáži.
4. Rick Beato
Jeden z rychle se rozvíjejících YT kanálů. Přiznám se, že mě baví taky to, že jde o ne úplně (s prominutím) mladého pána. Já jsem celkem konzervativní, pokud jde o výuku, takže se mi líbí, že ukazuje, jak je znalost hudební teorie dobrá pro praxi. Spíše než jen o kytarách, a to je taky dobré, je to kanál o muzice obecně. Protože sám na sobě slyším, že vedle techniky je důležitá i muzikalita a něco, co bych nazval hudební inteligence (tady hraj a tady ne); líbí se mi jeho přístup. Pěkná je série What makes this song great, kde na izolovaných stopách slavných hitů ukazuje, jak daná písnička funguje. Dechberoucí mi přišla videa o Tool. Jediná malá nevýhoda pro mne je, že je to moc plodný pán, takže musím pečlivěji vybírat, co se mi zrovna hodí. I když proflákat něco u jeho rozhovorů s muzikanty snad takový hřích není. Velmi dobré jsou jeho postřehy a zkušenosti z hudebního byznysu, otázkou je pouze jejich přenositelnost do toho, co se v hudbě (a příbuzných oborech) děje v naší zemi. To by ale bylo na úplně jiný článek...
5. Jam Track Central
Je to to, co to říká. Máte skvělé hráče, ti hrajou sóla do velmi dobrých jam tracků. Vy si to můžete i s notami koupit a zkusit si to zahrát. Docela pecka je třeba takto udělané album The Aristocrats od už zmíněného Guthrieho Govana. Zkusit si do jeho stop přihrát svoji kytaru (resp. svoji verzi jeho kytary), to je docela výzva, ne? A řekl bych, že ceny jsou velmi velmi příznivé.
Snad vám ten článek ukrátí chvíle bezcílného prohlížení videí a vrátí pozornost tam, kam patří. K tomu, abychom dnes hráli lépe než včera, na to žádná krabička není.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.