Přejít k hlavnímu obsahu
Rudiš se propojování literatury a hudby věnuje dlouhodobě. | Foto: Indies Scope
Rudiš se propojování literatury a hudby věnuje dlouhodobě. | Foto: Indies Scope
redakce -

Winterbergova krajina rámovaná temnými tóny nového hudebního projektu Jaroslava Rudiše

Pod názvem Winterberg se rýsuje nový literárně-hudební projekt, ve kterém se sešli Jaroslav Rudiš, Zdeněk Jurčík a Tomáš Neuwerth, spoluhráči z kapely Kafka Band. Společně složili a natočili několik písní inspirovaných Rudišovým románem Winterbergova poslední cesta, který právě vychází v anglickém překladu Kris Best v britském nakladatelství Jantar Publishing. Táhlá, silně atmosférická skladba The Beautiful Landscape je prvním singlem trojice pojmenované po Winterbergovi, hlavní postavě mnoha cenami ověnčené knihy.

Literaturu vnímám velmi hudebně, říká spisovatel, dramatik a hudebník Jaroslav Rudiš. Winterbergova poslední cesta je psaná v rytmu železnice. Všechny ty zvuky, která vlaky vydávají, v knize jsou. Pracuju ale i s refrény, s větami, které skoro stoletý Winterberg zas a znova opakuje jako mantry, dodává.

Jednou z manter je i Winterbergova myšlenka o střední Evropě. Tu vnímá jako the beautiful landscape of battlefields, cemeteries and ruins, tedy jako nádhernou krajinu bojišť, hřbitovů a ruin. Cituje zde i další postavu knihy jménem Angličan, který se podobně jako Winterberg uměl dívat skrze historii a vnímat dějinné souvislosti. Z této mantry se zrodil i text písně The Beautiful Landscape.

"Když se díváte z vlaku, všechno je tak krásné a půvabné. Ale pak musíte myslet na to, co se kolem nás všechno odehrálo. Na všechny ty bitvy a tragédie. A krása se rychle mísí se smutkem a nekonečnou samotou. Tohle se promítlo jak do knihy, tak do atmosféry naší skladby," říká Rudiš, který v písni jako zpěvák střídá angličtinu s němčinou.

Video k singlu vytvořil Jaromír Vondrák/Clad. Pracuje v něm se starou železniční mapou Rakousko-Uherska z roku 1913. V románu hraje velkou roli bedekr ze stejného roku, průvodce pro Rakousko-Uhersko, se kterým Winterberg po železnici cestuje a propojuje minulost se současností.

Všechny nástroje nahrál Zdeněk Jurčík. Tomáš Neuwerth se připojil s basou. V jeho studiu ANIMAN v Kopřivnici a pod jeho dohledem se taky natáčelo. Trojice Winterberg plánuje do budoucna natočit album a koncertovat.

Ve studiu Animan

Winterbergova poslední cesta je první román, který Rudiš napsal německy. V roce 2019  za něj byl nominovaný na prestižní Cenu Lipského knižního veletrhu a získal hned několik dalších cen, včetně Ceny Karla Čapka. Česky román vydalo nakladatelství Labyrint a existuje i jako audiokniha. Jeho trojdílnou rozhlasovou adaptaci uvedl Český rozhlas Vltava. Podle románu nyní vzniká německo-český televizní seriál. Scénář Jaroslav Rudiš píše v Berlíně společně s německým scénáristou Martinem Behnkem.

Rudiš se propojování literatury a hudby věnuje dlouhodobě. S Petrem Kružíkem, kytaristou Priessnitz, natočili v roce 2010 jako kapela U-Bahn tři písničky vycházející z Rudišova debutu Nebe pod Berlínem, které jako EP vyšly u Supraphonu stejně jako audiokniha. V září se spolu chystají na turné s novým vydáním knihy. Hned tři alba Rudiš natočil s kapelou Kafka Band inspirovanou tvorbou Franze Kafky. Vystupuje také s Jiřím Hradilem, s nímž spolupracuje jako textař i na divadelní hudbě ke svým hrám. Autorsky a interpretačně se podílel i na jedné skladbě Hrubé Hudby. Jako textař napsal také několik textů pro kapely Ille, Umakart, Lety Mimo či pro písničkáře Tomáše Pastrňáka.

Tagy Winterberg Jaroslav Rudiš

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Redakce
Týmová práce.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY