Yamaha Billy Sheehan Acrylic Attitude LTD3

Famózní basista Billy Sheehan je léta firemním hráčem značky Yamaha a výrobce jeho loajalitu v minulosti odměnil už několika signovanými nástroji. Zatím poslední novinku v této podpisové kolekci představuje netradiční model s označením Yamaha Billy Sheehan Acrylic Attitude LTD3 s akrylátovým tělem, který Billy testoval na turné s kapelou The Winery Dogs, kde společně s kytaristou Richie Kotzenem a bývalým bubeníkem progmetalových Dream Theater Mikem Portnoyem propagovali jejich druhé album Hot Streak.

Nová verze svými tvary sice nijak nevybočuje z osvědčené řady Attitude LTD3, ale zásadní inovací je korpus z průhledného akrylátu ve vínově červeném odstínu se zabudovanými LED diodami, jenž nahradil původní olši a kromě samotného designu ovlivnil i zvukový charakter nástroje. Tématice vína je podřízen i plexisklový pickguard s vinnými etiketami, stylové čepičky potenciometrů z korku připomínající zátky lahví a polohové značky ve stylu sklenic.

Krk je s tělem spojen patentovaným systémem, kdy masiv krku zasahuje až pod přední snímač a ke korpusu je připevněn třemi vertikálně a dvěma šikmo usazenými šrouby, což má pozitivní vliv nejen na mechanickou stabilitu, ale větší styčná plocha také přispívá k lepší rezonanci a sustainu. Na javorovém krku je nalepen hmatník z identického materiálu s 21 pražci (1. až 16. jumbo, 17. až 21. medium) a posledních pět poloh má pod strunami G a D frézování (tzv. scalloping) usnadňující vytahování strun.

Basa je osazena krkovým humbuckerem Yamaha Custom Woofer s kolejnicovými poli cívek a prostředním půleným humbuckerem DiMarzio WillPower P-Style doplněnými aktivní elektronikou. Trojice potenciometrů slouží k samostatnému ovládání hlasitostí obou snímačů, korekci tónové clony u krkového modelu a přepínání funkce Woofer Hi-Cut pro zvýraznění spodních pásem. Dvojice 9V baterií napájející obvod a diody je uložena v plastových šachtách na zadní straně těla.

Hardware sestává z kobylky Babicz FCH Full-Contact s pěticí kotvících vrutů, na hlavici najdeme odlehčené strojky Hipshot Ultralight minimalizující případné přepadávání nástroje a přítlačné kolečko strun G a D. Kovová vanička nese dva jackové konektory, takže pomocí push-pull switche v potenciometru středního snímače můžeme volit mezi mono a stereo zapojením s oddělenými výstupy obou humbuckerů. Novinka by se měla dostat do distribuce začátkem příštího roku, oficiální cena zatím nebyla stanovena.