Přejít k hlavnímu obsahu
Svět je dnes propojený, vzdálenosti nejsou pro spolupráci žádnou překážkou. | Foto: Tomáš Tůma
Svět je dnes propojený, vzdálenosti nejsou pro spolupráci žádnou překážkou. | Foto: Tomáš Tůma
Jan Havránek -

Za kulisy natáčení. Ghost Dub jsme mixovali na Jamajce

Před natáčením třetí desky naší kapely Kumbalu jsme stáli před důležitým rozhodnutím. Postupovat stejnou cestou jako v minulých dvou případech a udělat celou desku v jednom studiu, nebo zkusit něco nového? S posunem k reggae žánru jsme si přáli, aby zvuk alba byl opravdu tučný a na vysoké úrovni, proto jsme se v době globalizace a networkingu rozhodli vypátrat odborníka a najít někoho, kdo v tomto žánru plave jako ryba ve vodě.

Jedním z výsledků našeho pátrání byl portál SoundBetter.com propojující profesionály z celého světa – producenty, zvukaře, muzikanty, zpěváky i textaře. Z celé nabídky nás nejvíc zaujalo studio v Kingstonu na Jamajce, které získalo tři nominace na cenu Grammy. Hlavou se nám honilo, že je to trochu úlet – mohou mít přeci jen přeplněný diář a nemít o spolupráci zájem, ale za zkoušku nic nedáš a naše žádost putuje přes oceán!

Na poptávku ale přišla velmi rychle nabídka a po zaslání nabraných stop k singlu Lion jsme asi do deseti dnů obdrželi smíchaný track, ze kterého nám spadla čelist. Zněl fantasticky! V refrénech nová stopa piana, nadupané perkuse, krásně použité delaye, ale hlavně skladba skvěle hrála a měla výborný groove. Původní představa, že podle singlu necháme smíchat zbytek desky ještě někým jiným, vzala rychle za své. Takový zvuk nám tady nikdo neudělá, a proto jsme se rozhodli, že celou desku necháme udělat produkci, mix i master v Natural High Music.

Celá spolupráce se studiem, tvořeným producentem a zvukařem, proběhla rychle, hladce a bez větších problémů a to i přes velkou vzdálenost a rozdílné časové zóny. Dvojice fungovala skvěle i na různých místech po celém světě, kde je muzika zrovna zavála – Jordan ve finále mixoval v Londýně a posílal stopy kolegovi Blaisovi nejprve na Jamajku, poté do Kanady. To jen ilustruje, jak moc je svět dnes propojený a že vzdálenosti nejsou pro spolupráci žádnou překážkou. A tak vznikl GHOST DUB – poctivá reggae deska obsahující devět autorských skladeb pohybujících se od protest songů zasahujících do nešvarů společnosti, až k pozitivním trekům v letním stylu.

Na závěr tedy říkáme – nebojte se vykročit ze své bubliny a oslovit odborníky ze zahraničí. Jen tak se vám otevřou další možnosti a jako kapela naberete další zkušenosti. Ano, není to úplně levné, ale není to ani drahé a pro lásku k hudbě a kvalitní zvuk jsme ochotni udělat cokoliv, že ano? Desku jsme představili v říjnu letošního roku v naplněném Metro Music Baru v Brně, kde jsme koncert zahájili v symbolicky maskách mimozemšťanů a příští léto plánujeme desku hrát na letních festivalech v Česku i zahraničí. 

Jaké zkušenosti se spoluprací se zahraničním studiem máte vy? Podělte se s námi v komentářích nebo napište na redakce@frontman.cz.

Tagy komunita Kumbalu

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Jan Havránek
Zpěvák a saxofonista brněnské kapely Kumbalu
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY