Přejít k hlavnímu obsahu
Ondřej Novák -

Začínáte a nevíte jak vybrat činely?

Činely jsou bezesporu základním vybavením bubeníka. Vyplňují prázdná místa a zlepšují vyznění kapely. Pojďme se tedy seznámit s tím, na co brát při výběru zřetel.

Činely se vyrábějí lisováním, strojovým tepáním nebo ručním tepáním z různých slitin. Nejčastěji ze slitin B20 a B8, které jsou slitinami mědi a cínu, levnější činely jsou pak ze slitiny MS63, což je slitina mědi a zinku. Základní činelová sada se skládá z Hi-hat, která má obvykle průměr 14", dále Crash obvykle s průměrem 16" a nakonec Ride s 20".

Teď ale k samotnému výběru činelů, kde hraje velkou roli jejich opracování. V nejlevnější cenové kategorii jsou činely lisované, naopak nejdražšími jsou činely tepané ručně. Také je třeba zaměřit se na tloušťku činelu. Tenké činely, někdy nesoucí pojmenování thin, se hodí spíše do jemnějších hudebních stylů. Naopak činely tlusté, heavy, jsou předurčeny hudbě rockové, až metalové.

Při výběru činelu dbejte určitě na svůj sluch, protože zvuk koupeného činelu se musí líbit hlavně vám. Činelových sad a činelů samotných, je nepřeberné množství a volba výrobce je čistě jen na vás. Pokud jde o sadu na začátek, ideální volbou série ZBT a ZHT od Zildjian nebo HCS od firmy Meinl.

Základní sadu činelů je možné obohatit dalšími, takzvanými efektovými činely, jako je třeba bell, china, stack, splash a další. U výběru efektového činelu závisí jen a pouze na vašich představách. Opět je ale dobré pozastavit se nad stylem hudby, který hrajete, protože zvuk nějaké heavy chiny by se určitě kolegům z jazzové kapely nezamlouval.

Doufám, že jsem vám alespoň trochu napověděl, na co si dát při výběru činelu pozor. Přeju šťastnou ruku při výběru vaší nové činelové sady.

Tagy bicí

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Na bubny hraji od 10 let. Jsem bubeník celým svým srdcem. Hraji v několika kapelách. Razím heslo: „Bubeníkem se nestaneš, tím se musíš narodit!“
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY