Přejít k hlavnímu obsahu
Concerto del Primo Maggio 2006 | Photo: Maria Grazia Montagnari (Creative Commons)
Concerto del Primo Maggio 2006 | Photo: Maria Grazia Montagnari (Creative Commons)
42 -

Zaostřeno na Itálii: Sladký hudební život

Itálie je proslulá spoustou věcí: jídlem, historií, architekturou, krajinou, lidmi, filmem, uměním, láskou... a samozřejmě hudbou! Pomineme-li vznik a vývoj italské hudby (jehož části jsem se věnoval v tomto článku věnovaném hluku), je současný italský hudební svět protkán mnoha různými reáliemi, zásadními i malými. Poté, co jsme se v předchozích článcích této série věnovali Nizozemsku a Argentině, dnes zaostříme na italskou festivalovou scénu.

Hudba na venkově

Italská krajina je velmi rozmanitá, stejně jako zdejší zvyky a tradice, četná nářečí a kulturní vlivy. Pestrý je i hudební jazyk, protože každý region má vlastní specifický kontext, v němž se rodí nové kapely, akce a festivaly, navazující na různé žánry a kulturní reálie.

V malých vesnicích a městečkách se místní kulturní či společenské akce pořádají pravidelně po celý rok. Tyto události mají obvykle určité téma (politické, kulturní, sociální, náboženské a tak dále) a program nabízí vystoupení hudebních skupin a představení různého druhu. Dá se říci, že je to příležitost pro malé kapely, jak o sobě dát vědět. Stát se součástí programu je obvykle velmi snadné: neprobíhají žádná výběrová řízení, takže je velmi pravděpodobné, že dostanete příležitost si zahrát. Má to však i své nevýhody: honorář za vystoupení je často malý nebo žádný a kapela si musí sama zajistit veškeré potřebné vybavení pro vystoupení (obvykle kromě osvětlovačů a zvukařů).

Na druhou stranu to můžete brát jako showcase a příležitost seznámit se s dalšími místními kapelami, aniž byste museli chodit žadonit o koncerty do hospod a klubů, které vás otravují s lístky a reklamou.

Samozřejmě se tu konají i malé a zajímavé události: na jaře a v létě se na vesnicích pořádají tradiční slavnosti (náboženské i jiné). Ty obvykle propagují etnickou a lidovou hudbu. Dříve byly určeny pouze starším věkovým skupinám, ale v poslední době se těchto akcí účastní stále více mladých lidí. V Itálii se zejména v posledních desetiletích probouzí touha po „návratu ke kořenům“, a na což tyto akce perfektně reagují. Fenomén se rychle šíří a po celé Itálii se konají tisíce akcí tohoto typu.

Hudba ve městě

Pomineme-li lokální reálie, italské panorama se rozšiřuje exponenciálně: když se podíváte na plánované akce ve městech, zejména v těch největších (Řím, Milán, Palermo, Bologna, Turín...), zjistíte, že možností zahrát si na koncertě nebo nějaký navštívit je nespočet. V malých klubech se obvykle každý týden pořádají jam sessions nebo open mic, kde je možné hrát sám nebo ve společnosti zcela neznámých hudebníků, improvizovat a dobře se bavit.

Kromě toho je ve velkých městech snadné uspořádat koncerty (dokonce placené!), ať už samostatně, nebo s jinými kapelami. Ve velkých městech takové akce vždy pořádají společenská centra a kulturní sdružení, která sdružují mnoho místních (i přespolních) kapel a vytvářejí zajímavou undergroundovou hudební scénu. Hlavními samosprávnými a autonomními společenskými centry v Itálii jsou Forte Prenestino v Římě, Leoncavallo v Miláně a Officina 99 v Neapoli.

Sociální centra v Itálii začala jako první importovat žánry, které tak úplně nekorespondovaly s italskou tradicí a trochu se vymykaly, jako je hip-hop a rap, punk, hardcore, new wave  což mimo jiné dalo vzniknout fenoménu zinů  a v poslední době také experimentální a elektronická hudba.

V širším měřítku jsou možnosti zahrát si naživo nebo zhlédnout koncerty předních italských či světových umělců nekonečné. Přítomnost více či méně legendárních festivalů a rozdílnost nabízených žánrů vytváří nabídku, která uspokojí každého fajnšmekra.

V Římě se od roku 1990 každoročně na 1. května scházejí statisíce lidí (až půl milionu či o něco více) na náměstí San Giovanni a v parku přiléhajícím k samotnému kostelu, aby prožili celý den plný hudby. Concerto del Primo Maggio je velká událost, která začíná v poledne a končí až o půlnoci. Vystupují na ní umělci národního i mezinárodního věhlasu. Sám jsem tam viděl poměrně populární italské (Afterhours, Subsonica, Quintorigo, Bluvertigo) i mezinárodní umělce (v roce 2003 Nick Cave & The Bad Seeds). A hrála zde řada dalších známých hudebníků: Iron Maiden (1993), Lou Reed (1994), Radiohead (1995), abych jmenoval alespoň některé.

Je zde také možnost vystoupení méně známých umělců, obvykle v odpoledních hodinách. Myslím, že jde pravděpodobně o nejnavštěvovanější akci, a to do té míry, že se v průběhu let zrodily některé „antimájové“ festivaly (jako například ten, který se uskutečnil před dvěma lety v Tarantu), které mají být svým undergroundovějším nádechem protiváhou mainstreamové vlně římské akce.

Buskeři (a jazzmani a rockeři...), všichni sem!

Za zmínku jistě stojí i Busker Festival ve Ferraře, kde se každoročně scházejí různí hudebníci a pouliční umělci, kteří vystupují v ulicích města.

Dalšími dvěma historickými festivaly jsou Collisioni a Goa-Boa, které se konají na severu Itálie od roku 1998. Oba prezentují zároveň komerční i netradiční hudbu. Kromě toho stojí za zmínku festival Independent Days v Bologni, který existuje od roku 1999 a je věnován punkové, rockové a indie hudbě. Lucca Summer Festival a Umbria Jazz jsou další dvě velmi zajímavé iniciativy, pokud jde o alternativní a jazzovou hudbu (národní i mezinárodní).

V průběhu let festivaly různě vznikají a zanikají. Ačkoli mnoho akcí v průběhu let zmizelo (většinou z ekonomických důvodů nebo kvůli špatnému řízení), vzrůstající poslech digitální hudby zároveň zvýšil návštěvnost živých hudebních akcí a uměleckých vystoupení obecně. Nejen mladí lidé, ale i starší věkové skupiny do festivalů (zejména letních) hodně investují a s dostatečným předstihem si rezervují permanentky.

Toto jsou některé nové zajímavé italské festivaly, které stojí zato navštívit: Festival Nameless Music (Annone di Brianza);  Locus Festival (Locorotondo); Ypsigrock Festival (Castelbuono); Club To Club (Torino); Movement (Turín); FRAC Festival (Catanzaro); Home Festival (Benátky).

Tak co, rezervujete si na některý z nich vstupenky? :)

Tagy Zaostřeno na... All Eyes on Italy Italy music scene Festivals in Italy Forte Prenestino Leoncavallo Officina 99 Concerto del Primo Maggio Busker Festival Ferrara Collisioni Goa-Boa Independent Days Festival Bologna Lucca Summer Festival Umbria Jazz Festival Nameless Music Festival Locus Festival Ypsigrock Festival Club to Club Torino Movement Torino FRAC Festival Home Festival Venice

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

42
42
42 is a Dadaist project started in 2008, originally from Italy and currently based in Prague. I am also curator (writer, editor) and illustrator for the zine Strilla Nana,…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY