Záznam Idiot Prayer: Nick Cave Alone at Alexandra Palace přímo k podstatě
Již počtvrté budete mít možnost se na plátnech kin setkat s australským zpěvákem Nickem Caveem. Koncertní záznam Idiot Prayer – Nick Cave Alone at Alexandra Palace jej ale zachycuje v netradiční podobě, bez doprovodu kapely The Bad Seeds, pouze s klavírem. Forma známých písní se tak obnažuje na jejich podstatu a film nabízí niterný intimní zážitek blízkého spojení s interpretem a jeho hudbou. Do kin by měl vstoupit 5. listopadu 2020 v distribuci Aerofilms.
Krize kolem nemoci covid-19 stvořila nový fenomén – streamované koncertní přenosy, které měly fanouškům alespoň částečně nahradit nemožnost se účastnit skutečných živých vystoupení. Jedním z umělců, kteří se touto cestou vydali, se stal australský zpěvák, spisovatel a básník Nick Cave. Příležitost neobvyklého formátu uchopil po svém a svým posluchačům, virtuálně propojeným v jediném čase a jediném místě, nabídl záznam sólového vystoupení z obřího prázdného prostoru Alexandra Palace v Londýně.
Snímek Idiot Prayer – Nick Cave Alone at Alexandra Palace po svém uvedení v červenci zaznamenal fenomenální úspěch. Recenzenti se předháněli v superlativech a čtyř a pětihvězdičkových hodnoceních. „To nejchmurnější a zároveň nejkrásnější vystoupení, které kdy Cave odehrál,“ napsali v The Telegraph, zatímco Independent se omezil jen na dvě přídavná jména: „Vznešené a překrásné.“ Nyní mají fanoušci další možnost si tento dechberoucí a niterný zážitek zopakovat. Vystoupení, navíc v prodloužené verzi, vstoupí 5. listopadu na stříbrná plátna, o dva týdny později bude následovat i jeho vydání na hudebních nosičích a streamovacích službách.
Záznam byl natočen v červnu 2020, v době, kdy Británii pomalu začala svírat karanténní opatření, za kamerou stál Oscarem ověnčený Robbie Ryan (mj. Favoritka či Manželská historie), střih měl na starost Nick Emerson (Lady Macbeth, Emma). Cavea zachycuje ve velmi neobvyklé roli sólového performera, uprostřed prázdného sálu je jen on, klavír a jeho písně. „Celý koncept vyšel z mých speciálních vystoupení, které jsem odehrál pod hlavičkou A Conversations With…“ popisuje Cave vznik projektu. „Bavilo mě hrát dekonstruované verze svých písní, odhalit je až na dřeň. Jako bych znovu objevoval jejich podstatu. Pohrával jsem si s myšlenkou, že bych je studiově zaznamenal, až přijde ten správný čas. A pak přišla pandemie, svět se uzavřel do karantény a sebereflexivního mlčení. A v tu chvíli se zrodil nápad písně nejen natočit, ale zaznamenat je na filmový pás.“
Ve výsledném záznamu, který vznikal „pod dohledem úředníků s teploměry v rukou, se štábem v rouškách a s kbelíky desinfekčního gelu při ruce,“ se objevují skladby z Caveovy kariéry, od raných The Bad Seeds přes boční projekt Grinderman, až ke stále aktuální desce Ghosteen. I přes nepříznivé podmínky se podařilo natočit dílo, které fanoušky – i Cavea samotného – zavádí na dosud neprozkoumaná místa písní a příběhů, které se za nimi skrývají.
Idiot Prayer je čtvrtým filmovým projektem Nicka Cavea. Na dvojici dokumentárních filmů 20 000 dnů na Zemi (2014, Iain Forsyth a Jane Pollard) a One More Time With Feeling (2016, r. Andrew Dominik), které nabídly intimní pohled do Caveova tvůrčího procesu, navázal koncertní záznam Distant Sky – Live in Copenhagen (2018, r. David Bernard). Všechny se v distribuci společnosti Aerofilms objevily v českých kinech. Nový snímek Idiot Prayer míří do kin od 5. listopadu.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.