Nová série efektů od TCE (1. díl – zkreslení a boost)

Dánský TC Electronic si na letošní podzim naplánoval premiéru nové řady efektových krabiček, která zahrnuje celkem 13 modelů s inovovanými obvody i designem. Součástí finančně velmi zajímavé řady jsou efekty typu overdrive/distortion/fuzz, boost/kompresor, modulace a reverb/delay. Vzhledem k množství novinek vám v první části představíme zkreslovače Cinders Overdrive, Rusty Fuzz, Grand Magus Distortion, Fangs Metal Distortion a Rush Booster. Druhá část bude věnována modulačním efektům a třetí díl kompresoru a dozvukovým efektům.

Modely nové řady dostaly jednoduchý retro design, jacky jsou umístěny na čelní straně odolného kovového šasi, což ve většině případů šetří místo v pedalboardu, efekty lze napájet 9V baterií nebo adapterem a hlavní nášlapný footswitch je zapojen v režimu true bypass, takže při vypnutém stavu krabička nijak neovlivňuje charakter průchozího signálu. Kromě delaye Prophet a reverbu Skysurfer jsou všechny efekty plně analogové.

Cinders Overdrive je zkreslení typu Tube Screamer vhodné jak pro nakopnutí vstupu aparátu, tak i pro samostaný drive v kombinaci s čistým kanálem. Hlavní devizou je maximálně transparentní tón s výbornou dynamikou a artikulací a hřejivý sound evokující vybuzený lampový zesilovač. Gain se pohybuje od lehkého crunche až po nadupanější rockový drive.

Rusty Fuzz je inspirován legendárním silikonovým Fuzz Facem z šedesátých let a stejně jako předloha disponuje poměrně širokou paletou zvuků od kultivovanějšího tónu s hedvábnými výškami až po agresivnější polohy s gateovým efektem, takže zde nakroutíte zvuky ala Hendrix, Eric Johnson nebo David Gilmour.


Grand Magus Distortion nabízí velké rozpětí gainu s dlouhým sustainem, příjemnou elektronkovou kompresí a průraznými středy. Obvod byl navržen tak, aby i při maximálním zkreslení bylo basové pásmo čitelné s rychlou odezvou na úder trsátka, což určitě uvítají nejen kytaristé využívající palm muting.

Fangs Metal Distortion disponuje na rozdíl od předešlých modelů dvoupásmovými korekcemi a také třípolohovým tahovým přepínačem s mody Raw, Fat a Scoop, upravujícím charakter středních frekvencí, díky kterému produkuje tato krabička velmi variabilní a tlusté zkreslení využitelné v mnoha metalových žánrech.

Rush Booster představuje jednoduchý, ale účinný clean boost s maximálně transparentním témbrem. Diskrétní analogový obvod zajišťuje zdvih až +20dB, takže aktivací této krabičky dodáte vašim riffům a sólům pořádnou porci šťávy a potřebného sustainu.

Zbrusu nová série efektů od TC Electronic by se měla na evropském trhu objevit v prvních listopadových týdnech a velmi příjemnou informací je nastavená oficiální cena, která by se u všech modelů bez výjimky měla pohybovat těsně pod hranicí 50 Euro, což je vzhledem ke zvukovým možnostem této řady opravdu slušná nabídka.

Tagy: