Nová série efektů od TCE (2. díl – modulace)

Dánský TC Electronic si na letošní podzim naplánoval premiéru nové řady efektových krabiček, která zahrnuje celkem 13 modelů s inovovanými obvody i designem. Součástí finančně velmi zajímavé řady jsou efekty typu overdrive/distortion/fuzz, boost/kompresor, modulace a reverb/delay. V první části jsme vám představili boost a čtyři typy zkreslení a nyní přichází na řadu modulační efekty Afterglow Chorus, TailSpin Vibrato, Blood Moon Phaser a Thunderstorm Flanger.

Modely nové řady dostaly jednoduchý retro design, jacky jsou umístěny na čelní straně odolného kovového šasi, což ve většině případů šetří místo v pedalboardu, efekty lze napájet 9V baterií nebo adapterem a hlavní nášlapný footswitch je zapojen v režimu true bypass, takže při vypnutém stavu krabička nijak neovlivňuje charakter průchozího signálu. Kromě delaye Prophet a reverbu Skysurfer jsou všechny efekty plně analogové.

Afterglow Chorus využívá stejně jako některé starší chorusy tzv. BBD čipů pro dosažení přirozeného a plného zvuku. Ovládání sestává z potenciometrů Rate pro nastavení rychlosti vlny, Depth pro hloubku modulace a Mixem volíme poměr mezi efektovaným a čistým signálem. Pokud se poohlížíte po flexibilním chorusu za dobrou cenu, tak TCE Afterglow by mohl být tou správnou volbou.


Analogové TailSpin Vibrato je opět osazeno čipy BBD a vyznačuje se měkkým, organickým a harmonicky bohatým soundem známým z old-school modelů Electro Harmonix, Boss VB-2 atd. Zvukové možnosti se pohybují od jemné a muzikální vintage modulace až po masivní leslie-sound.

Blood Moon Phaser přináší poctivý zvuk phaserů ze sedmdesátých let, ale díky ovladačům Rate, Depth a Feedback lze na novince nastavit mnohem širší zvukovou škálu. Klasická čtyřstupňová filtrace nabízí modulaci typickou pro Davida Gilmoura a alba Pink Floyd ze sedmdesátých let, phasing Eddieho Van Halena nebo decentní phaser ala Robin Trower.

Thunderstorm Flanger je osazen stejnými ovladači jako phaser a navíc zde najdeme potenciometr Manual pro nastavení frekvenčního oscilátoru plynule měnícím charakter modulační vlny. Zvukový rozsah je pohybuje od velmi jemné modulace připomínající nepřesnosti magnetického pásu, přes chorus evokující sound Andyho Summerse z The Police až po expresivní zvukovou stěnu.

Zbrusu nová série efektů od TC Electronic by se měla na evropském trhu objevit v prvních listopadových týdnech a velmi příjemnou informací je nastavená oficiální cena, která by se u všech modelů bez výjimky měla pohybovat těsně pod hranicí 50 Euro, což je vzhledem ke zvukovým možnostem této řady opravdu slušná nabídka.

Tagy: