Přejít k hlavnímu obsahu
Beatles na návštěvě birminghamské policie. | Foto: Wikimedia commons
Beatles na návštěvě birminghamské policie. | Foto: Wikimedia commons
Matěj Ptaszek -

Zde přichází slunce! Před osmdesáti lety se narodil George Harrison

Úvodní slova jedné z nejslavnějších písní všech dob věcně charakterizují život George Harrisona, který vždy více myslel na druhé než na sebe. Byl to on, kdo de facto stvořil fenomén benefičních koncertů na podporu strádajících a trpících. V sobotu 25. února 2023 si připomínáme osmdesát let od narození tohoto výjimečného muzikanta a člověka.

Opojení skifflem

George Harrison se narodil 25. února 1943 v Liverpoolu coby čtvrté dítě do rodiny řidiče autobusu Harrolda a jeho ženy Louisy, která prodávala v obchodě. Chodil na stejnou základní školu jako John Lennon, avšak nebyli spolužáky, jelikož John byl o více než dva roky starší. Na střední škole se George skamarádil s Paulem McCartneym a začal poslouchat Lonnieho Donegana, legendárního průkopníka unikátního britského stylu skiffle – výbušné směsi blues, bluegrassu, rock'n'rollu a dixielandu.

Ve jeho třinácti letech mu milující rodiče koupili první kytaru a základy hry mu vysvětlil Paul. George kytara uchvátila a dokonce nastoupil jako brigádník do řeznictví, aby mamince splatil další nástroj. V patnácti letech se spolu s McCartneym připojil ke skiffle kapele Johna Lennona The Quarrymen.

Brouci na vzestupu

V lednu roku 1960 se basákem kapely stal Stuart Sutcliffe (jenž na jaře roku 1962 tragicky zemřel) a došlo k postupné změně názvu – nejprve na Silver Beetles a posléze na The Beatles. V té době hrál v kapele na bicí Pete Best a brouci získávali první ostruhy v Hamburku. Best byl brzy nahrazen Ringem – a začala se psát historie fenoménu moderního pojetí hudby.

Odborná i laická veřejnost je s odstupem doby přesvědčena, že k unikátnímu zvuku skupiny nejvíce přispěla brilantní a přemýšlivá sólová kytara a osobité pojetí indického nástroje sitár v rukou George Harrisona, který byl rovněž vynikajícím textařem – altruistou s filozofickou hloubkou. Harrisonovo textařské nadání však dle svědectví pamětníků muselo ustoupit ambicím autorské dvojice Lennon-McCartney, což se později bohužel osudově projevilo na rozpadu kapely.

Únava a rozpad The Beatles

Po devíti letech neuvěřitelně intenzivní práce byl George Harrison již natolik vyhořelý z rostoucí tvůrčí nevraživosti ze strany Johna Lennona a Paula McCartneyho a rovněž unavený temperamentní povahou Lennonovy partnerky Yoko Ono, že se v lednu roku 1969 se rozhodl pro odchod. John Lennon pak ve snaze zachránit situaci přemýšlel o oslovení Erica Claptona na post solového kytaristy.

Není od věci rovněž zmínit svědectví producenta George Martina, že poslední kapkou měla být údajná rvačka na pěsti mezi Johnem a Georgem. Zbylí členové skupiny po odchodu Harrisona došli k hořkému faktu, že bez jeho osobnosti už nikdy nebudou tím, čím jsou, a tak nastal neodvratný konec The Beatles.

Koncert pro Bangladéš

George Harrison se po odchodu z The Beatles plně ponořil do sólového projektu. Brzy se dostavil celosvětový úspěch, když na podporu těžce zkoušené Bangladéše 1. srpna 1971 v Madison Square Garden v New Yorku spolu s fenomenálním indickým hudebníkem Ravi Shankarem zorganizoval dva benefiční koncerty na podporu běženců z východního Pákistánu.

Koncertu se zúčastnily takové osobnosti jako Eric Clapton, Bob Dylan, Billy Preston či Ringo Starr. Ovlivněn hinduismem složil empatický George píseň Bangla Desh, která se stala prubířským kamenem humanitárního aktivismu.

Po koncertech vydal trojalbum, které se stalo nejprodávanějším live albem vůbec, a na jaře 1972 také hudební dokument společnosti Apple Films. Mimochodem, díky Harrisonově snaze se podařilo do těžce válkou a cyklonem Bhola poničené Bangladéše poslat v té době závratných dvanáct milionů dolarů.

Jeden ze sta nejlepších kytaristů všech dob

Na samotném konci 70. let Harrison produkoval na tu dobu velmi odvážnou komedii Život Briana z dílny komediální satirické skupiny Monty Python. Během 80. let pracoval s mnoha předními hudebníky na významných albech a není divu, že byl časopisem Rolling Stone zařazen mezi sto nejlepších kytaristů všech dob.

Na konci roku 1999 byl George Harrison těžce pobodán ve svém domě čtyřiatřicetiletým schizoidním narkomanem. Na následky těžkého bodného zranění plic se u něj opět rozvinula rakovina a Harrison o dva roky později zemřel. Bylo mu pouhých osmapadesát let.

Tagy výročí The Beatles George Harrison

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Matěj Ptaszek
Bluesový zpěvák a profesionální hráč na foukací diatonické harmoniky. Vystudovaný fotograf a spisovatel. V současnosti je mým hlavním hudebním projektem duo: "Ptaszek & Bužma: Blues and Gospel" Na svém hudebním kontě mám pět oficiálních CD a tři učebnice: Škola h…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY