Ze šuplíku až k prvním koncertům
Skládali jste si někdy písničky do šuplíku? Máte hudební nápady, o kterých jste si říkali, že by bylo fajn je dotáhnout, třeba i nahrát, a dostat před lidi? Takhle vypadala moje a naše cesta s kapelou PIKI – od písniček ze šuplíku až k lidem na prvním koncertu. Třeba to bude pro někoho inspirací.
Měl jsem to tak 20 let. Vždycky jsem hrál na kytaru, ale na kapelu nebyl čas. Občas jsem si říkal, že by bylo super rozjet něco vlastního, kapelu. Nějaké hudební nápady, útržky písničky přicházely, ale stále jsem se věnoval něčemu jinému.
Pak přišly děti, život se v něčem uklidnil a já nahrál nejdřív první nápad pak přidal druhý, třetí. Říkal jsem si, že až jich bude pět, tak s tím začnu něco dělat. Neměl jsem ale žádné kontakty na muzikanty, se kterými bych se do toho pustil. Trochu jsem tápal.
Bez zkušeností s nahráváním jsem začal dávat dohromady první kompletní dema – stopy v Audacity, kytara, basa (přes oktáver) a samozřejmě zpěv. K tomu mi skvěle posloužil, teď už stařičký, ale stále skvělý Zoom G3, který není dokonalý, ale funguje i jako USB zvukovka a má dost slušných efektů. V dnešní době je nahrávání jednoduché, stačí zvuková karta a nahrávací USB mikrofon a za pár stovek se dá nahrát slušné demo.
Ale co bicí, když nemáte bubeníka? Zjistil jsem, že kreativní portál Fiverr je místo, kde si necháte za pár dolarů nahrát i bicí do písniček. Po chvilce hledání mezi ukázkami muzikantů jsem si jednoho vybral, poslal mu mp3 mixdown a zpět jsem dostal stopy bicích. Ty se jen přimíchaly k ostatním nástrojům – a první použitelná dema byla na světě! S nimi už bylo mnohem snazší hledat další muzikanty přes inzerát.
Prvních pár zkoušek proběhlo ve vršovických zkušebnách Toxicat (dnes už je tam ale nenajdete). Je to levná a flexibilní varianta do začátku. Postupně se přidal Martin na bicí, pak baskytarista Olda a nakonec Míra s druhou kytarou a kopou krabiček k tomu.
Tak vznikl na podzim roku 2019 projekt/kapela PIKI, s nímž jsme se přesunuli do stálé zkušebny v Modřanech. V té době už bylo hotových asi 10 písniček, takže jsme začínali s nachystaným repertoárem, neskládali jsme věci od píky a díky tomu jsme stihli ještě první koncert těsně před covidovým lockdownem. Následovala vynucená pauza, jako u většiny muzikantů.
Na všem zlém bývá ale i něco dobré. Měli jsme čas pořádně zkoušet a na jaře jsme namísto živého hraní zamířili do úžasného studia 3bees a nahráli naše první EP se třemi písničkami.
Já mezitím přešel při nahrávání dem z Audacity ke GarageBandu. Je to ještě jednodušší a zní to víc než použitelně i při nahrávání na telefon. Jo, a sám vám vymyslí i bicí.
První dema jsou každopádně důležitá. Pomůžou vám oslovit ty správné muzikanty a vám i jim pomohou udělat si představu o stylu, který chcete hrát. Relativně dobře znějící nahrávka působí na lidi mnohem lépe než než chrčící záznam, často bez zpěvu, ze zkušebny.
A co dodat na závěr vyprávění? Když máte hudební nápady a baví vás muzika, tak se do toho pusťte – zkoušejte, nahrávejte a vystupujte. Je to zábava, potkáte spoustu inspirujících nových lidí a budete mít skvělý pocit, že se vám to podařilo dotáhnout ze šuplíku až na pódium.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.