Zemětřesení u Gibsonu: co přinese modelová řada 2015

I tak velká a skvěle etablovaná firma, jakou Gibson bezpochyby je, nemůže v dnešní zrychlené době stavět pouze na tradici, ale stejně jako konkurence musí vnášet do svého portfolia stále nové prvky. Nedávno společnost vydala oficiální přehled novinek, které se objeví u modelových řad 2015 a rovnou řeknu, že mě šíře inovací skutečně překvapila.

Většinu nových modelů, jenž pod označením Series 2015 Gibson v brzké době uvede na trh bude výrobce osazovat automatickou ladičkou G FORCE umístěnou na zadní straně hlavy nástroje a přes převod napojenou přímo na ladicí strojky, které po aktivaci ladičky a následném hrábnutí do strun kytaru automaticky naladí. Bez tuneru má být podle výrobce nabízen Les Paul Supreme, Firebird, SG Derek Trucks a některé speciály.

Novinky dostanou vylepšenou kobylku tune-o-matic s titanovými kameny, širší hmatníky (rozteč strun zůstává stejná) budou ze silnější porce palisandru, mosazný nultý pražec Zero Fret bude mít nastavování výšky dohmatu a pro nasazování pražců s o 27 procent nižším profilem byl zcela přeprogramován systém PLEK, přinášející lepší a přesnější intonaci a ladění kytary po celém hmatníku.


Velmi důležitým sdělením je, že Gibson zásadně omezí původní modelové řady a nově bude vyrábět menší počet různých sérií s několika barevnými variantami a téměř zastaví produkci nástrojů s levnějším saténovým lakem a průměrným dřevem. Podle Gibsonu tato redukce umožní firmě používat pouze to nejkvalitnější a dobře vyzrálé dřevo, což je pro zákazníka jistě vítaná zpráva.

U výroby jednotlivých nástrojů by měl také narůst podíl ruční práce a to především při opracovávání krků, upravování, leštění a napouštění hmatníků a detailního začisťování klenuté horní javorové desky u Les Paulů.

Kvalitnější a trvanlivější by měly u nové řady 2015 být také vstupní jackové konektory s pevnějším kontaktem s hřídelí jacku, elektronika má používat masivnější kabeláž s větší příměsí mědi pro silnější a věrnější signál a rozšíří se i nabídka kytar s rozpojitelnými humbuckery.


Kresba javorového topu na korpusech je nyní podle konkrétních edicí rozdělena na deset kvalitativních kategorií (C až AAAA) a bombírování přední desky je v závislosti na modelu odstupňováno do tří typů Slight, Classic a Enhanced, podle propracovanosti a hloubky křivek.

Palisandrové hmatníky budou vyráběny ve třech variantách v odstínech Light, Medium a Dark a profily krků mají být odstupňovány podle tloušťky a tvaru na verze Slim Taper - subtilní, Slim Taper Asym - subtilní s nepravidelným profilem, Rounded - kulatější, Rounded Asym - kulatější s nepravidelným profilem a Rounded XL - masivní profil.

Kromě těchto novinek budou nástroje také dodávány v inovovaných pevných, polstrovaných kufrech se zvýšenou odolností, kde vedle nástroje a dokumentace najdeme i pickuard - firma nechává na zákazníkovi, zda si jej na kytaru namontuje nebo ne (pickuard se nyní jen nacvakne na rámečky snímačů, není nutné žádné šroubování nebo jiné zásahy do korpusu), nechybí sada servisních klíčů a nabíječka pro Li-Pol baterii tuneru G FORCE.