Ženská v kapele: cesta ke zkáze?
Lev Tolstoj se s tím moc nepáral, když prohlásil, že je těžké milovat ženu a současně dělat něco rozumného. Jakkoliv ho k tomuto příkrému soudu vedly spíše vlastní milostné neúspěchy, než nějaké objektivní skutečnosti, je třeba uznat, že někdy to prostě se ženami není jednoduché. Tak třeba muzikanti o tom jistě ví své. Kapela konečně začíná šlapat, návštěvnost koncertů se zvyšuje a manažera napadne, že k rozhodujícímu průniku do soukolí šoubyznysu chybí už jen nějaká pěkná doprovodná vokalistka.
No a dál to znáte – femme fatale nejdříve uhrane frontmana, pak přejde do náručí kytaristy a útěchu hledá občasně i u basáka (bubeník většinou pouze nešťastně přihlíží). Kdysi harmonický kolektiv je v troskách a po nadějném bandu zůstává pouze jedna demo nahrávka a osiřelý profil na Bandzone. Ostatně, obdobné příklady známe i z prostředí hudebních megastars. Připomeňte si s námi ty nejznámější kapelní rozpady, za nimiž stály ženy.
1. THE MAMAS & THE PAPAS
Členové zapletení do krachu: John Phillips, Michelle Phillips, Denny Doherty
Jak to bylo: Manželé Phillipsovi si užívali společného působení ve folkrockové kapele The Mamas & the Papas jen do chvíle, než se provalilo, že si Michelle začala románek se zpěvákem Dennym Dohertym. Kapela se sice na čas opět stmelila (Michelle byla na nějakou dobu zastoupena Jill Gibson), avšak celá aféra osudově podlomila soudržnost kapely, která se za pár let definitivně rozpadla.
2. THE BEATLES
Členové zapletení do krachu: Paul McCartney, George Harrison, Ringo Starr, John Lennon, Yoko Ono
Jak to bylo: Rozpad Beatles se stal asi podobně legendárním jako kapela samotná. Přestože podle mnohých svědectví z blízkého okolí kapely v něm hrály roli rozličné faktory (smrt manažera Briana Epsteina, finanční tahanice mezi "Brouky" či umělecké neshody), nejpopulárnějším vysvětlením jsou bezesporu údajné intriky Lennonovy manželky Yoko Ono. Ta se prý dokonce zúčastňovala nahrávacích sessionů kapely a ostentativně dávala najevo Lennonovým spoluhráčům, že jejímu choti nesahají ani po kotníky.
3. ABBA
Členové zapletení do krachu: Agnetha Fältskog, Björn Ulvaeus, Benny Andersson, Anni-Frid Lyngstad
Jak to bylo: Nejpopulárnější hudební formaci přelomu 70. a 80. let minulého století k rozpadu nedotlačila ani nějaká osudová žena zvenčí, ani pletky uvnitř kapely, nýbrž dvě vypjatá manželství, která už prostě nešlo udržet pohromadě. Nejdřív se v roce 1979 rozvedli Ulvaeus a Fältskog a o dva roky je následovali Andersson a Lyngstad. Dvě exmanželky v jedné kapele, to už zkrátka nešlo.
4. FLEETWOOD MAC
Členové zapletení do krachu: Lindsey Buckingham, Stevie Nicks
Jak to bylo: Divoký vztah a ještě divočejší rozchod dvou rockových hvězd Lindseyho Buckinghama a Stevie Nicks sice stál v pozadí konce jednoho z nejlepších line-upů, jaký kdy Fleetwood Mac měli, ale zato vydal na několik krásných písní na albu Rumours. Buckingham a Nicks se nicméně opravdu nemohli vystát, což potvrzuje i fakt, že Buckingham o Stevie v rozhovorech často mluvil jako o "schizophrenic bitch".
5. THE FUGEES
Členové zapletení do krachu: Wyclef Jean, Lauryn Hill
Jak to bylo: Wyclef Jean a Lauryn Hill tvořili pár po většinu svého společného působení v The Fugees. Jenže Wyclef Jean tak dlouho otálel se žádostí o ruku, až si Lauryn Hill našla náhradu v podobě syna Boba Marleyho. Po krátkém reunionu v roce 2007 prohlásil třetí člen kapely Pras Michel, že šance na další pokračování The Fugees je kvůli napětí mezi Jeanem a Hill asi stejná jako šance potkat Usámu Bin Ládina s Georgem Bushem ve Starbucksu v družném rozhovoru o světové politice.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.