Přejít k hlavnímu obsahu
Janek Žežula -

Zoom H1 V2: šikovný pomocník na cesty i do zkušebny

Také znáte pocit, když dostanete nápad na melodii, riff, rytmus a víte, že když si to někde nenahrajete, určitě si na to za nějakou dobu už nevzpomenete? První věc po ruce, mobil, vám místo pořádného záznamu ve výsledku zreprodukuje chrčení v lepším případě nahrávku, se kterou se pak těžko dál pracuje. Případně si chcete s odstupem poslechnout novou písničku, kterou jste hráli na zkoušce, nahrát koncert k rozboru nebo na YouTube.

Možností jak to řešit je několik. Někdy mohou pomoci lepší kamery, různé externí mikrofony na iPhone, notebook… nebo kapesní rekordér Zoom H1 V2. Než jsem měl možnost ho vyzkoušet, kladl jsem si otázku, jestli taková malá hračka odvede dobrou práci a má smysl jí kupovat. Verdikt? S malými „ale“… má!

Obecně

Zoom H1 V2 je malý kapesní rekordér patřící k těm nejlevnějším, které lze v současné době pořídit. K dispozici máte dva phantomově napájené mikrofony nahrávající ve stereu, volbu kvality nahrávání WAV/MP3, ovládání vstupní citlivosti, možnost přehrávat nahrané stopy přímo v zařízení, výstup na sluchátka, redukci basů, automatické nastavení vstupní citlivosti či zabudovaný minireproduktor. Ten ale moc vysokých kvalit nedosahuje. Osobně ho považuji využitelný jen pro letmou kontrolu typu „nahrálo se to vůbec?“.

Překvapivě je v balení i 2GB microSD karta, která bohatě dostačuje, budete-li pravidelně záznamy stahovat do PC. O napájení se stará jedna tužková baterie typu AA. Nutno ale podotknout, že H1 má poměrně velkou spotřebu a obyčejná baterie vám vydrží tak dvě hodiny nahrávání. Lepší je tedy sáhnout po kvalitnější, která vydrží mnohem déle.


Vzhled a ovládání

Relativně nízká cena se musí někde projevit. Když vezmete H1 poprvé do ruky, jako první na vás zapůsobí pocitově levný plast, ze kterého je vyrobena. Přes to si po bližším zkoumání dovolím konstatovat, že vyvarujete-li se hrubšímu zacházení, ničemu to nevadí. Ovládání je jednoduché a na všechny funkce lze přijít intuitivně, bez nutnosti studovat manuál. Během chvilky nastavíte vše, co potřebujete a můžete začít nahrávat.

Zvuk a nahrávání

V tomto směru považuji zařízení za vydařené. Nahrávky jsou čisté, a umístíte-li ho na dobré místo, vyladíte hlasitosti, budete příjemně překvapeni, že i vyvážené. Citlivost mikrofonů doporučuji nastavovat manuálně. Tím se dostávám k dalšímu „ale“. H1 sice umí automaticky nastavovat vstupní citlivost, ale nedokáže jí proměnlivě měnit. Takže když písničku začínáte „piánko“ a pak se do toho opřete, nárazově se sníží citlivost a ve výsledku je v nahrávce poměrně hlasitostní skok. Když následně začnete hrát potišeji, vstupní citlivost se již nenavýší. V praxi se mi tato funkce tedy jeví jako téměř nepoužitelná. Spíš se mi osvědčilo nastavit citlivost podle nejhlasitější pasáže a pak v případě potřeby dorovnat hlasitosti v PC. Nicméně můžete to udělat i naopak. Záleží, co komu více vyhovuje a co konkrétně nahráváte.

Shrnutí závěrem

Dle mého názoru je v tomto případě poměr cena/výkon více než dobrý! Rekordér odvádí skutečně dobrou práci a v pohodě na něj nahrajete i jednoduché demo ze zkušebny. Navíc se k němu dá dokoupit i příslušenství: obal, protivětrný kryt, stativ, „držák“ na mikrofonní stojan a adaptér pro napájení ze sítě. Využití najde v mnoha případech a jeho kompaktní rozměry vyloženě vybízí k tomu ho mít stále po ruce. Můžete tedy zaznamenávat nápady, zkoušky či cokoliv jiného, kdykoliv si vzpomenete.

Příslušenství Využití s foťákem Zoom H1 V2
Tagy Zoom

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY