Přejít k hlavnímu obsahu
ZOOM H1essential
ZOOM H1essential
Dusan Krejdl -

ZOOM razí nové heslo – 32 bitů pro každého!

Všemožná přenosná audio nahrávadla jsou populární jak v muzikantské komunitě, tak mezi filmaři a podcastery. A ZOOM rekordéry dělat umí! Důkazem je jeho nová řada pojmenovaná The Essential Series, futuristicky hranatá, temně šedá, posetá barevnými ovladači a s celou řadou užitečných vylepšení včetně 32-bitových převodníků, díky kterým vaše audio nebude už nikdy přebuzené!

Než se pustím do popisu všech tří novinek, musím zmínit, že nejsem úplně nestranný. Rekordéry od ZOOMu používám už roky, doma mám nahrávací mix L8, nedávno jsem vyměnil H1 za H1n a pracovně se potkávám jak s H4n, tak s PodTrackem. Možná proto bude můj pohled víc osobní a dovolím si zmínit i pár drobností, u kterých jsem se sám pozastavil.

H4essential

H4essential – lehká a barevná

A začnu asi od nejuniverzálnějšího zařízení ze všech tří novinek, po kterém sáhne kdokoliv ze všech tří výše zmíněných skupin tvůrců. H4/H4n je legenda a verze essential podtrhuje její výjimečné postavení. Stále do ní můžete připojit dva externí mikrofony přes XLR s možností fantomového napájení, na zádech má kapsu na tužkové baterie typu AA a v horní části dva vysoce citlivé mikrofony ve tvaru X. Tak co je jinak?

Hrany, praktičnost a lehkost

Některé nové vlastnosti platí pro celou rodinu essential, tak jimi začnu. Na první pohled si člověk všimne nového hranatého designu. Mně osobně se líbí, je dynamický a nepřehlédnutelný, jako by ZOOM cílil na mladší generaci hudebníků, kterým jde nejen o kvalitu, ale také o to, jak věci, se kterými pracují, vypadají.

Jakmile rekordéry vezmete do ruky, uvědomíte si, jak jsou oproti předešlé generaci lehoučké. Díky svému tvaru se také velmi dobře drží. Plastové šasi se mi zdá poměrně křehké a asi bych se bál brzkého poškrábání, přeci jen jde o přenosné mašinky, které často končí v batohu s další technikou a měly by něco vydržet. Co mě ale potěšilo, je unifikované napájení přes USB-C a i taková drobnost, jakou je pásek pod baterie, aby vám šly snáze vyndat, až budou potřeba vyměnit.

H4essential

H4essential má navíc pevný kryt microSD karty bez poutka, což mně osobně přijde jako lepší řešení s delší životností a lepší ochranou karty. Na spodku jsou pak umístěné tři gumové výstupky, díky kterým vám rekordér nebude při nahrávání klouzat po stole. Další vítanou změnou u všech rekordérů jsou pogumovaná ovládací tlačítka pro tiché ovládání.

H4 běží na dvě tužkové baterie, a i když by teoreticky měla vydržet dlouhé hodiny, připravte se spíš tak na tři až čtyři hodiny nepřetržitého nahrávání. Baterky ovšem můžete vyměnit i za provozu, stačí během výměny rekordér připojit na chvíli třeba k powerbance, prohodit baterky, odpojit a vyrazit zase do akce bez přerušení nahrávání.

32-bitový záznam jako lifehack na přebuzení

Tak už víme, jak H4essential vypadá, a je načase zaměřit na to největší lákadlo pro koupi nebo upgrade. Tím jsou 32-bitové převodníky pro 32-bitový záznam, což v důsledku znamená konec starostí s tichým nebo přebuzeným audio záznamem. Drobnost? Nemyslím si. To pochopí každý, komu se ve studiu po pečlivém nastavení audio vstupu rozchechtá hned několik hostů najednou. To pak kolikrát červená LEDka upozorňující na zkreslený signál nestíhá blikat a člověk se tahá za vlasy, že na vstupu nenastavil nižší citlivost. Tohle je prostě evoluce, která vám v podobných případech může zachránit zadek.

H4essential

Barvy a křivky

Bavit vás bude i ovládání. Přepínače vstupů a mikrofonů jsou spolu s tlačítkem pro obrazovku mixeru modré, funkční tlačítka pak tmavě šedá a potvrzující diody svítí červeně. A pak je tu nádherně velký, barevný a přehledný displej, na kterém ihned po zapnutí neustále běží křivky znázorňující hlasitost příchozího audio signálu. Zpočátku mě to trochu mátlo, myslel jsem, že jsem omylem spustil přehrávání. Nakonec jsem ale uznal, že je to dobrá vlastnost, a že je vlastně super mít podobnou neustálou zpětnou vazbu na očích. Jakmile totiž zmáčknete červené tlačítko pro nahrávání, bílé křivky zčervenají a vy na 100 % víte, že záznam jede. Pokud by se vám ale přece jen stýskalo po klasickém VU metru, stačí obrazovku přepnout na mixer.

Velký displej se vám bude hodit i během editace nahrávek, stavové ikony na spodním okraji displeje nabývají různých hodnot podle funkce, kterou máte zrovna k dispozici. Ovládáte je pomocí skrolovacího kolečka na boku přístroje a výběr nebo nastavené hodnoty potvrzujete tlačítkem ENTER na stejném místě. Toto ovládání je společné pro celou řadu essential.

H1essential

H1essential – trpaslík s velkým zvukem

Nic neváží, vejde se do kapsy a dobře vypadá – to je nejmenší ze tří novinek s označením H1essential, nástupce modelů H1 a H1n. Na první pohled trpaslík, na druhý všestranný pracant sloužící muzikantům všech úrovní, lovcům zvuků, podcasterům a vůbec všem, kteří sází na úsporné, ale kvalitní vybavení.

Více hudební paměti

Vím, o čem píšu – H1 jsem používal více jak jednu dekádu a teprve nedávno ji vyměnil za H1n. Poměr cena/výkon je totiž u tohoto zařízení na neodolatelné hranici. Pokud si místo dvou XLR konektorů spokojíte s jedním 3,5mm stereo vstupem, pak není co řešit. Verze essential kromě možnosti 32-bitového záznamu umožňuje stejně jako další dvě zmiňovaná zařízení nahrávat na paměťové karty o velikosti až 1TB. To už je natolik slušná kapacita, že se k ní možná během života vaší kapely ani nepropracujete.

H1essential

Monochromatické křivky

H1essential zdědila ovládání od svých větších sester, a to včetně grafického displeje, který je ale v tomto případě monochromatický. To ničemu nevadí, ale na jednu věc si budete muset dávat pozor – po stisku nahrávacího tlačítka se barva vlnovky na displeji nezmění na červenou, takže je dobré se vizuálně přesvědčit, že opravdu nahráváte.

A jediná otázka, která mě u toho modelu napadla, se týkala použití mrtvé kočky (dead cat), tedy větrné ochrany, která má zabránit zahlušení mikrofonů prudkým větrem, nebo fukem. Ta se u předchozích verzí nasouvala na chránič mikrofonové kapsule, ten ale novinka nenabízí. Zde bych ji nespíš přichytával za plošky pod šikmě loženými mikrofony, takže i tady se snadné řešení najde.

H6essential

H6essential – rekordér, který vládne všem

A nakonec jsem si nechal nejpokročilejší kus, který nabízí 4 XLR vstupy pro mikrofony nebo nástroje a ještě k tomu umí natáčet na interní stereo mikrofon, tudíž jde o regulérní šestistopák. Docela mě pobavilo, když jsem chvili neúspěšně hledal tlačítko pro zapínání, které je umístěné pod šikmo položeným velkým barevným displejem na čelní straně. Pak už to ale byla klasika, u které bych především ocenil právě zmíněný velký barevný displej, který skvěle pomáhá při práci.

Sláva víceúčelovosti

Stereo mikrofon můžete navíc kdykoliv odepnout a H6essential používat pouze jako rekordér. Jde prostě o víceúčelové zařízení, které si lze modifikovat podle aktuální potřeby. Co mě baví, je lehký chod XLR vstupů – zapojování a vypojování kabelů jde opravdu lehce. Trochu mě pobavila miniaturní nálepka s označením „32bit Float“ hned vedle loga nad displejem, kterou jsem málem přehlédl, přitom jde o největší změnu oproti předchozím modelům, tohle marketéři nejspíš úplně nedomysleli.

H6essential

Co říct závěrem?

Běžte si je koupit? Ne, utíkejte si je nejprve osahat, ať víte, do čeho jdete. Pokud nejste vlastníkem žádného rekordéru, řada essential je dobrá volba, cenově úměrná s vynikajícími vlastnostmi. Jestli vám jde pouze o upgrade, zvažte, jak moc vám na práci se zvukem záleží. Do zkušebny asi nový přístroj nepotřebujete, to je dobře kontrolovatelné prostředí, tam vám starší kus postačí, tedy pokud si nechcete jen udělat radost. Pro práci ale přechod zvažte – čistý audio záznam vám ušetří nervy, čas při úpravě a ve finále i finance.

Tagy Zoom H4 Essential Zoom H6 Essential Zoom H1 Essential

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Dušan Krejdl
Člen dua echoing souls, zpěvák, skladatel, ale také fotograf a videomaker.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY