Zrní ve videoklipu k „africkému singlu“ odhalují kořeny lidských potřeb
Zdánlivá maličkost může mít později obrovské následky, takové je východisko nového singlu Milimetr od kapely Zrní. Emotivní videoklip se záběry tanečních rituálů afrického kmene k písničce sestříhala spolupracovnice kapely Natálie Kratochvílová.
Skladba je závěrečným vyvrcholením trojice nových skladeb Zrní, k její výsledné podobě jako producent přispěl opět Jonatan Pastirčák a o mix se postaral Ondřej Ježek. Milimetr navazuje na v únoru vydaný song Sladkej výlet a v březnu zveřejněný singl Inaugurace. Všechny skladby původně vznikaly už na desku Nebeský klid, nakonec se na ni ale nedostaly a Zrní je dokončili až letos.
„Chtěl jsem, aby z toho byla trochu cejtit Afrika a bavilo mě, že je to v kontextu Zrní netradiční. A taky mám rád nejasný atmosféry, vystihující i jiný místa ve spektru pocitů než klasický smutky, melancholie, radosti, atd. A tady se to dělo. Cejtil jsem, že je to svý. Byla to asi první věc, kterou jsem doma na Nebeskej klid zpracoval a taky první text, kterej jsem pro desku napsal. Otevřel téma celýho alba,“ říká frontman kapely Zrní Honza Unger. „Zabejval jsem se myšlenkou, jak k mnoha zdánlivě velkejm skokům a k mnoha zásadnim činům vede nejprve nepatrnej pohyb, nahlodávání, nenápadný posouvání, až se najednou něco překlopí přes hranu. A tak neexistujou velký dny, respektive každej je stejně velkej,“ dodává s tím, že tímto směrem by se mohla ubírat i nová tvorba kapely.
Stejně jako text písničky i klip vychází z principu, že zdánlivě malý moment, posun, může mít o mnoho let později obrovské následky. Ve videoklipu sledujeme sestřih prostého domácího videa ze 30. let, které pořídil neznámý cestovatel při tanečních rituálech afrického kmene. Co tam tenhle autor videa přinesl? Neznamenala jeho návštěva zásadní změny toho kmene, vesnice, biotopu? Zároveň klip odhaluje kořeny lidských obřadů a potřeb. Naše emoce vyjadřujeme tancem, pohyby těla. „Vyprávíme tím příběh svůj, příběh celého svého kmene, nebo třeba jen události jednoho dne. Zdobíme se tak, aby nás naše společnost rozpoznala, abychom se identifikovali a sebevyjádřili. Naše potřeby jsou pořád stejné, bez ohledu na čas nebo na kontinent,“ uzavírá autorka videoklipu Natálie Kratochvílová.
Co videoklipu říkáte? Zkusili jste pracovat s podobnými archivními záběry? Podělte se s námi a napište nám na redakce@frontman.cz.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.