Zamilska, foto: Ju Sobo

Story v Hranicích: na cestě ke světovému renomé

O téhle Story se bude patrně povídat ještě dlouho. Nejen díky respektovaným umělcům – Shackleton, Vatican Shadow, Zamilska a We Will Fail – ale také technice, která se v této kombinaci hned tak nevidí. V prostorách kaple sv. Barbory v Hranicích na Moravě můžete už tento pátek 11. listopadu zažít něco neopakovatelného.

Světla ROBE využívají třeba na festivalu Glastonbury nebo v Royal Albert Hall, zvukovou aparaturu Meyer Sound, šitou akci doslova na míru, využívá třeba polská přehlídka Tauron Nowa Muzyka. To vše ještě s vizuály kolektivu Lunchmeat.

Britský producent Shackleton náleží k těm, kteří nikdy nesledovali zavedené cesty. Jedná se o profesora rytmu, jehož noční lekce by neměly nikdy skončit. Ačkoliv byl svědkem vzestupu dubstepu, do této módní škatulky nikdy nespadl a dokázal se vyvázat i za jakékoliv jiné žánrové sítě. „New York je brutální,“ říká o ikonickém městě tam usazený hudebník Dominick Fernow. Vystoupí pod hlavičkou Vatican Shadow a pod pláštíkem elektroniky a noisu zhudební jeho noční můry.

Kvalitní jsou ale i oba polské projekty. Příběh rebelující slezské hudebnice Zamilsky je fascinující tím víc, že její hutná elektronická hudba vychází ze špinavého undergroundu a její techno rytmy nedávají nikomu nic zadarmo. Aleksandra Grünholz vystupující pod pseudonymem We Will Fail přiznává vliv Autechre. Nezvyklost jejího pojetí techna spočívá v nečekané křehkosti, s jakou snoubí do nevyzpytatelných koláží perkusivní zvuky i terénní nahrávky.

Shackleton, foto: Vincent Arbelet
We Will Fail, foto: Olga Ozieranska
Vatican Shadow
Tagy: