Přejít k hlavnímu obsahu
Gibson SG Standard s úpravou Aarona Schuma
Gibson SG Standard s úpravou Aarona Schuma
Leon -

10 kytarových kuriozit: 142 efektů ve skladbě i celodenní sólíčko

Kytara byla vždy určitým ztělesněním revolty, volného životního stylu a také nástrojem symbolizujícím moderní elektrifikovanou éru hudby. A stejně jako téměř každý významný artefakt, také ona na sebe váže i řadu mnohdy bizarních situací a výtvorů. Na následujících řádcích vám představujeme deset světových kuriozit a rekordů, jejichž společným jmenovatelem je kytara.

1. Nejcennější nově vyrobená kytara

Pokud pomineme staré raritní sběratelské nástroje nebo kytary se slavnou historií, tak titul "Nejdražší kytara světa" v současné době náleží bílému Gibsonu SG Standard s extravagantní úpravou z dílny šperkaře Aarona Schuma. Model s názvem Eden Of Coronet je posázen 11 441 diamanty, vykládán 1.6 kilogramy bílého zlata a zlatnická firma si tento nástroj cení na téměř 1.7 milionu dolarů (asi 41 milionů Kč). I přes nespornou exkluzivitu Edenu se ale designér Schum do vkusu kytaristů příliš netrefil, což asi nejlépe vyjadřuje ohodnocení, že "esgéčko" vypadá jakoby se na něj vyzvracela šperkovnice popové divy Beyoncé.

2. Kolik strun lze vyměnit za hodinu?

Práce kytarových techniků nebývá vždy procházkou růžovým sadem, ale jak se zdá, Australan Glenn Haworth je připraven téměř na všechno. Je totiž držitelem světového rekordu, při kterém zvládl za jednu hodinu vyměnit 183 strun. Haworth se také může pyšnit rekordem v hraní na ukulele – jeho jam trval nepřetržitých 25 hodin.

3. Nejchladnější koncert

Zlí jazykové tvrdí, že když se v roce 2012 objevilo na síti video s kytaristou Charliem Simpsonem hrajícím na akustiku v sibiřské tundře, tak měli pocit, že tam byl muzikant násilně deportován za zločiny proti hudbě. Následně se ukázalo, že šlo o zcela dobrovolný výlet a Simpson byl za svou produkci v třicetistupňových mrazech oceněn titulem "Kytarista otužilec".


4. Kytarista s nejdelší výdrží

Tento titul z roku 2011 je oficiálně přiznán irskému kytaristovi Davidu Brownovi, jehož produkce v dublinském baru Temple trvala celých 114 hodin a 6 minut. Je třeba podotknout, že měl každou hodinu povolenou malou přestávku, nicméně stihnul zahrát celkem 1 372 skladeb. Jaký to mělo dopad na personál a hosty podniku se zdroje nezmiňují.

5. Kolik efektů snese jedna skladba?

Pravidlem "méně je někdy více" se při koncertě v Brightonu (2003) rozhodně neřídil kytarista Ace z britské party Skunk Anansie – při cover verzi hitu Smoke On The Water kapely Deep Purple začal postupně aktivovat různé efektové krabičky a to až do počtu 85, kdy řetězec přestal fungovat. "V té chvíli jsem rozbil kytaru a hodil ji podobně jako Hendrix do ohně," okomentoval tento experimentální počin Ace. Pokud nebudeme přihlížet k živé produkci, tak podle neoficiálních informací jsou největšími šílenci této kategorie Nick Reinhart z kapely Tera Melos a studiový basista Juan Alderete, kteří v rámci klipu pro videokanál Pedals And Effects za sebe zapojili celkem 142 efektů.


6. Nejvíce kytaristů hrajících živě identický song

Guinnessova kniha rekordů uvádí, že prvenství v této kategorii drží Kalifornie, kde se v jedné z tzv. Bingo arén sešlo 2 377 kytaristů, aby si společně zahráli hit Ozzyho Osbourna Crazy Train, jehož autorem je legendární kytarista Randy Rhoads.

7. Vítěz maratonu Guitar Hero

Populární hudební videohra Guitar Hero, jež má už i svou Live verzi, zřejmě učarovala mladému Patricku Youngovi z americké Atlanty, který v roce 2012 vytvořil rekord v délce nepřetržitého hraní a to s časem 72 hodin a 17 minut.

8. Nejdelší sólo

Nekonečná sóla jazzrockových velikánů působí proti výkonu metalového kytaristy Davida DiDonata jako minimalistický a zkratkovitý part o dvou tónech. Odolný Texasan vydržel v roce 2012 sólovat na pódiu celkem 24 hodin a 55 minut, ale budiž mu přičteno k dobru, že každému divákovi, který vydrží jeho produkci poslouchat po celou dobu, slíbil vyplatit 25 dolarů.


9. Nejmenší kytara

Hodně trpělivosti a pevných nervů musela stát výroba kytary, za jejímž vznikem stojí studenti z Cornellovy univerzity, kterým se v roce 1997 podařilo vyrobit nejmenší kytaru na světě – křemíkový model má velikost pouhých 10 mikrometrů, což odpovídá rozměru lidské krevní buňky. Designově tento výtvor připomíná Stratocaster s gibsonovskou hlavicí a funkčními strunami. Typ trsátka ani velikost gigbagu univerzita neuvádí.

10. Nejhlasitější koncert

O post nejhlasitějšího bandu světa přetahovalo vždy více kapel, jako např. The Who, Van Halen, AC/DC, Motörhead a další. Psal o tom kolega Stanley v nedávném článku o rekordech. V tomto článku ovšem nezaznělo, že přeborníky regulérního koncertního setu jsou Kiss, jejichž zvukaři při ottawské show v červenci 2009 zřejmě ujela ruka a výsledkem byl audio-uragán, jenž měl ve špičkách hladinu 136 dB. S tím se ovšem odmítli smířit sousedé bydlící v okolí a po jejich intervenci musela jít hlasitost dolů.

Mini kytara
Tagy humor rekordy

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY